Fotojäädvustusi Eesti Rahva Muuseumi sünnipäevadest

Tekst: Tiina Tael, peaarhivaar Eesti Rahva Muuseumi asutamisajaks on kokkuleppeliselt 14. aprill 1909, mil toimus Eesti Rahva Muuseumi tegevliikmete kogu koosolek, valiti juhatus ning pandi paika edasine tegevuskava. Muuseumi esimestest sünnipäevadest ei ole fotojäädvustusi, ka 1934. aasta juubelipidustustest leiab andmeid pigem tervitustelegrammidest ja ning 25. aastapäevale pühendatud muuseumi aastaraamatust, seevastu 50 aasta juubelit tähistati suurejooneliselt…

Intervjuu keeletoimetajaga. Mida õieti keeletoimetaja teeb ja kuidas ta puhkab?

Jaanuari lõpus ja veebruari alguses, kui õhk oli veel karge, kuid päikese liug mööda taliharjanõlvakut läks päev-päevalt ikka pikemaks, oli Annika Mägimets keeletoimetamise praktikal ERMis. Tema naksakat arvutihiirt suunas ERMi toimetaja Karin Kastehein, kellega Annika oli juba varasemalt tuttav, nad toimetasid aasta tagasi tema esimesest lasteraamatut „Saladuslike vihjete saar“. Annika sõnul sujus koostöö Kariniga hästi…

Alguses on pimedus. Intervjuu kolleegiga

Oliver Kulpsooga vestles Siret Saar Oliver Kulpsoo on valguskunstnik. 2003. aastal lõpetas ta Viljandi Kultuurikolledži valguskujundaja eriala esimese lennu ning pärast seda on ta töötanud sihtasutuses NUKU, Von Krahli Teatris ning teatris Sõltumatu Tantsu Lava. Tema oskusi on vaja läinud sellistel festivalidel nagu Baltoscandal, Augusti TantsuFestival, SAAL Biennaal, POT, Eesti Teatri Festival Draama, NuQ Treff,…

On aeg putukatõrjeks

Tekst: Ülle Jäe, koguhoidja Fotod: Muuseumide infosüsteem Vanasti usuti, et juba taliharjapäeval, 17. jaanuaril, tuleb putukatele hing sisse. Ennetusmaagilise putukatõrjega alustati paavlipäeval, 25. jaanuaril. Eriti palju putukatega seotud uskumusi on madisepäeval, 24. veebruaril. Arvati, et kui sel päeval lund sajab, tuleb suvel palju parmusid. Kasulik oli pisut käsikivi ringi ajada ehk „kärbseid jahvatada“, nii pidid tüütud…

Taani muuseumides õpetamist õppimas

Tekst: Anti Lillak, Natalia Pyllu, Anna Liisa Regensperger 2024. aasta oktoobri lõpus käisid Eesti Rahva Muuseumi hariduskeskuse töötajad Anna Liisa, Ave, Diana, Natalia ja Anti Erasmus+ programmiga Taani pealinna Kopenhaageni muuseumides inspiratsiooniretkel. Meie peamised vastuvõtjad olid Taani Rahvusmuuseum ning selle harud: Muusikamuuseum ja Vastupanuliikumise Muuseum, samuti Kommunikatsioonimuuseum Enigma ja Kopenhaageni Muuseum. Vestlesime eelkõige haridusprogrammide loojate…

Foto Ryoji Ikeda installatsioonist "data-verse", kus suurel ekraanil on kujutatud kosmilist tähepilve

Kuidas Ryoji Ikeda näitus avardas minu kui veebiarendaja maailma

Tekst: Oliver Savi, Levare OÜ veebiarendaja Kui sa veedad suure osa päevast koodiredaktoris, CSS-i piire testides ja JavaScriptiga mängides, võib mõnikord tunduda, et loovus piirdub vaid ekraaniga. Eelmisel kuul külastasin Eesti Rahva Muuseumis Ryoji Ikeda isikunäitust ja sattusin justkui täiesti teise maailma. See kogemus muutis minu vaadet nii loovusele kui ka tehnoloogiale. Näitusel võis kogeda…

Paul Ibis – varane Eesti etnoloog?

Tekst: Indrek Jääts, ERMi vanemteadur Pildid ja pildiallkirjad ajakirjast Globus, Bd. 31, 1877 Hiljuti jõudis nii Tartu kui ka Tallinna teadusraamatukogudesse hulk kirjandust Taiwanilt. Andres Kollist juhtis mu tähelepanu raamatule, mille kaanel leidub lisaks hiina hieroglüüfidele ka kirillitsat, ladina kirja ning araabia numbreid: „Экскурсия на Формозу 1875. Этнографическое путешествие П. И. Ибиса“, Pavel Ivanovich Ibis.…

Meenutuste võlu. Rein Olli 80

Arvi Tragel, näituste meister Kauaaegse Eesti Rahva Muuseumi töötaja Reinu sünnipäev 21. mai on õunapuude, pihlakate ja sirelite õitsemise aeg. Võilillgi püüab veel õieilu täies jõus hoida. Ma ei mäletanudki, et Rein Ollil on juubel, kuni kolleeg Ülle Jäe, kel numbrite peale hea mälu, seda mulle meenutas. Olin aastatel 1989–2010 ERMis puidukonservaator ning meie töised…

Solidaarsust loov dekoloniaalsus. Intervjuu Erica Lehreriga

Piret Koosa, ERMi teadur Septembris pidas ERMis loengu Dr Erica Lehrer Concordia Ülikoolist Montrealist. Erica huvi- ja tegevusvaldkonnas põimuvad muuseumi-, mälu- ja pärandiuuringud. Oma uurimistöös on ta keskendunud juudi kultuuripärandile Poola muuseumides ja nn keerulise pärandi kureerimise küsimustele. Viimastel aastatel on Erica pööranud tähelepanu Kesk- ja Ida-Euroopa seotusele koloniaalpärandiga ning dekoloniseerimise võimalikkusele ja vajalikkusele selle…

MOODSALT MINEVIKKU EHK DIGIAJARÄNNAK EESTI TAASISESEISVUMISE AEGA

Kaari Siemer, ERMi hariduskeskuse juhataja Pille Rohtla, Audentese erakooli ajalooõpetaja Kuidas katta peolaud või saada importsukkpükse, kui poeletid on tühjad? Millise poliitiku sõnad on: „Mõistusega. Lauluga. Südamega. Just nii me olemegi kõige tugevamad“? Kui palju nodi saaks Soomest 12 000 rutsi eest ära tuua ja mis see FIMi kurss praegu üldsegi on? On 21. august…