Tekst: Oliver Savi, Levare OÜ veebiarendaja
Kui sa veedad suure osa päevast koodiredaktoris, CSS-i piire testides ja JavaScriptiga mängides, võib mõnikord tunduda, et loovus piirdub vaid ekraaniga. Eelmisel kuul külastasin Eesti Rahva Muuseumis Ryoji Ikeda isikunäitust ja sattusin justkui täiesti teise maailma. See kogemus muutis minu vaadet nii loovusele kui ka tehnoloogiale.
Näitusel võis kogeda heli ja visuaale, mis on loodud koodist, numbritest ja matemaatilistest mustritest. Installatsioon „data-verse“ meeldis mulle vast kõige enam. Seisin keset andmete tormi, mida esitleti muljetavaldava täpsusega. Tunne oli sarnane sellele, mida kogen vahel koodi kirjutades – kohtuvad loogika, esteetika ja funktsionaalsus.
Eriti köitsid mind näituse tehnilised aspektid. Tekkisid küsimused: millised algoritmid neid teoseid juhivad? Kas heli ja visuaalid sünkroniseeriti reaalajas? Näiteks valgusmustrite intensiivsus ja kiirus tundusid peaaegu ületavat helikiirust, kuid olid siiski täiesti täpsed.
![Peegelkoridoris seisab kauguses inimene, tema pea kohal kuvatakse lõputu jadana jooksmas geeniandmeid.](https://blog.erm.ee/wp-content/uploads/2025/02/ab0004-1024x683.jpg)
Installatsioonis “the critical paths” kasutas kunstnik tohutut hulka TÜ genoomika instituudi andmeid. Foto: Anu Ansu
Foto kirjeldustõlge: Peegelkoridoris seisab kauguses inimene, tema pea kohal kuvatakse lõputu jadana jooksmas geeniandmeid.
Ikeda töödes on peidus midagi, mida veebiarendajad võiksid rohkem kasutada – lihtsuse ja täpsuse jõud. Näitus tuletas mulle meelde, et kõige võimsam disain ei pruugi olla keeruline, vaid hästi läbi mõeldud, täpne ja sihipärane. See on õppetund, mida võtan kaasa järgmise kasutajaliidese või veebiprojekti juurde.
Külastus ei olnud ainult visuaalne või tehnoloogiline rännak, vaid ka filosoofiline. See pani mind mõtlema, et andmed, millega iga päev töötan, pole lihtsalt arvud ja tekst, vaid midagi, millel võib olla ka kunstiline ja inimlik tähendus.
Kui töötad tehnoloogia või disaini valdkonnas, soovitan soojalt minna ja kogeda Ryoji Ikeda näitust. See on unikaalne võimalus sukelduda maailma, mis ühendab sinu tehnilise töö igapäevase ilu ja loovusega. Lisaks võib see anda uusi ideid, kuidas mõelda andmetest, visuaalsusest ja heli jõust, rikastades omakorda nii su professionaalset kui ka isiklikku loomingut.
![Pimedas ruumis on kolmel suurel ekraanil on kujutatud hulgaliselt eritüübilisi andmeid. Ekraani ees paistavad külastajate tumedad figuurid.](https://blog.erm.ee/wp-content/uploads/2025/02/aa0101-1024x676.jpg)
Installatsioon “data-verse”. Foto: Anu Ansu
Foto kirjeldustõlge: Pimedas ruumis on kolmel suurel ekraanil on kujutatud hulgaliselt eritüübilisi andmeid. Ekraani ees paistavad külastajate tumedad figuurid.