Solidaarsust loov dekoloniaalsus. Intervjuu Erica Lehreriga

Piret Koosa, ERMi teadur Septembris pidas ERMis loengu Dr Erica Lehrer Concordia Ülikoolist Montrealist. Erica huvi- ja tegevusvaldkonnas põimuvad muuseumi-, mälu- ja pärandiuuringud. Oma uurimistöös on ta keskendunud juudi kultuuripärandile Poola muuseumides ja nn keerulise pärandi kureerimise küsimustele. Viimastel aastatel on Erica pööranud tähelepanu Kesk- ja Ida-Euroopa seotusele koloniaalpärandiga ning dekoloniseerimise võimalikkusele ja vajalikkusele selle…

Koloman Moseri toolist

Annes Hermann, Kõrgem Kunstikool Pallas. Täna toimub ERMis sümpoosion “Talutoast parketile. Arutelu tooli ajaloost ja disainist”, millega seoses avaldub blogis Kõrgema Kunstikool Pallas mööbliosakonna õppejõu Annes Hermanni teemakohane lugu. 20. sajandi algus annab tarbekunsti arengule enneolematu hoo. Üheks sõlmpunktiks selles protsessis kujuneb Viin. Uuendustele avatud loovisikud vastandavad end 19. sajandi kordusstiilidesse klammerdunud vanale põlvkonnale. Uute suundumuste…

MOODSALT MINEVIKKU EHK DIGIAJARÄNNAK EESTI TAASISESEISVUMISE AEGA

Kaari Siemer, ERMi hariduskeskuse juhataja Pille Rohtla, Audentese erakooli ajalooõpetaja Kuidas katta peolaud või saada importsukkpükse, kui poeletid on tühjad? Millise poliitiku sõnad on: „Mõistusega. Lauluga. Südamega. Just nii me olemegi kõige tugevamad“? Kui palju nodi saaks Soomest 12 000 rutsi eest ära tuua ja mis see FIMi kurss praegu üldsegi on? On 21. august…

ERM liigub parema ligipääsetavuse poole

Kadi Haamer, programmijuht. 24. mail tutvustati Eesti Rahva Muuseumis ülemaailmse ligipääsetavuse ja teadlikkuse päeva raames erivajadusega inimestele kahte sel kevadel avatud näitust: „Õige keha, vale keha?“ ja „Sõnumid kolmnurgas. Näitus Eesti 20. sajandi suveniirrätikutest“. Mõlema näituse jaoks on olemas kirjeldustõlked, mille koostas ERMi koguhoidja, kirjeldustõlkija Siret Saar. Suveniirrätikute näituse tarbeks on tehtud veel mahupaberist rätikumustrid…

Pere pildid. Perekond Raua kunstikogu näitus ERMi B-fuajees

Reet Mark, näituste peaprodutsent. „Nad on mu silma ees varasest lapsepõlvest alates tänase päevani. Nad on rikkalikud ja rõõmsad värvilaigud seintel. Nad on õhtuvalguses isemoodi, hommikuvalguses hoopis teised. Nad on rõõmsamad selge ilmaga ja sordiini all sombusel päeval. Nad on seltsilised ja saatjad, kindel osa kodust.“ Nii kirjutab Anu Raud piltidest, mis asuvad tema kodus…

Raadi loss margil ja postkaardil

Eesti Rahva Muuseum margil ja ümbrikul. Eve Aab, produtsent. Tervikasja esitlus on Eesti Rahva Muuseumis 13. mail 2023. Sada aastat tagasi, 13. mail 1923 avas Eesti Rahva Muuseum esimese püsinäituse Raadi lossis. Päewaleht (15. mai 1923) kirjutas: „Minewik ja olewik ühinewad ja need kokku loowad nüüdsest Raadi mõisast igale eestlasele armsa huwitawa wiibimise paiga. Eesti…

Kuninganna Silvia Eesti Rahva Muuseumis

Reet Piiri, kuraator. Aasta oli 1992, kui Eesti Rahva Muuseumit külastas Rootsi kuninganna Silvia. ERM oli selleks ajas küll oma nime tagasi saanud, kuid uus maja oli siis veel helesinine unistus… tegelikult polnud veel näitusemajagi. Aga vaatamata kitsastele oludele võtsime kuninganna ja tema kaaskonna vastu nii pidulikult ja väärikalt, kui me sel ajal oskasime. Tekstiilirestauraatorid…

Ukraina laste raamatuklubil oli 24. veebruaril ERMis tihe päev

Klubi eestvedajad Oksana ja Aliona Kuts Цієї неділі наш читацький клуб був в гостях у Естонського національного музею (https://www.facebook.com/eestirahvamuuseum/). Нам провели цікаву екскурсію, яку більш слухали дорослі, бо діти в цей час бігали по залу у пошуках прапорів: на честь Дня незалежності Естонії в експозиції було заховано 18 естонських прапорів, а на честь підтримки естонцями…

Rändpealikud ja varajane kuningriigihaldus: uusimad uurimistulemused ungarlaste sisserände kohta

Bogáta Timár, fennougrist, MTÜ Hõimulõimed. Artikkel põhineb Eesti Rahva Muuseumi hõimuklubis 23. märtsil 2022 tehtud ettekandel. Toimetanud Anti Lillak SISSEJUHATUS Ungari varase ajaloo uurimises on viimase kümnekonna aasta jooksul tehtud palju põnevaid edusamme, mis aitavad paremini mõista ungarlaste kujunemise lugu. Siin keskendume lähemalt kahele teemale. Kuidas ungarlased Kesk-Doonau madalikule sattusid: kust nad tulid ning milline…

ERMi 2023 aasta tähtnäitused!

“Õige keha, vale keha?” , “Nelja jalaga maa peal. Eesti talutool” ja “Sõnumid kolmnurgas. Näitus Eesti 20. sajandi suveniirrätikutest“ – sellised näitused avanevad ERMis peagi. Siit saate lugeda, kuidas kuraatorid neid tutvustavad… Nelja jalaga maa peal. Eesti talutool. Liisi Jääts, kuraator. Näitus „Nelja jalaga maa peal. Eesti talutool“ kutsub tutvust tegema toolidega, mis on tehtud käsitööna…