Kihelkonnalood mälulaekast. Edgar Kuusikuga Jämajal

Tiina Tael, peaarhivaar Seekord veedame päevaraamatu abiga ühe päeva Jämaja kihelkonnakeskuses, jutustajaks tulevane arhitekt Edgar Kuusik. Päeviku kirjutamise aegu oli ta 25-aastane  Riia Polütehnilise Instituudi üliõpilane, päritolult võroke. Küllap kuulis ta korp! Vironia kaudu, et Eesti Rahva Muuseum vajab abilisi, kes ühel suvel kihelkondades vanavarakorjamise teekonna ette võtaksid. Et stuudiumi jagus veel aastaks, suvel vaba…

Päewapiltnik Oskar Kallas

Tekst: Maarja Vaikmaa, sisuturunduse spetsialist Fotod: Oskar Kallas 25. aprillil 1894 kirjutas 25-aastane Oskar Kallas oma päevikus: „Rahvateaduselise muuseumi asi on Jumal tänatud nüüd joones. Dr. L. V Schröder on ta Õ.E. Seltsis läbi viinud pikkade vaieluste järel; iseäranis selle vaste olnud Red. Hasselbladt ja prohv. Hausmann. Nad tahaksivad, nii kui Schröder mulle ütles, Õ.E.…

Kuiva jalaga räästa alt vihma kätte

Siret Saar, koguhoidja Maarja Vaikmaa, sisuturunduse spetsialist Saabunud sügisene aeg ning ilmastikuolud panevad mõtlema meie parimale vihmakindlale sõbrale, mis tänasel päeval pahatihti kas koju või kaotatud asjade sekka ununeb. Vihmavarje on kasutatud juba tuhandeid aastaid. Ehkki esimest korda mainiti vihmavarje kirjalikult ligi 3500 aastat tagasi muistses Egiptuses, leiutasid veekindla vihmavarju juba 11. sajandil eKr hiinlased.…

Aeg atra seada

Tekst: Ülle Jäe, koguhoidja Video ja montaaž: Ange Vosman, vanemkoguhoidja Tasapisi hakkab lõppema meie kolm aastat kestnud kolimine. Ühtedena viimastest said oma uue korteri kätte adrad-äkked. Vannasadrad, harkadrad, härjaadrad, sahkadrad, käsiadrad, mättaadrad, taldadrad, venglivõru ja kure ots. Karuäkked, pakkäkked, raamäkked. Sarjad, labidad ja kühvlid. Viimaks käsikivid ka. Vahepeal endise näitustemaja laona kasutusel olnud ruumist sai…

Muuseumigurud: ühiskondlikel probleemidel on kultuurikihtidesse ulatuvad juured

Krista Lepik, Tartu Ülikooli õppejõud ja ICOMi liige Artikkel ilmus 15.10.2018 ERRi teadusportaalis Novaator Mida tähendab see, kui sinu rahvale oluline kultuuriväärtus röövitakse ja eksponeeritakse kusagil muuseumis mingile võõrale kultuurile omaste tõekspidamiste alusel? Mida tähendab immigrandiks olemine – kes oled sa oma kodumaa jaoks, kellena koheldakse sind aga riigis, kuhu oled kolinud või koguni põgenenud?…

Mõtteid ennetava konserveerimise teemadel

Kristiina Piirisild, konserveerimisosakonna juhataja IIC Torino konverents „Preventive Conservation: The State of the Art“ Mida tähendab ennetav konserveerimine? Oleme igapäevases keelekasutuses harjunud kasutama mõisteid nagu säilitamine, konserveerimine ja restaureerimine, mille definitsioon on kolleegide seas enam-vähem üheselt arusaadav. Ennetava konserveerimise puhul (Termeki muuseumiterminoloogia järgi ka passiivne konserveerimine ja ennetav säilitamine)[1] on meie arusaam sisust märksa enam…

Kihelkonnalood mälulaekast. Üks päev Ansekülas

Tiina Tael, peaarhivaar Topograafiliselt on ka ERMi kogud üles ehitatud kihelkondliku päritolu järgi. Vanavarakorjajad on käinud igas kihelkonnas ja igas külas ning küllap on mingi mälukilluke arhiivi jäädvustatud kui mitte igast majapidamisest, siis küllap küla pealt ikka. ERM on seisnud selle eest, et Eesti teedele saaksid kihelkonnatähised, et kihelkondlikku kultuuripärandit tänasele põlvkonnale mõistetavamaks teha. Alustame…

100 tähtsat asja avatud mänguväljade festivalil

Ave Kikas ja Diana Loot, muuseumiõpetajad Mitmed muuseumid ja teisedki tegijad üle Eesti võtavad osa idanaabrite juurest Piiterist alguse saanud ideel põhinevast avatud mänguväljade festivalist. Sel aastal on ERMil rõõm ja pisarad osaleda sellel juba kolmandat korda. Festival toimub küll neljandat aastat, ent vahepeal me ju kolisime ja uut oli palju ilma festivalil osalematagi. Eelmisel…