Happeliste tselluloosplastide säilitamine

Karoliine Korol, konservaator Mõned aastad tagasi ERMi blogis avaldatud artiklis „Pahatahtlikud plastikud“ (28.04.2015) kirjeldasin plastikuid, millest võivad vananemise käigus eralduda kahjulikud lenduvad orgaanilised ühendid. Näiteks nitrotselluloosist eralduvad lämmastikühendid moodustavad lämmastikhappe, tselluloosatsetaadist eritub äädikhape, pehmendatud polüvinüülkloriidist pääseb vabadusse vesinikkloriid, vulkaniseeritud kummist väävliühendid. Nimetatud keemilised ühendid kahjustavad nii õnnetut vananevat eset, kui ka pahaaimamatuid kõrvalseisjaid. Kuidas aga…

Adru salatiks ja kormoran vorstiks. Pärnumaa maitsed ERMis

Tekst: Anu Kannike, teadur Fotod: Arp Karm, fotograaf 2018. aasta maikuus võttis Pärnumaa pidulikult vastu poolteise meetri pikkuse rändkahvli. Nimelt valis Maaeluministeerium mitme kandidaadi seast just selle maakonna tänavuseks Eesti toidupiirkonnaks. Pärnumaa on endale varemgi nime teinud kohalikku toitu väärtustavate sündmustega, nagu Tahkuranna kurgifestival, kalaroogadele pühendatud RäimeWest või looduslikke toidutaimi tutvustav Kihlepa võilillefestival. Juba mitmeid…

Salakamber: Hoia oma nahk!

Tekst: Kadri Vissel, koguhoidja Video ja montaaž: Ange Vosman, vanemkoguhoidja Eesti keeles on rohkelt sõna nahk sisaldavaid ütlusi. Nad tunduvad peaaegu eranditult väljendavat skaala negatiivses otsas olevaid emotsioone ja kirjeldavat olukordi, milles ilmselt ükski inimene vabatahtlikult olla ei sooviks. „Ta puges enda nahast välja.“ „Pääses kerge nahaga.“ „Söön sind koos naha ja karvadega.“ „Talt kooriti…

Juhtub

Siret Saar, koguhoidja „Raske käsi pandi tema õlale, madal hääl ütles: „Te olete mõrtsukas!““. Nii algab Vilde jutustus üllast tohtrist Anton Medingust. Hiljuti sain esimest korda teha muuseumide andmebaasi mõrva sündmuse. Kes oli mõrtsukas? Mis täpselt juhtus? Miks juhtus? Seda ei ütle madalal häälel keegi. Alles on ainult naabrite pajatus 1919. aastast, mille vanavarakorjaja on…

Muuseumid terviseoaasideks?

Pille Runnel, teadusdirektor Äsja sai valmis mahukas „Muuseumide ja raamatukogude külastajate ja mittekülastajate uuring“ (loe lisaks siit), mille eesmärgiks oli saada rohkem teadmisi muuseumide ja raamatukogude külastajate ja mittekülastajate kohta Eestis. Muuseumid ja raamatukogud jälgivad ise hoolega rahvusvahelisi külastustrende, loevad kokku oma külastajaid ja teenuste kasutajaid. Nende andmete, aga lisaks ka „kõhutunde“ ja kogemuse toel…

Kas on turistil Tartus midagi vaadata?

Kaarel Tarand, avalike suhete juht Nõukogude propaganda üks lemmikvõtteid oli võrrelda rahvamajanduse saavutusi ja muid andmeid 1913. aasta näitajatega, olgu kõne all televiisorite arv kodumajapidamistes või kirjaoskuse tase, ikka näitasid arvud nõukogude korra ülekaalukat paremust tsaaririigi ees. Kui kasutada sama võtet Eesti turismi kasvu kirjeldamiseks, on tulemus sama. Näiteks 1935. aasta esimese kaheksa kuuga külastas…

Salakamber: Filmid -Kõigile midagi

Tekst: Siret Saar, koguhoidja Video: Ange Vosman, vanemkoguhoidja Eesti Rahva Muuseumi filmiarhiiv ja videokogu on nagu ühepajatoit: see viib meid läbi patriotismi, naiivsuse, kuiva korrektsuse, absurdi, ülemeelikuse, haltuura, armastuse, ideoloogilisuse ja innukuse. Seal on etnograafilist filmi, muuseumi välitöid,  kroonikat, intervjuusid.  Võime näha rukkilõikust ja rehepeksu ning jäätmekäitlust ja diskot. Meid kõnetavad õpetajad, kingsepad, pastorid, suvitajad…