Hoidised purki!

Kristi Ütt, digitaal- ja eriarhiivi hoiuhaldur ja Kairi Kaelep, fotokogu arhivaar Toiduainete erinevad säilitamisviisid olid tuntud juba meie esivanematele. Olude sunnil tuli toiduülejääk tallele panna, et ka mustadel päevadel ja talvisel perioodil oleks midagi suhu pista. Hoidistamine tänapäevases mõttes jõudis meile naisseltside „sissekeedukursuste“ kaudu. Nõukogude ajal, kui kaupluste riiulitel haigutas tühjus, aitasid kurgi- ja kompotipurgid…

Soome-ugri püsinäitus „Uurali kaja“

Tekst: Art Leete, ERMi soome-ugri püsinäituse töögrupi liige 3D vaated: JAN&KEN OÜ Esimest korda mainitakse soome-ugrilasi ajalooallikates 1. sajandil ja alates 18. sajandist oleme olnud teadlaste uurimisobjektiks. 19. sajandi teisel poolel algas soome-ugri kultuurilise kogemuse rakendamine kaasaegses kultuurielus. Soome-ugri traditsioonide talletamine muuseumides on olnud üks selle arengu põhihoovusi. Soome-ugri vanavara hakati Eestisse koguma juba enne…

“Mis kell on?”

Tekst: Arvi Tragel, näituste meister, ja Ülle Jäe, koguhoidja Fotod: Anu Ansu, fotograaf   „Väike ratastega masin!“, „Ajanäitaja!“ – need koolipõlvenaljad tulevad ilmselt paljudele tuttavad ette. Tänapäeval on meile ajanäitajaks enamasti mobiiltelefon või siis on „ratastega masinad“ asendunud elektrooniliste ja digitaalsete kelladega. Mehhaaniliste kellade ajalugu ulatub tagasi 13. sajandisse, ärksamate eestlaste tuppa jõudsid seinakellad aga…

Kohtudes Anu Rauaga / Lace Retreat at Heimtali and meeting an Estonian Fibre Artist and “Living Treasure”

Tekst ja fotod: Penelope Piip, ERMi Sõprade Seltsi liige/ Member of the ENM Friends Society Kui mu ERMis töötav sõber veetis ühe augustinädala vabatahtlikuna Heimtali Muuseumis, palusin luba kaasa minna. Esimest korda käisin ma Heimtalis koos abikaasaga 2005. aastal, mäletan väikest pitsiväljapanekut ning et ostsin eesti- ja ingliskeelse raamatu „Anu Raud“.  Mõtlesin Heimtalis tegelda oma poolelioleva…

Luu-uisud

Siret Saar, koguhoidja   Hommikul, kui jõudsime Vincennes’i stuudiosse, ütles Louis Gasnier mulle: “Leidsime toreda süžee. Vincennes’i järv on jääs. Sa saad algaja uisutaja osa.” “Kulla mees, ma ei oska ju uisutada!” “Seda naljakam tuleb,” kinnitas tema. Ja mulle pandigi uisud alla. Mind tõugati jääle, enne kui jõudsin ülikonda vahetada. Võimatu öelda, mida ma täpselt…

Digitehnoloogia igapäevastumine kaasaegses muuseumis

Taavi Tatsi, teadur Maikuus toimus Taani Kuningriigis Roskildes rahvusvaheline teaduskonverents „The Transformative Museum“. Ühena mitmest inspireerivast plenaarettekandest tahaksin jagada Leicesteri Ülikooli teadlase Ross Parry „Alguse lõpp: muuseum ja digitaalmeedia muutumine loomulikuks“ (see ja ülejäänud plenaarettekanded on ingliskeelsete videoloengutena vaadatavad http://www.dreamconference.dk/?page_id=1385). Muuseumi temaatika ümber koondunud konverentsil esitletud uurimistulemustest ja -projektidest võis tegelikult järeldada – ning seda…

Museaalid kui pusletükid

 Kristi Ütt, digitaal- ja eriarhiivi hoiuhaldur Museaale võib võrrelda pusletükkidega, mida omavahel õigesti kokku sobitades tekib tervik – lugu. Läbi informatsiooni, mida kannavad muuseumis hoitavad esemed, fotod ja arhivaalid, rullub täna lahti sajanditagune pusle-lugu ühe auväärse sepa elust ja tööst. Juhan (Johan) Michelson sündis 1860. a. (vkj.) suures Michelsonide perekonnas Käspre talus, Soosaare vallas, Kolga-Jaani…

Pulmaraamatu konserveerimise lõpptulemustest

Tekst: Eve Kasearu, kogude hooldustalituse juhataja ja Tea Šumanov, konservaator Fotod: Anu Ansu ja Nele Tammeaid   Viimased tegevused pulmaraamatu konserveerimises olid kaante kuiv- ning märgpuhastamine, kaante küljes olevate paberist detailide lahtiste servade kinnitamine, metalldetailide roostest puhastamine ning kaitsva lakikihiga katmine, parandatud sisulehtede viimistlemine ning kogu objekti ümbristamine. Siin ülevaade mõningatest konserveerimistööde tulemustest ja muudest…

Muuseum üheks päevaks. Pop-up postitus

Tekst: Silver Bohl, turundusspetsialist Head lugejad, kuna ma täna Teid reklaamiga tülitama ei taha hakata, siis teen seda varjatud kujul – aga täiesti ausalt tunnistades. See on minu jaoks pisut ebatavaline olukord, kuna töötades muuseumis turundusspetsialistina tegelen tavaliselt puhtakujuliste reklaamide tootmisega. Täna tahan Teile tutvustada  hoopis minu jaoks isiklikult ühte meeldivat žanri. Eesti Rahva Muuseum…