Urmase lennukas idee: ERM-i uus maja paistku silma kosmosesse / Urmas Oja’s Spirited Idea: that the ENM’s new building should be visible from space

Tekst: Reimo Rehkli, kommunikatsioonispetsialist „Öös on asju, on valgust, on ideid…“   2010. aastal, kui asusime koondama Eesti Rahva Muuseumi uue hoone suureks kommunikeerimise ideestikku, kaasasime mitmeid Eesti noori ja andekaid intellektuaale. Ühe vabatahtlikuna kirjutas kunstiajaloolane ja arhitektuurikriitik Urmas Oja: „Noorte arhitektide julgelt Raadi lennuvälja jätkuna tõmmatud jõuline hoone on Eesti Rahva Muuseumile mänginud kätte…

Kivisse raiutud aeg – päikesekellad ERMi kogudes

Age Raudsepp, koguhoidja, ja Siret Saar, koguhoidja  „Ma tulen umbes kell kolm või kell neli või kell viis, aga mitte üks minut enne kuut,“ oli Karlsson öelnud. /…/ „Igal juhul mitte hiljem kui kell seitse,“ oli Karlsson vastanud. „Aga vaevalt enne kaheksat. Igatahes pane tähele umbes kell üheksa, umbes, siis läheb lahti!“ Sümboolne määratlus „umbes“…

Mees fotoaparaadiga – väliseestlase Hans Teetlausi fotokogu

Karin Kiisk, Hans Teetlausi kogu arhiveerija 2011. aasta novembri lõpuks sai korrastatud sugulaste poolt ERMile üle antud (väliseestlase) Hans Teetlausi isikuarhiiv, nimistunumbriga 18. Arhiivi juurde kuulus ka ulatuslik fotokogu, millest järgnevalt veidi lähemalt. Viru tänav Tallinnas Arhiivimoodustaja ja fotode autor Hans Teetlaus sündis 2. septembril 1920 Lüganuse kihelkonnas Varja külas. Ta lõpetas 1934. aastal  lähedalasuva…

Kümme küsimust uue maja kohta

Viljar Pohhomov on inimene, kelle töö on otseselt seotud Eesti Rahva Muuseumi uue maja ehitusega. Seetõttu küsis blogi toimetus oma tuttavatelt, mida nad uue maja kohta teada tahaksid, valis välja kümme enim Viljari tööga haakuvat küsimust ning palus tal vastata. 1.    Miks on Tartule ja Eestile ERMi uut maja vaja? Vastus oleks isiklik. Mul on…

Raadi vaatemäng „Opus Geographicum…“ kütab kirgi

Tekst: Aivi Ross, muuseumianalüütik Fotod: Gabriela Liivamägi Läksin esietendusele suurte lootustega, kuna olin käsikirja piilunud. Ja tõesti, see oli etendus, kus ei tehtud tühja nalja ning räägiti ka tõsistest asjadest. Mul on hea meel, et selle loo sihtrühmaks ei olnud valitud väikest maksujõulist seltskonda, kel on aega ja tahtmist mööda suveetendusi rallides oma elule pisut…

Tartus purakat ikka jagub

Tekst: Aimar Jugaste, galerii „Vaal“ osanik Foto: Gabriela Liivamägi Ma võin küll eksida, kuid vaatasin etendust selles kontekstis, et ERM on otsustanud teha Uue Teatriga koostööd, et tuua Raadi tunnetuslikult inimestele lähemale. Seda ideed tuleb tunnustada, teater on ju meil uskumatult mõjus meedium! Sest mälestuste väli on praegu ju ikkagi võsa. Etendus oli päris mitmekihiline,…

Inimeste maailma võimalikkusest

Muusikaline vaatemäng «Naised valitsevad maailma» Tartus Raadi vanal lennuväljal Tartu Uus Teater ja Eesti Rahva Muuseum Siret Saar, koguhoidja „Naised valitsevad maailma“ pakkus ohtralt rõõmu meeste ja naiste erinevuste (taas)avastamisest. Naiste elupaika näidatakse väljastpoolt tulevate meeste silmade läbi. Omamoodi hipilik-kärgperelik elukorraldus mõjus utoopiana –polnud armukadedust, hierarhiat, probleemidesse takerdumist, liigseid emotsioone ega võimuvõitlust. Naisi ei olnud…

Kohvrid

Siret Saar, koguhoidja Eesti Rahva Muuseumi kogudes on palju huvitavaid kohvreid nii visuaalsest aspektist kui ka legendist lähtuvalt. Sageli sisaldavad juba ainuüksi oma nimetuses väga tugevat informatsiooni – näiteks kohver-kannel, kohver-kirjutusmasin, rändrätsepakohver, soldatikohver, kohver-riidekapp, kalalkäigukohver, meremehekohver, reisikohver, saunakäigukohver jne. Kohver määratleb inimesi-tegevusi, samas on ka teeloleku, põgenemise, naasmise sümbol. Kohver on märk tänapäeva rändurist ja…