Metallist uisud

Siret Saar, koguhoidja Mulle teeb alati rõõmu, kui museaal loob seose mõne muu valdkonnaga. Ja uiskudest on seepärast minu lemmikuteks ERMi Nurmised (A 735:39 – saabastega uisud ja A 880:13- uisurauad). Loomulikult Lehe-Sassi pärast. Parijõe Lehe-Sassi unelmaks on Nurmise uisud nr 25 (et oleks kasvuruumi). Ta müüb ajalehti, et koguda 100 päevaga kokku 5 krooni…

Muuseumi muuseum

Toivo Sikka, tegevtoimetaja   On see võimalik? Kus?, pärite. On – Tartus jätkab alates 2009. aastast Eesti Rahva Muuseumi Postimuuseumi nime all tegutsemist varasemast tuntud Eesti Postimuuseum (mais 1935 Tallinnas asutatud,  sügisel 1994 taasloodud  Postimuuseumi  järglane). Need, kes Postimuuseumiga pikemalt tuttavad, mäletavad hästi vahepealseid kavatsusi viia Postimuuseum Rakverre, Tallinna või  võimalik et veel hoopis kuhugi…

Peadpidi raamatutes. Raamatukogud ja raamatukoguhoidjad ilukirjanduspeeglis

Tekst: Siret Saar, koguhoidja Fotod: Nele Tammeaid, fotograaf Sellise pealkirjaga on ERMi raamatukogus 24. okt kuni 9. nov avatud uus näitus. Põhimõtteliselt on tegemist tsitaadinäitusega, igast katkendist on esile tõstetud üks lause või katke, mis näitab kõnealuse raamatukogu olemust. Tore, et raamatukogusid on ilukirjanduses suhteliselt palju kujutatud (piirdusime ainult proosaga), näitusele mahutasime ruumi võimalusi arvestades kõigest…

Jalgratas ‘’Premier’’ – roostes ja räsitud osadest eksponeeritava jalgrattani

Tekst: Karl-Erik Hiiemaa, konservaator Fotod: Anu Ansu, fotograaf   Käesolev postitus käsitleb 1891. aastast pärineva jalgratta  “Premier”-Safety – Model D konserveerimist. Jalgratas kuulub Eesti Rahva Muuseumi veovahendite kogusse. Ratas on muuseumile kingitud 1969. aastal Torma valla Näduvere küla Otsa talust. Juuresolev kommentaar on järgmine: ”Kõige esimene isesõitja siin Torma vallas. Ratas kuulus kinkija isa vennale.”…

ERMi välitööd Marimaal

Piret Koosa, teadur-kuraator ERMi algusaegadest peale on siin kodumaise rahvakultuuri kõrval tähelepanu pööratud soome-ugri kultuuride uurimisele. Eriti hoogne kogumistöö sel suunal sai alguse 1960. aastatel. Kuni 1990. aastateni korraldati arvukalt ekspeditsioone meie sugulasrahvaste juurde, mille tulemusena on kujunenud praegused rikkalikud kogud. ERMi soome-ugri kollektsioon sisaldab umbes 10 000 eset, lisaks veel jooniseid, foto- ja videomaterjali, etnograafilisi…

Permikomi ajastu massiline väljasuremine

Lauri Laanisto Fotod Indrek Jääts Üks väljasuremisejutt käib tänapäeval igal pool. Surevad välja loomad, keda tiigrid söövad, mistõttu surevad välja ka tiigrid ise, ja nii surevad välja ka tiigrijahi pidamise viisid, tiigril põhinev rahvameditsiin ja viimaks haihtub ka kultuur, kus tiigreid mäletati. Sedasorti ahelreaktsioone toimub eri tasandeil kõikjal meie ümber. Standardreaktsioon igasugusele väljasuremisele ja kadumisele…

Raudteraga puu-uisud

Siret Saar, koguhoidja ERM Fk 10:17 Tartu 1912. Uisuspordist on teada ka märtreid. 1498. aastast pärineb puugravüür, mis on seotud legendaarse juhtumiga Hollandis. Jutustuse järgi elas seal XIV sajandil tütarlaps Lidwina (sünd 1380), keda hiljem nimetati Pühaks Ludwinaks. Ta liugles puust valmistatud uiskudel mööda kinnikülmunud Amsterdami kanaleid ning äratas rahva hulgas suurt tähelepanu, tema sõiduoskust…

Teekond uude peahoonesse ehk “mälumeetrid”

Tekst: Karin Bachmann Uut peamaja ja Raadit üldiselt süüdistatakse põhiliselt ületamatus kauguses Tartu kesklinnast. Autoga on kaugel ja rattaga on kaugel, rääkimata jalgsiminekust. Tegelikult asub ERM Roosi tänava lõpus. Tänav ise on vähem kui kaks kilomeetrit pikk – teekond Kaarsilla otsast Muuseumi teeni on 1909 meetrit (ERMi asutamisaasta). Näiteks Lõunakeskus asub kesklinnast 3,5 km kaugusel.…

ERMi välitööd Ruhnus

Piret Õunapuu, teadur Ruhnu juurtega rootslased tagasi esivanemate saarel Ruhnu saar on Eesti rahvakultuuri tõeline pärl. Kui palju meie teda enda omaks võime pidada, on muidugi iseasi, sest seal aastasadu elanud rootslased on ennast alati pidanud pigem viikingite järeltulijateks ja rootsi kultuuri kandjateks. Mis on ka õige. Eesti sai Ruhnu saare endale ainult sellepärast, et…