Tuuli Kaalep, vastutav toimetaja
“Vanavara kogumisretkedelt 12. Ferdinand Leinbock”. Koostaja Piret Õunapuu
Trükisoe uneraamat ootab. Kohtuvad Etnoloog ja Ruhnu saar. Kohtumine ei alga sugugi sujuvalt – juba laeva ootamine Kuressaares võtab 10 päeva. Väljasõidupäev Ruhnu sõltub sellest, mil tuletorniülem Kihelkonnalt pulmast tagasi jõuab ja kodusaarele naasta soovib. Etnoloog ei istu ka ooteajal käed rüpes, vaid töötab ajutisel uurimisväljal. Ta liigub palju ringi, muretseb varustust, teeb päevapilte, kogub, suhtleb ning tähendab kõik üles.
17.VIII Pühapäev. Sõitsin hommikul Kaarmale, kus pildistasin Upa Kalmu mäe ja Korstnamäe, Loona ms. kalmistu, Käku kl. Kalmu Kaarli kalmistu ja sama Kaarli sauna, mida väljast köetakse. Lõpuks pildistasin veel Kuigu kl. pronksiaegse kalmistu kalm nr. 1. Teel juhtus õnnetus: lõin väravavahel aparaadi mattklaasi katki.
Purje ülestõstmine postilaeval. Seisavad Brakman, Pass ja Elias Ulos. Foto Ferdinand Leinbock 1924. ERM Fk 446:32
Ka reis Ruhnu pole kergete killast:
21 VIII. Neljapäev. Kl. 5–6 paiku hommikul, vinnati ankur, ja sõit algas soodsa kuid üsna värske SW tuulega, mis päris kenakesti kõigutas. Mina küll merehaigeks ei jäänud, teised mehed ka muidugi mõista mitte, kuid plikad ja üks poiss olid kogu aeg päris poolsurnud.
Magamine postilaeva laevaninas tekialuses. Foto: Ferdinand Leinbock 1924. ERM Fk 446:26
„Ruhnusõidu päevaraamat 1924. aasta sügisel“ jagab vahetuid muljeid ning taustal aimub ka seda, kuidas kõik võinuks ideaalses maailmas olla. Etnoloog ei ole välitööde kulgemisega Saarel üldse rahul – tervis veab alt, inimestel on rukkilõikus, seejärel rehepeks ega ole aega pilku tööltki tõsta, jutuajamisest rääkimata. 1920ndate noore etnoloogiateaduse juhtlause „Teooriad mööduvad, materjal jääb!“ vaimust kantuna kogus Leinbock neis „kehvades“ tingimustes aga 136 eset, tegi rohkesti suurepäraseid fotosid ning tähendas üles sadu lehekülgi kvaliteetset etnograafilist teatmematerjali – „Etnograafilisi teateid Ruhnust“ (ERM EA 7, 1924).
27 VIII. Kolmapäev. Käisime ennelõunat hra Brakmaniga koos. Esiteks 11. Steffensil, kust leidsin mitu vana riidetünni. Edasi vaatasin Berensilt ühte-teist. Kokasel sain mõned piimanõud jm. Vahepääl fotografeerisin rukkivedu jm. Berensilt ostsin õhtul suurema hulga puuasju ja räimevõrgu.
Rukkikoorma tegemine Kokase peres. Foto: Ferdinand Leinbock 1924. ERM Fk 446:17
Viljaveovanker „Poykarpos“. Foto: Ferdinand Leinbock 1924. ERM Fk 446:41
Rehepeks Kokase peres. Lapsed hobuseajajatena veovärgi juures. Foto: Ferdinand Leinbock 1924. ERM Fk 446:38
Lesta jagamine Miekose peres. Foto: Ferdinand Leinbock 1924. ERM Fk 446:40
Ruhnu vangimaja. Foto: Ferdinand Leinbock 1924. ERM Fk 446:45
“Vanavara kogumisretkedelt” on meeleolukas väike sari muuseumitöötajate seiklusjutte maalt ja merelt. Mitmekesisuse mõttes ootaks huviga reisimärkmeid ka tänapäevale lähematest ajakihtidest.
Raamat on müügil muuseumipoes ja e-poes: http://www.erm.ee/et/pood/valjaanded/vanavara-kogumisretkedelt/vanavara-kogumisretkedelt-12-ferdinand-leinbock