Siret Saar, koguhoidja
Väga värskendav on aeg-ajalt töökaaslaste tegemistega kokku puutuda. Kolleeg ERMi raamatukogust tutvustas mulle ajakirja Maanaine, mille olemasolust mul aimugi polnud.
Täpsemalt paelus tema tähelepanu Maanaises 1/1941 lk 8 ilmunud ilukirjanduslik katkend – A. P. Fomičeva „Traktoristi jutustus“. Jutustus on tore. Kui Tšehhovi kolm õde igatsesid Moskvasse, siis selle loo kangelanna tundis vastupandamatut tungi Moskvast pääseda, elada ja töötada kolhoosis.
Foto: Viktor Salmre 1966. ERM Fk 2644:4520
Sõbrad ja tuttavad kadestasid mind: „No tõesti,“ arutasid nad, „mida vajad sa veel? Sul on hea mees, tütar, õnnelik kindlustatud elu, mida võiksid veel soovida?“ Mina aga tundsin, et mul puudub elus midagi. Nii kui algas kevad, nii kerkis minus igatsus. Tahan maale, tahan künda maad, kuivatada heina, lõigata kaera.
1952 kolhoosis kõplamas. ERM Fk 2905:197
Ma palusin meest Moskvast ära sõita kuhugi lähemale maale, kolhoosi, sovhoosi, rajooni. Mees ei mõistnud minu tunge, naeris minu üle ja et mind rahustada, saatis mu ühes tütrega kuurortidesse. Viibisin Alpukas, Jaltas … Krimmis tundsin eriti suurt igavust.
Krimm 1960ndad. ERM Fk 2909:1903
Mehe teadmata pöördusin Mõtištšenski MTS poole. Mind võeti vastu traktoristide kursusele. /—/ Aga kuidas kodust ära sõita? Võtsin appi kavaluse. Rääkisin mehele, et ta lubaks mind sõita minu sõbratari juurde, kes vajas minu abi. Alguses puhkepäevadeks koju sõites ma tunde ette ei valmistanud, peitsin mehe eest raamatud ja vihud ja seletasin, sõbranna on väga haige ja pärast puhkepäeva sõidan jälle tema juurde tagasi.
Foto: Viktor Salme 1961-1966. ERM Fk 2644:802
Peale minu pole kursusel ühtegi naist, mehi aga on kakskümmend. Õhtuti meeste poolel kursuslased mürasid, naersid ja sõimlesid. Kuulsin, kuidas seal loobiti üksteist mütsidega, patjadega ja taburettidega. /—/ Kursuslased, kes olid kogunenud internaati, olid kõik terved ja lõbusad poisid, ainult esialgu veel pisut ebakultuursed. Oli näha, et nendes kolhoosides, kust nad tulid, ei olnud noorsoo keskel tehtud veel mingisugust kasvatuslikku tööd.
Foto: Viktor Salmre 1961-1966. ERM Fk 2644:740