Tsaariaegset jakimoodi

Tekst: Kadri Vissel, koguhoidja Fotod: Berta Vosman, fotograaf Eesti Rahva Muuseumi tekstiilikogudest kuuldes tulevad esimesena kahtlemata silme ette etnograafilised esemed – triibuseelikud, sukad-kindad, pikk-kuued, kirivööd jms. Mida nii hästi ei teata, on see, et meie hoidlates leidub hulganisti ka sajanditagusest ajast pärinevaid moekamaid rõivatükke. Talvel jäi pilk pikemalt peatuma jakkidel. Huvitavad lõiked, kirkad ja julged…

Kuidas defineerida kuraatorit?

Jana Reidla, TÜ etnoloogia doktorant ERMi aastakonverents, järjekorras viiekümne kaheksas, pealkirjaga „Näitused versus teadus? Dilemmad, otsingud ja lahendused“ vaatles, kui palju on näituste tegemises teadust. Mina esitasin konverentsile teesid pealkirjaga „Kui teadurist saab kuraator. Muuseumiteaduri rolli muutumine meil ja naabermaades“, kuna olin seoses doktoriõpingutega just antud teemasse sukeldunud. Värskelt Eesti, Läti, Leedu ja Soome ajaloo-…

Eesti Rahva Muuseumi ehtekogu sai lisa

Tekst: Riina Reinvelt, peavarahoidja Kaamera: Harry V. Peterson, Ange Vosman Montaaž: Ange Vosman, vanemkoguhoidja Muuseumikogud täienevad enamasti tänu sellele, et nii eraisikud kui ka organisatsioonid peavad vajalikuks midagi tulevastele põlvedele edasi anda. Kui kodus ei saa või ei taha hoida, pakutakse asju muuseumile. Mõnikord on need üsna argised ja suure rahalise väärtuseta asjad, mis muuseumis…

Välitööd füüsika instituudis

Dolores Mäekivi, TÜ etnoloogia osakonna tudeng Dolores pidas samal teemal tänavu aprillis ettekande noorte kultuuriuurijate konverentsil “Noorte hääled”. Rakendusliku Antropoloogia Keskusele tehti 2017. aasta sügisel huvitav pakkumine. Nimelt kutsus Tartu Ülikooli tehnikateaduse dotsent Alan Tkaczyk meid uurima radioökoloogiaga tegelevate füüsikute töörühma. Minu, Keiu Telve ja Kata Maria Saluri ülesandeks on kaardistada seda, kuidas füüsikud oma…

ERMi esimesel näitusel Raadil

Maarja Vaikmaa, sisuturunduse spetsialist 95 aastat tagasi, 13. mail 1923 avas Eesti Rahva Muuseum toonases uues kodus, Raadi mõisas külastajatele oma uksed ja osati ka esimese ajutise näituse. Pärast aastaid kitsastes üüriruumides toimetamist ja oma maja otsinguid sai ERM 1922. aasta alguseks enda valdusse mõisa esimese korruse, teine ja sobivam osa jäi kokkuleppe alusel 1923.…

Jah!

Kogude osakonna videoblogi Kaamera: Kadri Vissel, koguhoidja ja Ange Vosman, vanemkoguhoidja Montaaž: Ange Vosman, vanemkoguhoidja Tekst: Siret Saar, koguhoidja Inventuur ehk rahvavara kokku lugemine on üks naljakas asi. Ja vastuoluline. Saad näha järjest tohutus mahus ilusaid, naljakaid, arusaamatu otstarbega, nutikaid, võrratuid ning jaburaid esemeid. Ahhetad ja ohhetad, jooksed püstakute vahelt välja ja näitad põnevaid leide…

Kuidas painutada puud?

Tekst: Liisi Jääts, kuraator Fotod: Toomas Kalve, Berta Vosman Video: Maido Selgmäe, Liisi Jääts, Vaike Reemann „Ilus ümmargune vorm tuleb täiesti vabalt,“ ütleb Meelis Kihulane, käes umbes 1 cm paks ja üle meetri pikk haavapuust laud ja keerab selle aeglaste ettevaatlike liigutustega rõngasse. Lauaotsad kinnitatakse pitskruvide vahele, et rõngas säilitaks oma kuju. Vaja on veel…

Anna minna üle linna!

  Laupäeval, 21. aprillil toimus esmakordselt Tartu muuseumide ühine perepäev „Anna minna üle linna“. Perepäev eristus teistest samalaadsetest ettevõtmistest sellega, et 13 osalevat muuseumi pakkusid oma programme mitte oma tavapärases kodus, vaid loosi tahtel vahetati üheks päevaks majad. Nii sattusid ERMi muuseumiõpetajad programmi läbi viima armsasse Oskar Lutsu majamuuseumisse Tammelinna serval ning Lutsu muuseumi kuraator…

Naabrite põnev toidupärand – võrdlevaid vaateid juustule Lätis ja Eestis

Anu Kannike, teadur Läti ja Eesti juubeliaastal tehakse palju juttu sarnastest arengutest poliitilises ajaloos ja võrreldakse tänapäevaseid edusamme. ERMi jaoks on oluline tõsta esile ka kultuurilist lähedust, mis mõnes valdkonnas – näiteks toidus – on eriti silmapaistev. 27.-28. aprillil toimus muuseumis seminar ”Juust ja toidupärand Lätis ja Eestis”, mille korraldas meie teadusosakonna toidukultuuri töögrupp koostöös…

Väega esemed ja kohad

Piret Õunapuu, teadur-kuraator Vägi on eesti keeles mitmeti tõlgendatav sõna. Arvati, et vägi on kogu maailma täitev ebaisikuline elujõud ja samas ka võlujõud. Vägi oli ka elujõud ja võim, mis ürgse kujutelma järgi peitus kõigis olendeis, esemeis ja loodusnähtustes. Loitsudel ja manasõnadel oli vägi sees, nendega sai teha nii kurja kui ka head. Küüntel ja…