Ikrast käkini

Anu Järs, teadur-kuraator 15. aprillil algas Peipsil haugipüügi keeluaeg. 15. maini haugi püüda ei tohi, et kala saaks rahulikult paljuneda ning järve kalavarud püsiksid. Vanasti oli just kalade kudemisaeg oluliseks püügihooajaks. Kudemisaegses saagis oli ohtralt kalamarja, millest Peipsimaa rahvas mitmekesiseid roogi valmistas. Tänane lugu heidab pilgu neile toitudele. Peipsimaal tarvitati söögiks kõigi kalade marja, ühegi…

Vennad Solomentsevid ja Aafrika

Heidi-Elena Stanionyte, Reinwardti Akadeemia üliõpilane, kogude osakonna praktikant Alati, kui Aafrika ja Eesti vahelistele sidemetele mõtlesin, sain aru, et teadsin sellest õige vähe. Aafrika on mulle alati tundunud nii kauge paigana, kui samas ka väga ligitõmbavana. Aafrika ajalooni jõudsin põhiliselt ülikoolikursustel koloniaalajalooga tutvumisel. Koloniaalajastul, 19.–20. sajandil oli Aafrika manner aktiivne koht, kus palju Euroopa riike…

Tallinna Toomkiriku vappepitaaf

Egle Mikko, konservaator Enne ja pärast konserveerimist Selle aasta jaanuaris sõitis Tallinna Toomkirikust konservaatori Karl-Erik Hiiemaa lauale üks huvitav vappepitaaf. Kujutasin enda silme ees juba ette suurt ja laiuvat puidu nikerdustega vappi, milliste poolest Tallinna Toomkirik ka tuntud on, aga kui ma seda Karli töölaual esimest korda uudistama läksin, oli minu imestuseks vappepitaaf kingakarbi suurune,…

Eesti kõige kõigemad

Kogude osakonna videoblogi Tekst: Siret Saar, koguhoidja Kaamera: Maris Siilats, arhivaar-koguhoidja ja Ange Vosman, vanemkoguhoidja Montaaž: Ange Vosman, vanemkoguhoidja Eesti suurim orel asub Tallinnas Kaarli kirikus, kõrgeim saunakorsten Põlvamaal Leevakul, kõige paksema luulekogu on avaldanud Jaan Kaplinski, pirakaim loomaskulptuur on Rakvere tarvas. Ja kõige suurem käsitsi kootud Eesti lipp on Eesti Rahva Muuseumis: pikkus 16…

Külalise sissevaade: nädal ERMi konserveerimisosakonnas | Guest post: Reflections on a Week in ERM’s Conservation Department

*** English below *** Vincent Dion, (külalis)konservaator Vastavalt kokkuleppele Eesti Rahvusarhiiviga, kus viibisin seoses praktika ja uurimistööga, olen ma väga tänulik, et mul avanes võimalus veeta nädal Eesti Rahva Muuseumi moodsas konserveerimisosakonnas ja kaasa lüüa sealsete konservaatorite tegevustes. Enne minu sissevaate juurde asumist oleks paslik natuke lähemalt rääkida endast ja kontekstist, kus praegu Eestis viibin.…

Neljateistkümnes laps

Tiina Tael, peaarhivaar ja ERMi kirjasaatjate võrgu juhendaja Kui „Seltsimees laps“ poeb kinolinal vaatajate südametesse, jutustades pere lugu läbi lapse silmade, siis tänases blogiloos laseme rääkida lapse emal Helmesel. Eesti Rahva Muuseumi teeneline korrespondent Helmes Tungal (1907-1997) oli muuseumi kirjasaatja 1946-1996. Tema esimesed kaastööd olid vastused etnograafilistele küsimuslehtedele ja tuginesid sageli teiste külaelanike kogemustele (näiteks…

Ajanihe: udmurdi noorte palvused 1993/2017

Svetlana Karm, ERMi teadur, näituse kontseptsiooni autor Maailmafilmi festivali avapäeval 19. märtsil esitleti ERMis uut rändnäitust „Ajanihe: udmurdi noorte palvused 1993/2017“. Aeg, mil muuseumikülastajad said näitusega tutvuda, jäi üsna lühikeseks, sest üsna pea läkski see rändama, esimesteks sihtpunktideks Tatarstanis asuv udmurdi küla Varkled-Bodja ning Udmurdi Rahvusmuuseum Iževskis. Foto- ja filmiprojekt tutvustab udmurdi noorte palvusi, mis…

Eesti laul heliseb Hiinas Hiina üliõpilaste esituses

Ilona Tragel, Pekingi välisõpingute ülikooli eesti keele ja kultuuri lektor (HTMi SA Archimedese koordineeritav Eesti keele ja kultuuri välisõppe programm) Fotod: Erakogu Eestimaal Tartus heliseb ühislaulus ERM ja kogub tuure juubelilaulupeo „Minu arm“ ettevalmistus. Hiinamaal Pekingis helisevad musikaalsete hiina üliõpilaste eestikeelsed laulud. Hiinlased armastavad koostegemist. Kes Hiinas käinud, see on loodetavasti näinud ühiseid ettevõtmisi parkides,…