Ilu päästab maailma!

Kogude osakonna videoblogi Tekst: Siret Saar, koguhoidja Video: Arp Karm, Maido Selgmäe Noobel lõige, elegantsus, boa, murtud toon, žaboo, volang, dekoltee, sämppiste, siid, sale siluett, tajutav figuur, pärltikand, paatkaelus, plisseer, passe, aksessuaar… Seda kõike ja enamgi veel oli võimalik näha Eesti Rahva Muuseumi näitusel „Külatänavalt punasele vaibale. 100 aastat rahvuslikku moodi“. Külalisteraamatu põhjal rõõmustas nähtu…

Üks mälestuste kogu

Terje Anepaio, teadur-kuraator Need on mälestused, mille kohta ei kehti vanasõna  – aeg kõik haavad parandab. ERM Ak 35-1-200 Eelmise aasta 8. märtsil sõitsid ERM-i töötajad järjekordsele tööreisile Tallinnasse. Reisiliste üks kavandatud sihtpunkte oli Tallinna kesklinnas, suisa rahvusraamatukogu kõrval Endla tn 4. Maja neljandal korrusel ootasid meid Tiia Nurmis ja Laine Pernik Eesti Memento Liidust,…

Vaata meie kööki. Eesti Rahva Muuseumi kogude osakonna videoblogi

ERMi kogude osakond, koguhoidjad ja arhivaarid ERMi kogude teenrid on imekspandavalt armukadedad. Kogud on meie omand, meie hoitud lapsuke. Iga kallalekippumine sellele ärritab meid. Kogujaid-kollektsionääre-varahoidjaid on sageli kujutatud tugeva omandiinstinktiga kodanikena, kes oma varasid kellelegi näidata ei taha. Eks see ole lihtsalt üks äärmus, selle kõrval pesitseb ka soov „oma“ asjadega uhkeldada, neid näidata ja…

Seitse venda neliveona

Mika Keränen, lastekirjanik, Tartu linnakirjanik 2018 Käin sageli teatris ex tempore. Ka ERMi vendi sattusin vaatama juhuslikult. Kõik algas sellest, et läksin ühele luuleüritusele, kus esines soome luuletaja Silja Järventausta. Pärast istusime kõik, esinejad ja publik, koos, karvased ja sulelised, ning Silver Sepp mainis, et valmistus üheks esietenduseks. Ta mainis ka, et kui soovime, saab…

Tükike Eestit Maailmafilmil – Dolores Hoffmann ja vitraažikunst

Kullar Viimne, dokumentalist Maailmafilmi festivalil linastub sel aastal kolm Eesti dokumentaali: „Jagatud valgus” ning lühifilmid „Paberivabrik” ja „Head filmiõnne”. Dolores Hoffmanni portreteeriv „Jagatud valgus” on Kullar Viimse kuues dokumentaalfilm, midaon festivalikülastajal võimalik vaadata teisipäeval, 20. märtsil kell 17. Blogilugejatele filmi tutvustamiseks küsisime Kullarilt nii konkreetse filmi tegemise kui ka üleüldiselt dokumentaalide kohta. Alljärgnevalt on toodud…

Maailmafilmi festival saab 15!

Karin Leivategija, Maailmafilmi festivali programmimeeskonna liige 19.–24. märtsini saame taaskord koguneda ERMi nautima üldinimlikke ja erinäolisi dokumentaalfilme maailma eri paigust. Tänavu toimub Maailmafilmi festival juba 15. korda ning traditsiooniliselt on kavas filme nii andekatelt noortelt talentidelt kui ka maailmanimedega dokfilmigurudelt. Maailmafilmi festival keskendub dokumentaalfilmidele, mis heidavad uudishimuliku pilgu meie maailma mitmekesisusele. Need filmid ergutavad meid…

Ehe ja ehtimine – lugusid märkidest, värvidest ja igavikulistest unistustest

Kärt Summatavet (PhD), ehtekunstnik ja graafik, Eesti Disainerite Liidu juhatuse liige Ehted, märgid ja sümbolid kaugete aegade tagant omal kombel justkui kõnelevad meile lugusid, mida peaksime uuesti lugema õppima. Mind paelub see, et vanad kultuuritekstid võivad meid inspireerida enneolematul ja uuel moel. Kui varasem komme või meetod või isegi traditsioon rahvakunsti interpreteerimisel on lähtunud ornamendi,…

Võitlus tuuleveskitega – taaskasutuse ja disainiga plastikprügi vastu

Karoliine Korol, konservaator Minu ametinimetus „plastikute konservaator“ ja suurmissioon kirjutada plastikute säilitamisest paks raamat on nii mõnegi inimese suunanud mõtte juurde, et mispärast neid igavesti säilivaid materjale konserveerima peab? Segaduseloori alt võib isegi paista pisikene pahameel, justkui oleksin „kurjategija“ ehk plastikreostuse pooldaja. Et kas ma siis ei mõista, kui palju halba plastik loodusele teeb, ning…