Etnograafiline joonis

  Kristiina Piirisild, Eesti Kunstiakadeemia restaureerimise ja muinsuskaitse magistrant, mööbli konservaator Eesti Rahva Muuseumi etnograafiliste jooniste kogus on enam kui 50 000 üksikjoonist erinevatest esemetest ja ehitistest, mis on üles joonistatud kunstnike, teadurite  ning kunstiüliõpilaste poolt. Tegemist on märkimisväärse arvuga, mistõttu vajabki etnograafiline joonis lähemalt tutvustamist. Aluseks olen võtnud oma magistritöös kasutatud ERMi etnograafilised joonistused rannarootslaste…

Kullamaa kapp – ühe eseme uurimise võimalustest

  Tekst: Mariliis Vaks, konservaator Foto: Arp Karm Käesolev sissekanne käsitleb ERMi kogudesse kuuluva maalitud ehk polükroomse nn Kullamaa kapi konserveerimiseelseid (kunsti)ajaloolisi ja materjalitehnilisi uuringuid. Artikli eemärgiks on anda lühiülevaade konserveerimismeetoditest ning nende kasutamise võimalustest, esitades juhtumiuuringuna Kullamaa kapi uurimise tulemusi. Kirjalikud allikad ERMi peakataloogi andmetel ostis Eesti Rahva Muuseum Kullamaalt pärit polükroomse kapi 15…

Filmid “Pärast trollide koondamist” ja “Ka kolmerattalise auto najal passib poseerida, kui neljarattalist pole”

  Tekst: Lauri Laanisto Foto: Nele Tammeaid Talvevalgus (Norra 2011, rež Skule Eriksen) Karge ja karm, kaljune, merelainetest ja tuultest uhtud maatükk on küllap teinud väikese pesa igaühe unistustesse, vähemalt enne, kui odavlendude reaalsus oma räpaste liivarandadega palistatud palmisaartega selle peast on pühkinud. Sedasorti maastike ahhetamapanevaid kaadreid näeb peaaegu eranditult väga spetsiifilistes filmides. Sellistes, kus…

Kevadeti polegi mahti lobiseda

  “Mr Coperthwaite: elu Maine’i metsades” (USA 2012, rež. Anna Grimshaw, 83 min) Tekst: Lauri Laanisto Foto: Maris Reintal William S. Coperthwaite elab juba pool sajandit üksi USA kirdeotsas, Maine’i osariigis, mitmekordses klaasseintega, puust jurtakujulises majas ja muudkui aga nikerdab – üleval korrusel saab magada ja all on avar ja valgusküllane töökoda. Ning valgust on…

Peace&love!

Reedel, 15. märtsil avati KIWA ja Terje Toomistu kureeritud näitus “Nõukogude lillelapsed: 70ndate psühhedeelne underground”. Näituse info ja teema tutvustus on siin: hipid.eeja http://www.erm.ee/et/kylasta/Naitusemaja/Naitused/273 Fotod: Nele Tammeaid

Sõrmuseid ERMi kogudest

Siret Saar, koguhoidja EKM j 153/47 M 41 Gustav Adolf Hippius „Eesti pruut“ 1852 Omaaegsetele kunstiasjatundjatele valmistasid peavalu Konstantin Pätsi kunstilised tõekspidamised – riigivanema arusaama heast eesti kunstist ei kehastanud nimelt mitte ükski Konrad Mäe või Eduard Viiralti taiestest, vaid Gustav Adolf Hippiuse (1792-1856) „Eesti pruut“. Minu jaoks on “Eesti pruut” kindlasti eesti tuntuim pulmateemaline…

Wõistlus päewapiltnikkudele

Tiina Tael, peaarhivaar Postimees 28. aprill 1912 kuulutab: Sarnased üleskutsed ilmusid 1912. aasta kevadel teisteski Eesti päevalehtedes, kutsumaks kutselisi ja asjaarmastajatest päevapiltnikke jäädvustama argielu: Üleswõtted peawad algupäralist rahwa elust olema ja selle tüüpilisi külgesid karakteristiliselt tabama. Nad wõiwad rahwast tööl, pidudel, lõbutsemisel, igapäevasel talitusel jne. näidata. Nad wõiwad ka rahwa keskelt tüüpusi tuua (ka rahwariides…

Inimesed muuseumi ümber – kirjasaatjad

  Andriela Rääbis, Tartu Ülikooli arvutilingvistika teadur, ERMi kirjasaatja Eesti Rahva Muuseumi teatmematerjali kogumise võistlusel osalesin esimest korda 1996. aastal, kirjutasin teemal „Asjad minu elus“. Võistlusest sain teada ajalehest. Olin juba neli aastat lastega kodus olnud ja tundsin vajadust teha midagi muud peale koduperenaise igapäevaste tööde. Järgmisel aastal hakkasin kirjutama kooli teemal, aga see jäi…