Nurgakivi ja killud, toetavad

  Tekst: Kristjan Raba, näitusemaja juhataja Foto: Nele Tammeaid, fotograaf Kristjan Raba, tutvustamas Eesti Rahva Muuseumi uue hoone nurgakivisse mineavaid asju. Foto: Arp Karm Esimest korda mõtlesid ERMi tarmukad töötajad nurgakivile juba eelmisel sajandil, nüüd 2013. aastanumbri sees saab unistus teoks. Ehituslepingu sõlmimise järel ERMi, RKASi ja OÜ Fund Ehituse vahel istusid targad pead jaanuari…

Päikeseprillid ERMi kogudes

  Siret Saar, koguhoidja ja Eva-Kaia Vabamäe, metoodik Fotod: Nele Tammeaid Käes on kevad ning tänavatele on ilmunud taas päikeseprillitatud inimesed – kes kaitseb silmi ereda päikese eest, kellele on nad riietuse aksessuaariks. ERMi kogudesse kuulub erinevaid päikeseprille alates 1930. aastatest – järgnevalt väike pildigalerii.

Oksjon veerandsaja aasta eest ja nüüd jälle

  Tekst: Epp Alatalu Fotod: Sirje Madisson 15. aprillil 1988 toimus Eesti NSV Riikliku Etnograafiamuuseumi saalis Tartus, Nikolai Burdenko tn 32 vana kohtumaja teisel korrusel oksjon Eesti Rahva Muuseumi heaks. Tartus peeti siis Eesti muinsuskaitseklubide viiendat kokkutulekut ehk Tartu muinsuskaitsepäevi ja oksjon oli osa programmist. Muuseumi nimi oli veel taastamata, ka tänavanimi oli nõukogude ajast,…

104 aastat muuseumina ja 75 päeva direktorina

  Läheneva ERMi sünnipäeva puhul vestles blogi toimetus 5. aprillil, 75. ametisolekupäeval direktor Tõnis Lukasega, et uurida tema mõtteid sünnipäevalapse kohta. Kuidas vestlus sujus ning millised need mõtted olid, saab alljärgnevalt lugeda. Tõnis Lukas ERMi direktorina. Fotod: Anu Ansu, Arp Karm. Kuna Sa oled ka varem, aastail 1992–1995 Eesti Rahva Muuseumi direktor olnud, siis palun…

Muutuv kultuuripärand

Kristel Rattus, ERMi juhtteadur Kümme aastat tagasi, äsja Eesti Rahva Muuseumisse tööle asunud uurijana sattusin osalema rakenduslikus uurimisprojektis, mille kutsus ellu üks loodus- ja kultuuripärandi kaitseala. See kaitseala võttis tõsiselt seadusega kehtestatud ülesannet kaitsta lisaks kohalikule loodusele ka erilise rahvusliku väärtusega kultuuripärandit, kuid kaitsekorralduskava kehtestades ja seda praktiliselt ellu viima hakates lahvatas peagi vaidlus kohalike…

Udmurdid ning Aleksei Petersoni museoloogiline kinematograafiamaastik

  Janno Simm, visuaalantropoloog Kes on Aleksei Peterson, teavad museoloogid ja vanema põlve kultuuriinimesed vast une pealt. Vähem on ehk neid, kes teavad, et just Peterson oli see mees, kes muuseumis filmitegemisega alustas. Kohalik rahvas uudistamas filmivõtteid. Alnaši rajooni Kuzebajevo küla, Udmurdimaa. Habemega mees fotol vasakul on Aleksei Peterson – ERMi direktor aastail 1958-1992. Foto Priit…

Kuu kiri nr 4 ehk 100 aastat tagasi aprillis

  Kristi Ütt, digitaal- ja eriarhiivi hoiuhaldur Aprillikuise kirja[1] saatja on noor kooliõpetaja Ernst Rosenberg (alates 1935 Ernst Raatma) Rakvere linnast. Ta sündis 1891. aastal Helmes, õppis sealses vallakoolis ja kihelkonnakoolis, omandas 1910. aastal Valmiera Õpetajate Seminaris rahvakooliõpetaja kutse. Hiljem töötas Viru-Nigula Pikaristi kihelkonnakoolis, Rakvere Eesti Haridusseltsi algkoolis ning Rakvere Õpetajate Seminaris laulmise, muusika ja…