Oksjon veerandsaja aasta eest ja nüüd jälle

 

Tekst: Epp Alatalu

Fotod: Sirje Madisson

15. aprillil 1988 toimus Eesti NSV Riikliku Etnograafiamuuseumi saalis Tartus, Nikolai Burdenko tn 32 vana kohtumaja teisel korrusel oksjon Eesti Rahva Muuseumi heaks. Tartus peeti siis Eesti muinsuskaitseklubide viiendat kokkutulekut ehk Tartu muinsuskaitsepäevi ja oksjon oli osa programmist.

Muuseumi nimi oli veel taastamata, ka tänavanimi oli nõukogude ajast, toonase muuseumi saal, kus nüüd on ERMi raamatukogu, oli uhke käsitööoksjoni puhul rahvast pungil. Et teil oleks end lihtsam tollasesse Tartusse mõelda, mainiksin veel, et ajaleht, mis tollal Tartus ilmus, kandis nime „Edasi” ja selle toimetus asus Nikolai Pirogovi tänavas.

Oksjonihaamrit hoidis raadiomees Esko Tasa ning tulu läks Eesti Rahva Muuseumi taastamise heaks. Oksjoni hing oli mõistagi direktor Aleksei Peterson. ERMi kuraator Reet Piiri meenutas, et päev oli pikk ja väsitav. Naistel, kes oksjonile toodud esemeid rahvale tutvustasid, olid uhked kaapotkleidid seljas, rahvast oli palju ja esemeid samuti rohkesti, kuid tunne oli pärast pikka ja väsitavat päeva hea.

318510_ERM_Fk_2268_14

ERM Fk 2268:14 Piret Õunapuu 1988. Foto Arp Karm.

Eesti Rahva Muuseumi Sõprade Seltsi auliige ja ERMi kirjasaatjate võrgu aukorrespondent Vaike Hang meenutab, et tema vend saatis oksjonile kaks tokki lõnga ja sukavardad. Esko Tasa oli vaadanud vardaid ja öelnud, et tore asi küll, aga soki kudumiseks läheb ju nelja varrast vaja, siin komplektis on aga miskipärast viis varrast.

ERMi teadur-kuraator Piret Õunapuu mäletab 25 aasta tagant üht armsat vanaprouat, kes tõi oksjonile oma heegeldatud linikud ja lootis, et tema panus on nii suur, et vähemalt ühe Raadi mõisa aknakremooni saaks korda teha.

Oksjoni nimekirjas oli 173 eset ja tulu saadi üle 2400 rubla. See oli toona kaheksa kuu keskmine palk või näiteks ühe korraliku mootorratta hind.

*

Sellele oksjonile järgnes veel mitu heategevusüritust, muuseumi kogud täienesid, raha kogunes ja oksjonil osalemisega toetati muuseumi Raadile naasmist. Nüüd, 25 aastat hiljem, kui muuseum ongi Raadile kolimas, toimub taas oksjon.

Reedel, 19. aprillil kell 17 Eesti Rahva Muuseumi näitusemajas (Julius Kuperjanovi 9) algava rahvakunstiesemete ja kunstiteoste oksjoni tulu läheb üle-eestilise pärimuskultuuri giidikooli toetuseks, mille eesmärk on süvendada õppepäevade ja iseseisva töö kaudu osalejate teadmisi kodukoha ajaloost ja pärimusest (vt lähemalt http://www.erm.ee/et/Opi/parimuskultuuri-giidikool).

IMG_2137

Skulptor Endel Taniloo “Emalikkus” 2012. Terrakota, puu.

Oksjonile on oma töid annetanud mitmed tuntud kunstnikud, sh ERMi Sõprade Seltsi auliige Endel Taniloo (terrakotaskulptuur „Emalikkus”), keraamik Aili Palm ja klaasikunstnik Maie-Ann Raun, ERMi Sõprade Seltsi auliige, tekstiilikunstnik ja Heimtali muuseumi hing Anu Raud on aga oksjoni tarvis vaiba kudunud.

IMG_2139

Kauss, kõrgkuumuskeraamika. Läbimõõt 14 cm. Autor:
keraamik Aili Palm. Töö on inspireeritud Tartumaal elanud Aliide Tarosi
(1906–1968) heegeldatud pitsidest.

Laulu- ja tantsupeoaasta eel, kui rahvarõivahuviliste hulk alati suureneb, tasub teada, et oksjonile on pandud täiskomplekt Kadrina neiu rahvarõivaid. Ning vöid ja patjugi on saadaval mitme kihelkonna mustrites.

IMG_2151

1988. aasta Tartu muinsuskaitsepäevade plakat.

Oksjonilt saab soetada ka puutöömeistrite töid, ajaloolisi trükiseid ning 25 aasta vanuseid muinsuskaitsemaleva särke jpm.

Oksjonikraami nimekiri üha täieneb, sellega saab tutvuda aadressil http://www.erm.ee/et/kylasta/muinsuskaitsepaevad/19-aprill.

IMG_2156

Kokkukäivad puidust istmed. 2 tk. Võrumaa Kutsehariduskeskuse puidutöötlemise eriala I kursuse õpilaste praktikatöö.

Oksjonihaamrit hoiab 1988. aasta muinsuskaitsepäevade eestvedaja, ERMi direktor Tõnis Lukas.

Ootame kõiki oksjonil panustama ja giidikooli toetama!

2 thoughts on “Oksjon veerandsaja aasta eest ja nüüd jälle

 1. Veidi veel nimest ja muust
  Veerandsada aastat võib osutuda uskumatult pikaks, kui mõned asjad kipuvad paistma teisiti kui nad õigupoolest olid.
  Ei saa olla nõus päis kõigega,mis kahes esimeses lõigus öeldud: Muuseumi nimi oli juba 10. märtsist Eesti Rahva Muuseum. Oksjon oli ka osa samaegselt konverentsilt (14.-15.4.1988). (Konverentsil oli külalisi isegi Ungari ja Soome kolleegide näol.) Konverentsi väljaannegi kandis juba muuseumi vana nime: “Eesti Rahva Muuseumi XXX teaduskonverentsi teesid” – ka toonastes oludes oli võimalik nobedalt toimida.
  Üks piltki on veidi hilisemast, kui uskuda http://www.muis.ee/museaalview/865190
  Nõnda et lähilugu tasub aina kajastada – see ei lase meil olnut unustada.

  Tervitades
  Toivo Sikka

  • Kui tore, et see nime tagasimuutmise aeg nüüd selge on. Kahtlesin ise ka, aga keegi ei osanud täpsustada. Tänud Toivole.
   Epp

Lisa kommentaar