Kristi Ütt, digitaal- ja eriarhiivi hoiuhaldur
Aprillikuise kirja[1] saatja on noor kooliõpetaja Ernst Rosenberg (alates 1935 Ernst Raatma) Rakvere linnast. Ta sündis 1891. aastal Helmes, õppis sealses vallakoolis ja kihelkonnakoolis, omandas 1910. aastal Valmiera Õpetajate Seminaris rahvakooliõpetaja kutse. Hiljem töötas Viru-Nigula Pikaristi kihelkonnakoolis, Rakvere Eesti Haridusseltsi algkoolis ning Rakvere Õpetajate Seminaris laulmise, muusika ja eesti keele õpetajana.[2] 1918–1940 oli Ernst Rosenberg Viru Maavalitsuse haridusosakonna (hiljem koolivalitsus) juhataja. Ta juhatas mitmeid Rakvere laulukoore ja oli Virumaa laulupidude üldjuhiks. Eestimeelse õpetajana andis ta tasuta eesti keele tunde, innustas õpilasi tunnivälistele tegevustele ning suunas neid kirjanduse alal.[3] Rosenberg-Raatma kuulus III Riigikogu koosseisu[4] ning pälvis 1938. aastal Eesti Punase Risti IV klassi teenetemärgi.[5] Ka kirjas mainitud vanavara korjamine läks Rosenbergil hoolimata esmastest kõhklustest väga edukalt – tervest Rakvere linnast kogus ta Eesti Rahva Muuseumile enam kui 200 eset (ERM 18121-18222).
ERM Fk 1764:663 Rakvere Rahvamaja ja Haridusseltsi segakoor 1928. aastal. II reas keskel koorijuht Ernst Rosenberg-Raatma.
4.IV.13
Väga austatud hra E. Eisenschmidt!
Mulle saadetud korjamise- ja kwitungi-raamatud sain kätte. Õieti öelda, ei olnud mul esiotsa, kui Museumi kirjatoimetajale kirjutasin, mõtet enam-wähem korraldatud korjandust siin pool ette võtta. Tahtsin ainult kooliõpilaste kaudu mõnda wähemat asja kokku saada. Wähehaawal on aga asi enam ja enam huwitama hakkanud, ning nüüd näeks ma hea meelega, kui mul korda läeks Rakwere linnas plaanilikku korjandust korraldada. Praegu ei tea, kuidas mulle teiste siinsete nooremate jõudude poolt selles asjas wastu tuldakse, igatahes loodan aga midagi ära teha. Praegu huvitab mind see küsimus, kas korraliku (majast majasse) korjamise juures kohalikul politseil midagi ütlemist peaks olema, wõi peab seks iseäraline lubagi olema. Ehk oleksite nii lahke ja annaksite selle küsimuse kohta lähemaid seletusi. Nimelt oleks hea teada, mille peale siis toetada ehk millega ennast kaitsta, kui korjamise juures mõni põrund ajudega ametnik tüli norima juhtuks tulema. Teiseks paluksin mind toimekonnale Museumi liikmeks ette panna ja mulle teatada, kuhu liikmeraha saata. Jään Rakveresse ainult kuni juuni alguni, nii et korjandust mai kuu sees ette mõtlen wõtta. Rakwere ümbruses korjamise kohta praegu midagi weel ütelda ei tea, sest et mul siit poolt maanurk weel kaunis wõõras on. Olen ise Helme mees, kuhu ka suwekski puhkama lähen. Seal korjamise heaks suuremat teha ei ole – on juba kaunis tühjaks wõetud.
Aupaklikult ERosenberg
ERM 18175 Saarepuust kannel kuuelehelise õhuauguga. Valmistatud u 1813. Vanaisa Hermann Rosenbergilt päritud, kes Varangu mõisavalitseja oli. Kinkinud Mathilde Ehlens Rakverest Vaestemaja tänavalt.
ERM 18130 Valgest metallist ripats, mille küljes tualett-tarbed: kõrvalusikas, küünepuhastaja ja pintsetid. Kinkinud V. Rakles Rakverest.
ERM 18173. Mustast siidist musta paelaga pottmüts. Kinkinud Liisa Kingsepp Rakverest Veemi tänavalt.
ERM 18148 Mitmekordselt tagasi keeratud otstega voolmenuga. Kinkinud Tiivas Rakverest, valmistatud Käritsa külas.[6]
[1] ERM A f 1, n 1, s 36.
[2] Valgamaa kodulooline andmebaas ISIK http://www.valgark.ee/isik/index.php?id=414 [25.03.2013]
[3] Molotok, E., Pulver, A. Õpetajate seminar oli karm kool. Virumaa Teataja 13.12.2011. http://pluss.virumaateataja.ee/666236/kodulugu-opetajate-seminar-oli-karm-kool [25.03.2013]
[4] III Riigikogu liikmete nimekiri. http://www.nlib.ee/html/expo/p90/p1/liikmed_3rk.html [25.03.2013]
[5] Eesti Vabariigi teenetemärkide kavalerid. http://www.president.ee/et/vabariik/teenetemargid/kavalerid.php?id=5920 [25.03.2013]
[6] Voolmeid ehk kõverateralisi nuge kasutati laiemate nõguspindade nt puunõude sisemuse voolimiseks. Vt Eesti rahvakultuuri leksikon, 2007. Lk 359.