Paar kasulikku nõuannet algajale heinalisele

  Vaike Reemann, kuraator Kuigi lehekuu on pole veel läbi, on tänavu Lõuna-Eestis juba suur suvi ja heinaaegki käes, sest rohi on rinnuni. Küllap on mõnigi meist pidanud kukalt kratsides kurvastama – muruniidukiga pole miskit peale hakata. Aga vanasti niideti ju vikatiga! Kui uskuda Eesti Rahva Muuseumi arhiivi kogutud kirjeldusi, siis on niitmine lausa lust.…

Kampsunikonverents Viljandis ja Heimtalis

  Saale Randaru, programmide koordinaator Konverents „Traditsioonilised kampsunid Läänemeremaades“ toimus 16.–18. mail 2013 Viljandis. Korraldajateks olid TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakond koostöös Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu ja Põhjamaade Käsitööliiduga. ERMi poolt esines ettekandega Reet Piiri, müügile jõudis ka tema vastvalminud raamat „Eesti kampsun Eesti Rahva Muuseumi kogudest“. Konverentsi sisututvustus oli pressiteate kaudu järgmine:…

Koolilõpukleidid

Kadri Vissel, koguhoidja Fotod: Nele Tammeaid Kooli lõpetamiste lahutamatuks osaks on lõpuriietega kaasnev erutus ja ärevus. Siin mõned meenutused ja fotod lõpetajate valikutest. Minu jaoks oli suur kingitus ülikooli lõpetamise puhul see, et sain lasta õmmelda uue kleidi ja kingsepa juures teha lasta tol ajal moes olnud nn ussinahast kingad. 1956. (Kuue samba kutse. Naisena…

Ühe muuseumi kolimisest teise

Indrek Merimaa, arhivaar-koguhoidja Fotod: Anu Ansu Tartumaa Muuseumi, väikest Elvas asunud riiklikku maakonnamuuseumi, enam ei ole ja rahu tema mälestusele! Oli selle otsuse taga üks või teine asjaolu, (kellele) kasulik või (kellele) mitte, igal juhul jäi “väikesest” kadunukesest järele pirakas pärand – ligikaudu 105 000 eraldikäsitletavat objekti, millest enamuse moodustab foto- ja arhiivmaterjal. Ning see…

Pildil on üliõpilane

  Siret Saar, koguhoidja Tartu on ülikooli ja üliõpilaste linn, eriti sügisest kevadeni. 5. mail lõppesid tudengite kevadpäevad, sel puhul pakume Tartu ning tudengite auks ja kiituseks pildigaleriid ERMi fotokogust üliõpilastest alates 1910ndatest ja lõpetades 2000ndate aastatega. Pildilolijad ja tekstikatkendid on omavahel seotud ainult ajaliselt – mõlemad pärinevad samast kümnendist. 1910ndad ERM Fk 359:362 Tartu…

Kuu kiri nr 5 ehk 100 aastat tagasi mais

  Kristi Ütt, digitaal- ja eriarhiivi hoiuhaldur Maikuise kirja[1] on muuseumile saatnud tuntud Eesti haridustegelane, ajakirjanik ja publitsist Märt Raud (1881–1980) Päriverest 19. mail 1913. Tollal elas Raud Pärnus, töötas ajalehe Postimees toimetuses[2] ja oli valitud ka Eesti Rahva Muuseumi usaldusmeheks Pärnumaal.[3] Muuseumiga hoidis ta kirja teel sidet ja saatis aeg-ajalt Pärnust ning selle ümbrusest…