Tiia Artla ja Jana Kadastik, näituse loojad
Kogu maailmas tõuseb üha enam esiplaanile kõiki kaasava keskkonna loomine ja uudsete lahenduste leidmine ning rakendamine. On vaja luua selliseid tooteid ja teenuseid, mis arvestaksid erinevate sihtgruppidega.
Kasutajakeskse disaini põhimõtet näitab kõige ülevaatlikumalt selline skeem:
Nätuse kujundusega on püütud luua ligipääsetav keskkond, pakkudes kogemust läbi tunnetuse. Näitus on kui sild, mis annab erivajadusega inimesele teadmisi võimalikult ligipääsetava kogemuse kaudu. Samas on see keskkond loomulik kõigile ja erivajaduse mõiste puhul tekib vaid küsimus, et kas see on ikka eriline.
„Kaasav ELU“ ERMis on kunstnik Piret Räni kujundatud nii, nagu see oleks kui puute-/pildiraamatusse minek. Tähtsaimaks on stsenaarium või protsess, ülejäänu on n-ö lavakujundus ja nii tulebki seda võtta. Kui inimene teatrisse läheb, siis ei vaata ta ju ka ainult lavakujundust.
Näitus ei ole otseselt suunatud puuetega inimestele või lastele, vaid lapsevanematele, õpetajatele, disaineritele ja laiemale avalikkusele. Meiega kõrvuti toimetavad ka teistsuguste vajadustega ühiskonnaliikmeid, kellele mõeldud probleemilahendused võiksid kokkuvõttes sobida kõigile. Ärge aga otsige näituselt valmis lahendusi, vaid proovige ise protsess läbi mõelda. Vaadake, kuulake, tunnetage!
Teemablokid
Näituse materjal on jagatud teemadeks, mis pakuvad infot kasutajakeskse lähenemise põhimõtetest lähtudes, andes ülevaate uuringutest ning praktilistest tulemitest.
Kaasav disain ja ligipääsetavus
Uuringud
Puuteraamatud, pimekamber
Puuteraamatute teema on jaotatud kolmeks:
- ülevaade taktiilsetest raamatutest,
- kogemus: kätega lugemine pimekambris,
- lisamaterjalid: mängud ja sensoorsete juttude jutustamine.
Õppimine ja õpetamine
Tunnetusala
Tuleb õpetada, et õpetatav saaks olla inimene. Inimeseks olemine võib tähendada täisverelist elu oma võimete piires. Inimesena elamine võib tähendada toimetamist oma võimete piiril.
Teema 6. Kas erivajadus on eriline?
Eesti Pimedate Raamatukogu teabejuht Priit Kasepalu arvab nii: „Inimesele, kellel erivajadust ei ole, tundub see erilisena, aga inimesel, kel see kirja järgi on, ta ehk väga eriline ei tundugi. On vaja elada, ja koos sellega, mis sul on, on ta nimi erivajadus või mitte.“ Samas tõdeb Eesti Pimedate Liidu esimees Jakob Rosin: „Kahjuks on erivajadus eriline. Tegelikult tahaks nii, et ei oleks. Kui me disainime tooteid, teenuseid, lahendusi, seadusi ja keskkondi, siis me ei mõtle kõigile ja see teebki mõned inimesed erilisemaks. Mine nüüd võta kinni, kas siis heas või halvas mõttes.
Kokkuvõtteks
Tasub mõelda lihtsate lahenduste peale, et elu oleks natuke kaasavam. Kaasamist ei tohiks võtta kui sotsiaalset almust. See peaks olema tavaline lähenemine ja mõtteviis – elus on kaasamine ja märkamine oluline.
Tuleb tõdeda, et informatsiooni esitamise viis sel näitusel ei ole külastajale harjumuspärane. Kas ja kuidas luua ligipääsetavaid keskkondi? Kas erivajadus on eriline? Mida mõista kaasava elu all? Ta saab võimaluse leida vastused neile küsimustele.
Kogu infomaterjal on koondatud koduleheküljele, mille aadressi saab QR-koodina iga külastaja näituse sissepääsu juurest kaasa võtta.