Tekst: rõivalooja Liina Laaneoja.
Kui Annika Vaalma ja minu loodud Etnowerki kudumeid vaadata, siis üks on selge – värvi on! Rikkalik etnograafiline pärand on meid heldelt inspireerinud. TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia lõpetamise järel valminud mudelid on alguse saanud peamiselt rahvarõivaste lõigetest ja materjalidest. Nii sobivadki need kenasti kokku kas rahvarõivaseelikuga või saab neid kanda eraldi rahvuslikus stiilis rõivana. Oleme lubanud ennast värviarmastusel kanda ning teinud klassikalisi jakke ka säravates värvitoonides, näiteks kärtskollasena. Koos kuldsete pükstega näeb selline jakk ju väga äge välja!
Meil oli juba kooli ajal paljude muuseumide kogudele päris hea ligipääs, nii et saime esemetega tutvudes ohtralt ideid. Pärast kultuuriakadeemia lõpetamist 2014.aastal astusime ERMi rahvarõivakooli, kus tutvusime jälle kogudega, et sealsete esemete eeskujul rahvarõivakomplektid teha. Rahvarõivakogu on nagu lemmikfilm – iga kord kui oma lemmikut taas vaatad, avastad mõne uue detaili, mida varem pole märganud. Olemegi leidnud võrratuid nüansse ja töötanud nende järgi välja uusi mudeleid. Kui aluseks on võetud üksnes mõni väike detail, siis ei tule ehk selle pealegi, et tegu on millegi etnograafilisega, kuigi brändi nimi viitab sellele.
Inspiratsiooni teed on hoomamatud. Vahel piisab uue mudeli tekkimiseks vaid muuseumis nähtud eseme sisemisest poolest, kangajupikesest või kulunud tikandist. Ning on ka juhtunud, et museaali küljes olevast detailist kujuneb välja nööpide kinnitusviis jakile. Mummulise mustriga roosavalgekirju mantel on alguse saanud Jämaja meeste kampsunist, mis on kootud naturaalse lambavalge ja -pruuuni lõngaga. Muuseumi esemel on kahvaturoosa puuvillasest kangast sisetasku, mis andis idee muuta mustri tooni – nii sündiski roosades ja lillades toonides muster.
Üheks heaks näiteks detaili jõust onka Etnowerki meeste jaki ja mantli nööpkinnis, mis on saanud inspiratsiooni ühest ERMi kogus olevast Läänemaa meeste kampsunist, kus mööda hõlmaserva jooksvast punutud villasest nöörist moodustuvad nööbiaasad. Etnowerki jakil on nööriks vastupidav kaaruspael, mis jääb hõlmaservale justkui kant, kui hõlmad on lahti ja nööpe pole sealt parasjagu läbi pistetud. Selline nööpkinnis on väga tugev, aastate jooksul on vaid mõni üksik kord tulnud seda parandada.
ERMi kogud on meie töös kulla väärtusega – hästi hoitud vääristekstiilid annavad meile pidevalt ainest. Vahel kui on vaja kliendile midagi väga erilist ja spetsiifilist luua, tulevad appi ERMi inimesed, kes on kursis kõigega, mis nende kogudes leidub. Tänu sellele koostööle on meil õnnestunud luua imelisi ja originaalseid mudeleid. Oleme selle eest väga tänulikud!
Eraldi teema inspiratsiooni saamisel on tikandid. Tikkida saab põhimõtteliselt kõike. Muuseumikogud on külluslikud nii mustrite kui võtete, nii lill- kui ka geomeetriliste tikandite poolest. Lisaks saab tikandeid nii-öelda ümber tõlkida. Põhimõtteliselt on võimalik muuta geomeetrine tikand kudumismustriks ja vastupidi. Nii näiteks on pusakleitide seljale ristpistes tikitud hõrgud motiivid pärit Muhu sukkadelt. Tikkimine on nagu maalimine, kompositsioon töötab samal põhimõttel ja kui inspiratsioon sinna veel vimkad sisse viskab, on tulemus suurepärane. Etnowerki „MOONi” kollektsiooni langitud lillede vahele on ennast sisse sättinud loomakesed, Swarowski krstallid ümber sillerdamas.
Loomine on rõõm ja vabadus, aga ka vastutus ning kohustus. Meil on suur õnn esivanemate loodut näha ja katsuda, lasta ennast nende inspiratsioonist innustada, tunda rõõmu loomise vabadusest. Aga sellega kaasneb kohustus väljendada oma loominguga seda, mida oleme museaaliga kohtudes kogenud. See ei tuleks ju kõne allagi, et näeme midagi ilusat ja paneme selle enda sisse lihtsalt hoiule! Laseme ilu endast läbi ja loome midagi uut. Vastutustundlikult. Meie kudumid on valmistatud Eestis ja me toodame säästlikult – koome lõike järgi ja ei raiska lõnga, samuti valime hoolikalt kangast ja püüame ära kasutada väikesemadki kangajupikesed. Koome, tikime ja heegeldame kudumitesse oma parimad mõtted ja soovid. Kõik Etnowerki kudumid kannavad oma sõnumit ja energiat, kandja ainuke ülesanne on oma kudum ära tunda.