Edgar Savisaare hommikumantel

Tekst: Siret Saar
Foto: Nele Tammeaid

 

hommikumantelERM A 831:157 hommikumantel, vabriku „Sulev“ töö.

27. veebruaril 2012 ilmus ERMi blogi esimene postitus Lennart Meri satelliittelefonist

Otsustasime sellest johtuvalt blogi esimesel sünnipäeval tutvustada taas üht kuulsale inimesele kuulunud eset ning valik langes Edgar Savisaare hommikumantlile.

detail

Hommikumantel on ERMi kogudesse vastu võetud 1992, ese saadi kingitusena ERMi tollase direktori Tõnis Lukase kaudu EV peaministrilt Mart Laarilt.

akt copy

seisukordVäljavõte vastvõtuaktist.

3 thoughts on “Edgar Savisaare hommikumantel

  1. Võime siinkohal ühe väikese kivi oma kapsaaeda visata. Oleme vist etnograafilistel tekstiilidel end ära „rikkuda“ lasknud ja hommikumantli hõlmu sättides ei pööranud neile suurt tähelepanu. Vanade tekstiilide ja fotode pinnalt võib nimelt järeldada, et pikka aega, polnud sellel, kumb hõlm peal asub, märkimisväärset tähtsust. Pikk-kuubesid ja kasukaid kandsid nii mehed kui naised ühtemoodi – valdavalt parem hõlm peal.

    Seoses linnamoeliste rõivaste kasutuseletulekuga, hakkasid mehed kandma pintsakuid, mille vasaku hõlma sees asub rinnatasku. Sellele on (parema käega) tunduvalt lihtsam ligi pääseda, kui vasak hõlm peal asub. Sellest ajast alates hakkaski juurduma teadmine “naiste ja meeste poolest”, mis tänapäeval üha sootumaks muutuvas moemaailmas taas tähtsust on kaotamas.

    Nimelt ei pööra aga ka suured ja pika ajalooga tekstiilitööstused nööbiliistude, lukkude ja hõlmade asukohale enam erilist tähelepanu. Ka naiste teksadele õmmeldakse nööp nö „meeste poolele“.

    Kahtlemata on tegemist huvitava asjaoluga rõivastuse ajaloos, millele tähelepanu pöörata. Ammendavama vastuse saamiseks tuleks siiski pöörduda rätsepatöö ajalugu uurivate inimeste poole.

Lisa kommentaar