Tiina Tael, ERMi peaarhivaar
Eesti Rahva Muuseumi algatatud kihelkonnapiiride tähistamise suurprojekt on jõudnud lõpule, kõikidele Eesti maanteedele ja kõrvalteedele on püstitatud kihelkonnasildid, mis juhatavad teel kulgeja ühest kihelkonnast teise. Kümme aastat väldanud teekonnal olin idee algatusgrupis, osalesin Regio poolt välja antud kihelkonnakaardi koostamisel, abistasin head kolleegi Reet Piirit kõiki kihelkondi kajastava rahvarõivanäituse mannekeenide riietamisel, rääkisin kihelkondade pärandist kihelkondades, kirjutasin blogilugusid ning olin viimasel viiel aastal selle projekti vedurijuhiks, et ka kõik Lõuna-Eesti tugi- ja kõrvalteed saaksid piiritähised.
Täna, 20. juunil jõuab see teekond lõppjaama Juula külas, kus avame viimased kihelkonnaviidad. Ühe teekonna lõpp on aga teise algus: ERM kutsub kõiki osalema fotokonkusril „Minu kihelkond“, kuhu on oodatud fotod, mis kajastavad kihelkonnaelu kaasajal nii pidu- kui ka argipäeval, nii suvel kui ka talvel ning peegeldavad kihelkonna iseärasusi. Olete kasutanud või märganud kodukihelkonna värve ja sümboolikat? Kui olete valmistanud endale rahvarõivad, siis oleks teretulnud ka pildid nende valmistamisest. Osalete laulupeotule teekonnal või laulupeol, saate osa kihelkondlikest üritustest, lustite külasimmanil, viibite kihelkonnakiriku leeritalitusel, olete värvinud või parasjagu värvimas aiaplanku kihelkonnavärvidesse, märkate kihelkonnamustrites bussijaamasid või kuulutustetulpasid, koote käpikuisse kihelkonnamustreid, valmistate teie kodukoha traditsioonilisi roogasid, taastate midagi pärandkultuurist jne. Need on vaid mõned viited, mis juhivad kihelkonnaradadele.
Milline on minu kihelkond, seda tunneb igaüks oma südames. Eks minulgi linnainimesena on mõtlemist. Olles 35 aastat elanud või töötanud Tartu-Maarja kiriku vahetus naabruses, pean Tartu-Maarjat üheks oma kihelkonnaks. Juhtumisi avasime esimesed kihelkonnapiiride tähised ERMi 100. sünnipäeval 14. aprillil 2009 samuti Tartu-Maarja kihelkonna piiripunktis Luunja sillal. Pildile on jäädvustatud kihelkonnapiiride algatusgrupp ERMi direktori Krista Aruga, kellel on seljas Tartu-Maarja kihelkonna rahvarõivad.
Juured on mul aga hoopis Vändra kihelkonnas, kus möödus mu lapsepõlv, Häädemeeste kihelkonnas, kust on pärit mu ema ning Kuusalu kihelkonnas, kus on sündinud isa, – kõiki neid pean oma kihelkonnaks ja natuke Rapla kihelkonda ka, sest sealsest kihelkonnakirikust 100 m kaugusel nägin ilmavalgust ja 3 aastat kooliteest möödusid samuti Raplas.
Minu pildid kihelkondadest on teiste tehtud ja vanemad kui konkurss ootab – võistlusele ootame pilte aastatest 2018–2020. Aga inspiratsiooniks võistlusel osalemiseks jagan veel pilte ERMi fotokogust, millest esimesed mulle südamelähedastest kihelkondadest ning kolm viimast ERMi eelmistele konkurssidele laekunud fotode hulgast.
Loe lisa varasematest ERMi fotovõistlustest:
Viide: Meie Eesti. Pildid kolmelt fotovõistluselt | Eesti Rahva Muuseumi ajaveeb