Tekst: Reet Piiri, kuraator ja rahvarõivaste valmistajate kooli juhendaja
Fotod: Anu Ansu ja Berta Vosman, fotograafid
Rahvarõivaste valmistajate kool Eesti Rahva Muuseumis saatis19. jaanuaril teele seitsmenda lennu.
Kool töötab koostöös Rahvakultuuri Keskusega. Kahe aasta jooksul käiakse koos üks kord kuus, laupäev-pühapäev.
Iga kostüüm, mis siin koolis valmib, on individuaalne. Esimesel kokkusaamisel tutvutaksegi muusemi kogudes olevate originaalesemetega. Juhendajate käe all joonistakse ja mõõdetakse, määratakse värve ja materjale, st tehakse ettevalmistus järgnevaks kaheks aastaks. Ja siis algab töö nõudlike õpetajate juhendamisel. ERMi koolis õpetavad Silvi Allimann, Virve Valtmann-Valdson, Piia Rand, Küllike Valk. Vajadusel kasutatakse ka teisi oma ala spetsialiste, valmib ju igal isemoodi kostüüm, kus on kasutatud väga erinevaid käsitöövõtteid. Rahvarõivakooli tegemisi hoiab koos Age Raudsepp.
Õppekava näeb ette ka teoreetilisi loenguid rahvarõivastest ja individuaalset tööd muusemi arhiivis. Kõige selle tulemusena peab lõputunnistuse kättesaamiseks olema peale kostüümi ette näidata ka kirjalik uurimistöö. Kirjalikud lõputööd on arvel ERMi raamatukogus ja ka Tallinnas Rahvakultuuri Keskuses.
Õppijate seas on väga erinevate elukutsete esindajaid: õpetaja, jurist, dirigent, veterinaar, medõde, müüja, arhivaar, hambaarst jne. Kõiki neid ühendab huvi rahvarõivaste vastu, kas siis tantsijana rahvatantsurühmas, käsitööhuvi või suur tahtmine saada endale rahvarõivad.