Mari naiste rõivastus. 2 osa. Kas tikand kaitseb?

Tatiana Alybina, Eesti Rahva Muuseumi teadur Traditsioonilises kultuuris väljendab riietus kandja sotsiaalset seisundit, sugu, identiteeti ja väärtushinnanguid. Praegusel ajal ei valmistata enamasti ise riideid, kuid valmistooteid valides arvestatakse lisaks mugavusele ka rõivaste süsteemis tekkivat sõnumikeelt. Tänapäeval on see märgisüsteem väga mitmekesine: rõiva tegumood, värv, kanga kvaliteet ja muud. Ajal, kui riideid valmistati käsitsi, oli peamiseks…

Jakob Hurt 180

Kersti Taal ERMi Sõprade Selts 22. juulil möödub 180 aastat Jakob Hurda sünnist. Jakob Hurt oli suurmees – rahvaluule- ja keeleteadlane, vaimulik ning ühiskonnategelane. Tema mälestuseks asutati 1909. aastal Eesti Rahva Muuseum. Jakob Hurt sündis Võrumaal Põlva kihelkonnas Vana-Koiola vallas Himmaste külas Lepa talus. Andekas poiss pidi isa soovi kohaselt jääma kodutallu isa abiliseks koolmeistriametis.…

Muuseumid peavad võtma aktiivse rolli mälupoliitika muutmises

Tõnn Kukk, Tartu Ülikooli filosoofia eriala üliõpilane Eesti Rahva Muuseumi ja Tartu Ülikooli etnoloogide konverents „Muuseumid kui mälu ja muutuste kujundajad“ meelitas aprilli lõpus Tallinnasse ja Tartusse ligi 120 rahvusvahelist spetsialisti, et jagada üksteisega oma kogemusi muuseumi valdkonna arenduses. Ligi 30 riigi esindajad üle 40 ettekandes vaatlesid muuseumide rolli mälupoliitika kujundajana. Tänavustest aruteludest kõlas palju…

Toit, mis ei mahu taldrikule

Näitus „Food: Bigger than the Plate“ Victoria ja Alberti muuseumis Londonis Anu Kannike, ERMi teadur Ester Bardone, Tartu Ülikooli lektor Fotod: Victoria ja Alberti Muuseum, Ester Bardone, Anu Kannike   Victoria ja Alberti muuseumi sellesuvine menunäitus „Toit: mitte ainult taldrikul“ (18. mai – 17. november 2019) pakub küllaga nii meeli kui mõtteid haaravaid eksponaate, milles…

Ehted rahvarõivaste juurde

Reet Piiri, kuraator Artikkel ilmus juubelilaulu- ja tantsupeo 14. uudiskirjas. Ehted panevad rõivad särama. Kuid ehteid ei kantud ainult ilu ja uhkuse pärast, vaid nende kandmine oli seotud ka maagiliste uskumustega, mille kohaselt ehted kaitsesid kandjat kõige kurja eest. Naised ehtisid end rikkalikult, kasutati nii kaela- kui ka rinnaehteid. Kaelaehted Helmekeesid oli naisterahval enamasti mitu.…