Meie, mustlased

Reena Purret, etnoloogiamagistrant, näituse „Meie, mustlased“ kuraator Näituse avamine Valga muuseumis. Foto: Nele Tammeaid Alles natukese aja eest kirjutasin ma sellest, kuidas mustlasnäituse tegemine edeneb. Nüüd on kaheksa kuud möödas ja näitus on mingi ime läbi tõesti valmis saanud. Vahepeal tundus küll, et mitte kuidagi ei jõua ja graafikus püsida on võimatu, eriti lõpus, kui…

Hiirelõksud

Siret Saar, koguhoidja Fotod:  Arp Karm ERMi  kogude hiirelõksud (kasutatud ka nimetusi lausk, lauts, lõuk, lõudas) on tänapäeva mõistes väga suured (pikim 57 cm), nende valmistamisega ei ole märkimisväärselt vaeva nähtud, need on robustsed ning vähese viimistlusega. Lõksude valmistamisaeg  jääb 19. saj lõppu 20. saj algusesse – vanim on aastast 1812, noorim 1981. Materjalidena on…

„Uhke postipoiss sõitis…“ valmimislugu

Helve Schasmin, koguhoidja Viimastel aastatel oleme teinud näitusi mitmetest olulistest sündmustes Eesti postiajaloos, uue näitusega ei tahtnud me kõike üle korrata. Samuti ei soovinud me teha stendinäitust, kus kirjad üksteise kõrvale välja pandud. 2012. aastal alustasime uue püsinäituse (UPN) raames postimuuseumi näituse kontseptsiooniga. Juba siis sai meie märksõnaks ajarada. Avatud näitus käsitleb kogu riikliku postikorralduse…

Valmista endale ragulka ja vildi kuulike!

Jaanus Sillavere, giid-muuseumipedagoog Diana Grahhina, giid-muuseumipedagoog Reimo Rehkli, kommunikatsiooni- ja turunduspetsialist fotod: Nele Tammeaid Valmista endale üks korralik kada ja vildi kuulikesi. Otsi piisavalt tugev, haruline puuoks. Lõika see oma käele sobivasse mõõtu. Lõika jalgratta õhukummist umbes pöidlalaiune (võib ka laiem olla) ja piisavalt pikk kummiriba. Lõhesta oksa ülemised harud noaga umbes 3 cm sügavuselt.…

Erilised autod

Kristel Rattus, juhtteadur Kui ERM 2010. aastal küsimuskava „Minu auto“ abil inimeste autokasutuskogemust uurima asus, jõudis meieni hulk lugusid, mis jutustasid inimeste jaoks erilistest autodest. Kõik need autod olid aga ainulaadsed väga erineval moel: tihti oli kõige erilisem kõige esimene päris oma auto, vahel muutis auto eriliseks selle päritolu, väljanägemine või lihtsalt pikalt koosveedetud aeg,…

Kadunud hõimu otsimas

Indrek Jääts, teadur Kas olete kuulnud Lutsi maarahvast? See oli lõunaeestikeelne ja katoliku usku rahvakild, kes elas tänases Ida-Lätis, Ludza (eestipäraselt Lutsi) linna ümbruskonnas. Eesti avalikkuse jaoks avastas nad Oskar Kallas. 1893. aasta mais ja juunis võttis ta ette reisi tollasesse Vitebski kubermangu, et kontrollida teateid seal elavatest suguvendadest, teha kindlaks nende arvukus ja paiknemine…

Ristimiskleidid

Kadri Vissel, koguhoidja Maire Kuningas, koguhoidja Fotod: Nele Tammeaid Valik ERMi kogude ristimiskleitidest, tekstikatkendid pärinevad järgmistest allikatest: KV 103, KV 663, EA 212. Lapsele valmistati ristseteks mingist õhukesest valgest, helesinisest või roosast riidest kleit, enamasti pikk, nii et see lapse käte peal hoides üle padja, mille peal lapsukest hoiti, umbes ½ m ulatuses alla langes,…

ERMi kohtukullid Tartu kohtumajas

Mariliis Vaks, konservaator, näituse  „Kohtukull rahva meeles ja keeles“ kuraator Kohtupeegel ehk rahvakeeli kohtukull on Peeter I käsul kasutusele võetud kohtupidamise atribuut, mis Vene keisririigi kohtute istungilaudadele asetatuna tähistas kohtupidamise seaduslikkust. See on harilikult kolmetahuline jalgadele toetuv püstprisma, mille kolmele küljele on kinnitatud trükitud lehed Peeter I kohtupidamisseadlustega ning tippu riigivapp – kahepäine krooniga kotkas.…

Kuu kiri nr 10 ehk 100 aastat tagasi oktoobris

Kristi Ütt, digitaal- ja eriarhiivi hoiuhaldur Oktoobrikuine kiri on saadetud muuseumisse 1913. aastal Tallinnast tuntud raamatukaupmehe ja kirjastaja Jakob Ploompuu poolt. Kiri on kirjutatud Ploompuu raamatukaupluse kirjaplangile, mille vasakpoolsel ülemisel nurgal „Ploompuu raamatukauplus Tallinnas / Ревель – Reval / Harjuwärawas / Telegr. adr.: Ploompuu, Reval“. [i] Raamatukaupmees ja kirjastaja Jakob Ploompuu. Foto: vennad Christinid. ERM…