Rongid, rongid, kuhu te …?

Kaarel Tarand, avalike ja välissuhete juht Mu talust pärit vanavanaisa töötas tsaaririigi päevil Valgas, Riias ja Vitebskis vedurijuhina. Ikka seal, kuhu ettevõte tööle saatis. Ehkki ka auruveduri aknast enam kui sajand tagasi paistsid laiad haritud põllu- ja karjamaad, võib ühes kindel olla: raudteeaedu trassiveeres ei paistnud. Põllumajandus oli jaotatud talu ja mõisa vahel ning toitu…

Kuidas ma näituste graafikus tropiks olin

(teadur-kuraator Piret Õunapuu seletuskiri näituse „Kirglik Johannes Leopold Gahlnbäck“ juurde) Fotod: Nele Tammeaid, fotograaf; Arp Karm, fotograaf Et kõik ausalt ära rääkida, nagu oli, pean ma alustama ikkagi Oskar Kallasest, oma suurest armastusest. Juba aastaid tagasi olin lugenud ERMi arhiivis Oskari kirjavahetust, kust mulle jäi meelde kelleltki Gahlnbäcki-nimeliselt Peterburi mehelt esemete ostmisega seonduv korrespondents. Sama…

Kultuuri visuaalsest kirjeldamisest

Nele Tammeaid, fotograaf Kodumaa piltide kogumise võistlus on osa käesoleva kultuuripärandi aasta programmist. Eeskuju võeti saja aasta tagusest ettevõtmisest, kus verinoor Eesti Rahva Muuseum kuulutas välja sellenimelise pildikogumisvõistluse. Eesmärk oli sama mis käesolevalgi ettevõtmisel – koguda fotosid, mis kirjeldaksid eesti inimest, elu ja kultuuri. ERM Fk 213:319. Eesti Rahva Muuseumi kodumaa piltide näitus 1913. Johannes…

Verivorsti tegemine pole mingi käkitegu

Siret Saar, koguhoidja Pühadeni on küll veel aega, kuid verivorste võib juba praegugi teha ja süüa. Vanasti tehti jõulude paiku verivorste pea igas kodus, see traditsioon ei ole täielikult unustuse hõlma vajunud ka nüüd. ERM Fk 1948:170. Verivorstid on keedupajast välja võetud ja jahtuvad “vorstilaual”. Foto: Aado Lintrop Korrespondentide vastused (KV) 318:128–130. Korrespondent Olga Piirisild,…

Termoelektrigeneraator – riist, millega hädapärast elektrit toota

Tekst: Vaike Reemann, Eesti Rahva Muuseumi kuraator Fotod: Arp Karm, fotograaf Ilma elektrita me oma elu enam ette ei kujuta ja see, et paljudesse Eestimaa küladesse veeti esimesed elektriliinid vaid pool sajandit tagasi, ei tule probleemitul argipäeval meeldegi. 1950. aastate koolipoiste nali „Anna küünal, ma lähen vaatan, kas elektrit on, kas pirn põleb,“ annab aimu,…

Üks rõõm, palju rõõmustajaid või lihtsalt ERMi õpitoad

Age Raudsepp, rahvakultuuri koolitus- ja teabekeskuse kuraator Olgugi et kõikvõimalikke kursusi ja koolitusi tundub ülearugi olevat, on ka ERMi õpitubadesse Raadil jagunud küllaldaselt huvilisi. Nii oleme kahe aasta jooksul saanud välja anda 158 tunnistust. Osalejate hulgas leidub mitmeid sariõppijaid, kes on ennast täiendanud erinevatel kursustel. Seto värvilise heegelpitsi töötuba 11.05.2013. Foto: Nele Tammeaid Seto värvilise heegelpitsi töötuba…

Kuu kiri nr 11 ehk 100 aastat tagasi novembris

Kristi Ütt, digitaal- ja eriarhiivi hoiuhaldur Novembrikuise kirja[1] saatjaks on Julius Kask Virtsa külast Kudina vallast Maarja-Magdaleena kihelkonnast. Ta sündis 1891. aastal samas kihelkonnas Saare vallas Jakob ja Anlena Kase (s Annama) peres.[2] 1930. aastate teisel poolel pidas ta koos vend Pauliga Kasepää vallas talu.[3] 1913. aastal kogus Julius Kask vanavara oma kodukandis Maarja-Magdaleena kihelkonnas,…