Üks rõõm, palju rõõmustajaid või lihtsalt ERMi õpitoad

Age Raudsepp, rahvakultuuri koolitus- ja teabekeskuse kuraator

Olgugi et kõikvõimalikke kursusi ja koolitusi tundub ülearugi olevat, on ka ERMi õpitubadesse Raadil jagunud küllaldaselt huvilisi. Nii oleme kahe aasta jooksul saanud välja anda 158 tunnistust. Osalejate hulgas leidub mitmeid sariõppijaid, kes on ennast täiendanud erinevatel kursustel.

heegelpits_4Seto värvilise heegelpitsi töötuba 11.05.2013. Foto: Nele Tammeaid

heegelpits_3Seto värvilise heegelpitsi töötuba 11.05.2013. Juhendaja Terje Lillmaa. Foto: Nele Tammeaid

Õpitubades osalenute taust on kirju, hõlmates nii kunstnikke, informaatikuid, õpetajaid, arste, ametnikke, üliõpilasi, koduseid ja paljusid teisigi. Ometi liidab neid üks – isetegemise rõõm.

Sellel suvel pakkusime võimalust näiteks raamatute parandamiseks ning mööbli restaureerimiseks, telgedel kudumiseks, sõira tegemiseks, väikekandle meisterdamiseks, seto värvilise heegelpitsi valmistamiseks, puulusika voolimiseks ning muukski.

longad_1Lõnga värvimine taimedega 3.08.2013. Foto: Arp Karm

longad_2Lõnga värvimine taimedega 3.08.2013. Foto: Arp Karm

Lisaks ERMi oma meistritele oli hea meel õpetajate rivis näha ka juhendajaid väljastpoolt, kelle õpitubadesse pääsemiseks tekkisid lausa järjekorrad. Nii oli väga hinnatud Kristi Jõeste kudumise meistriklass, kus osalejad said põhjalikke teadmisi nii kinnaste piirkondlikest eripäradest tulenevate värvilahenduste kui ka tehniliste võtete kohta.

joeste_1Kristi Jõeste meistriklass 7.09.2013. Foto: Nele Tammeaid.

Elevust tekitas Nancy Bush – eesti traditsioonilise silmuskoe uurija ja populariseerija USAs – kes õpetas haapsalu salli kudumist, nakatades kõiki oma põhjatu siiruse ja soojusega nii inimeste, Eesti kui ka silmuskudumise vastu.

haapsalu sall_2Haapsalu salli tegemine Nancy Bushiga. 23.05.2013. Foto: Nele Tammeaid

haapsalu sall_1Haapsalu salli tegemine. 23.05.2013. Foto: Nele Tammeaid

haapsalu sall_4Haapsalu salli tegemine. 23.05.2013. Foto: Nele Tammeaid

Eriliseks võib pidada handi helmekeede punumise õpituba, kus meistriks oli Tartu Ülikooli õppima asunud handi päritolu Nadežda Griškina. Tema juhendamisel valmistati handi ehetest inspireeritud kotikesi ning ehteid. Ehedat atmosfääri aitasid luua handi traditsiooniline muusika ja Nadežda jutustused oma kodust ning kodumaast.

handi_1Handi helmeskaunistuste valmistamine Nadežda Griškinaga 24.08.2013. Foto: Arp Karm

Sellel aastal pakume jõuluootuse pidulikumaks tegemiseks kolme õpituba, kus saab õppida pilliroost jõulukrooni, traditsiooniliste ehete ning õlgedest jõulusoku tegemist. Täpsem info on leitav meie kodulehel: http://www.erm.ee/et/Opi/opitoad/Aastalopu-opitoad

Läbi kahe aasta on tagasiside olnud igati positiivne ning oleme saanud hulgaliselt soove uuteks õpitubadeks ja juba toimunute jätkuks. Järgmise õpihooaja teemad jõuavad kodulehele tuleva kevade alguses. Tasub silm peal hoida, kindlasti leiab iga huviline midagi sobivat.

puulusikas_1Puulusika voolimine 15.06.2013. Foto: Nele Tammeaid

puulusikas_3 Puulusika voolimine 15.06.2013. Foto: Nele Tammeaid

pudelivöö_2Seto meeste ümarvööde tegemine – pudelisuuvöö ja heegeldatud ümarvöö. 8.06.2013. Juhendaja Kadri Vissel. Foto: Nele Tammeaid

pudelivöö_1 Seto meeste ümarvööde tegemine – pudelisuuvöö ja heegeldatud ümarvöö. Foto: Nele Tammeaid

moobel_4Vana puitmööbli hooldamine 4.08.2013. Juhendaja Indrek Tirrul. Foto: Arp Karm

moobel_1Vana puitmööbli hooldamine 4.08.2013. Juhendaja Indrek Tirrul. Foto: Arp Karm

kangastelgedel_3Telgedel kudumine 21.09.2013. Foto Nele Tammeaid

kannel_2Väikekandle valmistamine 19.07.2013. Foto: Nele Tammeaid

Rõõmsate kohtumisteni Raadil!


One thought on “Üks rõõm, palju rõõmustajaid või lihtsalt ERMi õpitoad

  1. Olete väga tublid ja edu edaspidiseks. Ise võtaks ka neist kõikidest õpitubadest osa 🙂 Ka neist, millest juba aimu on …

Lisa kommentaar