Raporteerin: kuidas läheb näituse tööpealkirjaga „Linn“ ettevalmistus*

Ehti Järv, teadur Aeg-ajalt kergitab ERM katteloori uue maja püsinäituselt, mille ettevalmistamisega on muuseumipere pidevalt hõivatud. Mina jagan seekord muljeid ühe killukese ettevalmistustöödest, mis on kavandatud umbes 50 m² suurusele ekspositsioonialale, kandes tööpealkirja „Linn“ . Millisest linnast etnoloog räägib? – on küsimus, millele tuli leida vastus enne, kui on võimalik kõige esialgsematki näitusekontseptsiooni sõnastada. Linn…

Värvide ooper ja detailide ballett ehk mäng ilusate asjadega

Mariliis Vaks, konservaator Fotod: Nele Tammeaid ERMi näitusemajas on 1. oktoobrini avatud Maarja Meeru koostatud maketi- ja kostüüminäitus “Aeg ja ruum”, mis möödunud Draama festivali programmi osana on inspireeritud ruumimaagiast. Näitus peibutab oma väikeste maailmadega, mida võibki jääda silmitsema, kuni silmad hakkavad kuulma ja kõrvad hakkavad nägema ja sõna ning visuaal ühinevad tervikuks. Näituse külastamine…

Mälestuste väli, fotograafiliselt

Arp Karm, fotolabori juhataja Lõpuks on see käes. Eesti Rahva Muuseumi uue hoone ehitus Raadil on täies hoos ja arvatavasti kõigi ERMi töötajate peas tiksuvad ehituse valmimise, sissekolimise ja maja külastajatele avamise tähtajad. Enam kui 100 aasta jooksul on mitmed muuseumitöötajate põlvkonnad elanud Päris Oma Maja ootuses, lõpuks on see hetk tõeliselt lähedale jõudnud. Esimene…

Lasteaed jäi seljataha, ees sind ootab kool …

Fotode valik ja tekst: Kristi Ütt, digitaal- ja eriarhiivi hoiuhaldur Eestis alustas sellel aastal esimest korda kooliteed ligi 14500 last, kellele jääb esimene koolipäev kindlasti eredalt meelde – suur ootusärevus, pidulik aktus ja esimene koolikell, esimene õpetaja, trükilõhnaline aabits, uued klassikaaslased ja sõbrad. Paari nädala jagu koolirõõme ja –muresidki on tänaseks juba seljataha jäänud. Järgnevalt…

Kodumaa piltide kogumise võistlus: folgi eri

Jaanika Jaanits, koostöövõrgustike koordinaator Veebruaris kuulutas Eesti Rahva Muuseum välja kodumaa piltide kogumise võistluse, kuhu ootame 2013. aastal tehtud fotosid inimestest, sündmustest või kohtadest. Võistluse raames külastasime juuli lõpus XXI Viljandi pärimusmuusika festivali, kus kogusime jäädvustusi folgist ja Viljandist. Folgi märksõnadeks olid: folgiaegne Viljandi, folgiriietus, folgihommik(ud), folgimeeleolu, folgisöök ja -jook. Osalejate vahel loosisime välja mitmeid…

Projekt „1/10 eestlust“ ja välitööd Hiiumaal

Jaanika Jaanits, koostöövõrgustike koordinaator Välismaal töötamine, Eestist väljapoole õppima või niisama maailma avastama minek ning parema elu otsimine väljaspool kodumaad on saanud viimasel ajal tõusvaks trendiks. Avalikkuses räägitakse järjest suurenevast väljarändest, negatiivsest iibest ning kardetakse, et Eestisse ei jäägi varsti enam kedagi. Kuna teema on aktuaalne ning muuseum soovib oma tegevusega ühiskondlikku arutellu sekkuda, kutsusime…

Vanavanematega

Nele Tammeaid, fotograaf Eesti Rahva Muuseum tähistab 8.septembril koos teistega vanavanemate päeva. Siinne fotogalerii on väljavõte meie fotokogu piltidest, millel on jäädvustatud nii argiseid kui pidulikke hetki vanaemade ja vanaisadega. Pühapäeval kutsume teid vanavanematega Postimuuseumisse ja Raadile, kus on selleks päevaks tasuta perepilet ja eraldi programm. FK_2071_69 Fk_2817_14 Fk_2834_2257 Fk_2834_2814 Fk_2839_284 Fk_2845_80 Fk_2853_118  Fk_2896_458 Fk_2904_52…

Kuu kiri nr 9 ehk 100 aastat tagasi septembris

Kristi Ütt, digitaal- ja eriarhiivi hoiuhaldur ERM Fk 2942:12 Vaade Põltsamaale kirikutornist enne I maailmasõda. Foto: J. M. Wassar. Seekordne kiri[i] jõudis muuseumisse tarkusekuu lõpus 1913. aastal. Saatja, ainult 16-aastane vanavarakorjaja Aleksander (ka Alexander) Tamm, oli pärit Põltsamaalt, kus tema vanemad Jaan Tamm ja Miili Tamm (neiuna Möll) äärelinnas oma majas segakauplust pidasid.[ii] Aleksander sündis…