Moodsa elu leksikon

Tekst: Tiit Sibul, näituste korraldaja

ERMi raamatukogu täienes mõni aeg tagasi kõige muu hulgas sellise trükisega nagu „Moodsa elu leksikon“[1]. Algselt vihikutena ilmunud (ja ka 1991. aastal uuesti vihikutena välja antud) käitumisjuhised ja kombeõpetused, on saanud antud konkreetse eksemplari näol – ühtsete kaante vahele köidetuna – võimsaks koguteoseks. Sellel trükisel on teatav piibellik mõõde. Lisaks oma ca 500 leheküljele (olgu öeldud, et numeratsiooni järgi on lehekülgi koguni 960) ning poolnahkköitele, on sisuliselt ju tegemist õpetus- ja manitsussõnadega või lausa kuulutusega.

täitsa mõttetu

Kuulutatakse „kombevoorusi, mis kogemuste puudusel on teadmatud. [—] Meie familjaarsus võtab kohati väga lameda ilme, meie kõnelused, taltsutamatu enesetunne laiutuvad piinlikkuseni, meie kohmakus on määratu nõuetavamaiski asjus…“.  Ambitsiooniks ei ole rohkem ega vähem kui  viisakas inimene kodus, viisakas inimene  tööl, viisakas inimene puhkehetkel.

6ilsad jalad

hirmuäratavad näited

Kahtlemata oli sel teosel omal ajal praktilise käsiraamatu väärtus. Samas on see raamat ka tänapäeval täiesti kasutatav – raske on ette kujutada väljaannet, mis võiks veel paremini sobida üksteisele ettelugemiseks mõnel seltskondlikul koosviibimisel.

mees daame

Vast umbes sama tundmusega on ERR võtnud selle raamatu oma „mängukavva“ (https://arhiiv.err.ee/seeria/haa-takt/lavastuslik/69) ning samal põhjusel paigutavad ka vanaraamatukauplused antud trükise võrdselt rubriikide „käitumiskultuur“, „eneseabi“ ja „muud naljakad raamatud“ alla. Võib oletada et see meelelahutuslik lisaväärtus on sel raamatul – ilmselt küll vastu autorite tahtmist – teataval määral algusest peale olemas olnud, mitte pole alles aja jooksul tekkinud. Irvhambaid on igasse aega jagunud ning ikka on ju nii, et mida fanaatilisem on kellegi jõupingutus korrektne ja väärikas välja paista, seda koomilisemana see kõik välja kukub.

spargel

Kuidas sparglit suhu pista? Kuidas endale naist otsida? Kuidas trammi siseneda? Kuidas surnud naabrit leinata? Kuidas paksuks minna? Kui te arvate, et selle jaoks on olemas ÕIGE moodus, kuidas kõiki neid asju peaks tegema, siis te kuulute selle raamatu sihtrühma hulka.

paksuks

Juba põguski tutvumine teosega annab aimu, mida kõike on võimalik valesti teha, ja olgu öeldud, et seda pole sugugi nii vähe.

See põhjalikkus ja läbimõeldus, kuidas mõnd valupunkti (või siis „valupunkti“) käsitletakse, tekitab ühekorraga nii imetlust kui ka hirmu ning teeb sinna juurde veel ka samapalju nalja. Mida veel enamat ühelt raamatult tahta?!

laitmatus korras härra

 

[1] Moodsa elu leksikon. 1932. Toimetanud Rasmus Kangro-Pool, Henno Rahamägi. „Ringraadio“ kirjastus.

One thought on “Moodsa elu leksikon

Lisa kommentaar