Unikaalne soome-ugri rahvaste kongress seekord Tartus Eesti Rahva Muuseumis

Autor: Andres Heinapuu, Soome-Ugri Rahvaste Konsultatiivkomitee liige. Soome-ugri rahvaste maailmakongress on Uurali rahvaste kõrgeim esindusfoorum, kuhu saadavad oma esindajad paljud hõimurahvad ja kultuuriseltsid. Kongressi eesmärk on arendada ja kaitsta soome-ugri rahvaste rahvusteadvust, kultuuri ja keeli, edendada nende omavahelist koostööd, käsitleda aktuaalseid probleeme ja leida neile lahendusi. Kongressid toimuvad aastast 1992 igal olümpia-aastal. Need on toimunud…

Eesti Rahva Muuseum on kogu rahva muuseum

Alar Karis, ERMi direktor. Eesti Rahva Muuseum (ERM) võttis maikuu päikselistel kevadpäevadel vastu uue arengukava. See tähendab, et muuseumipere liikmed on kokku leppinud ühistes arengueesmärkides ja suundades, kuhu tahame liikuda järgnevate aastate jooksul. Meie jätkuv missioon on olla Eesti ning soome-ugri hõimurahvaste kultuuri, identiteedi ja mälu hoidja, pärandi mõtestaja ning sildade looja ühiskonnas. Tulevikku vaatavalt…

Tule raamatukokku!

Karin Kiisk, ERMi bibliograaf. Nüüd, mil ERM on saanud uksed külastajatele avada, on ka muuseumi raamatukogu taas huvilistele lahti. Infoks neile, kes pole ERMi raamatukogus varem käinud: asume hoone A-osas kohe piletikassa kõrval. Raamatukogu külastamiseks pole muidugi piletit vaja. Tee aga uks lahti ja astu sisse! Raamatukogu on avatud T–R  10–17 (riiklike pühade eel kuni…

Lastesaabaste konserveerimine

Autor: Silli Peedosk, ERMi konservaator. Palamuse O. Lutsu Kihelkonnamuuseumi kogu, PAL 1603:1 Aj 433:1; PAL 1603:2 Aj 433:2) Jalanõud on olnud ajast aega kõige levinumad nahkesemed, mida inimesed on valmistanud ja kasutanud. Ent samas on vanu jalatseid, mis on tänapäevani hästi säilinud, üsna vähe. Neid kulub inimesel elu jooksul mitu paari, kuid vanasti kanti neid…