Sukeldumine eesti kultuuri: ühe sügise kogemus

Saswati Bordoloi Saswati Bordoloi on pärit Kirde-Indiast ja õpib praegu Tartu Ülikoolis külalisdoktorandina võrdlevat rahvaluulet. 2020. aasta sügisel osales ta Eesti Rahva Muuseumi korraldatud eesti kultuuri kursusel, mis on mõeldud siin elavale muukeelsele kogukonnale. Blogiloos jagab Saswati oma kogemust ja eesti kultuuri kohta tehtud tähelepanekuid.  Eesti Rahva Muuseum on siinse kultuuri tugisammas, mis on pühendunud…

Hurda kutsari tütar

Kairi Kaelep, ERMi fotokogu arhivaar. Enamasti kirjutatakse ERMi kogudest siis, kui on saabunud suur kollektsioon. Seekord kirjutan ei rohkemast ega vähemast kui 12 klaasnegatiivist, mis jõudsid muuseumisse 2014. aasta kevadel, kinkijaks Sulev Pihlak Tallinnast. Kui vastuvõtmise järg nendeni jõudis, uurisin kinkijalt, kus ja millal pildid on tehtud ning kes nende peal on, sest märkmeid seal…

Presidendipaari rahvarõivakomplekti lugu

Eesti president Kersti Kaljulaid ja tema abikaasa Georgi-Rene Maksimovski kandsid vabariigi 103. aastapäeval 24. veebruaril sel aastal Saaremaa kõige lõunapoolsema, Jämaja kihelkonna rahvariideid. Kuidas komplekt valmis, räägib rahvariidemeister Mareli Rannap.  Algus Ettevalmistused algasid mais 2020. aastal, kohe pärast koroonaepideemiast tingitud liikumispiirangute lõppu. Presidendi soov oli kanda Eesti 103. sünnipäeval Saaremaa rahvariideid. Komplekti valimisel pidin arvestama…

Algkodust Läänemere äärde – tagasivaatekatse tuldud teele

Anti Lillak, ERMi muuseumiõpetaja. Eestlaste päritolu kohta avaldasid varauusaegsed kirjamehed arvamust juba siis, kui meie ise eelistasime end veel maarahvaks kutsuda. Rahvusliku eneseteadvuse tõusu harjal tõusid ka eestlaste endi seas küsimused selle poolmüütilise algjuurika kohta, mida iga väärika ajalooga rahvas omama pidi. Nõnda on juba 19. sajandist saadik ikka ja jälle esitatud uusi seisukohti eestlaste…