Kodus peab kõik ilus olema

Siret Saar, koguhoidja Muinasjutud hoiatavad ahnuse eest, hurjutavad leppima vähemaga ning jagama oma küllust teistega. Tänapäeval on vahel raske kõiki neid punkte täita – vaesus, kasinus ja vähenõudlikkus voorustena ei tundu. Ikka tahaks rohkem saada ja paremini ning mugavamalt elada. Kel rahalisi vahendeid napib, ostab odavamat ilu või teeb ise käepärastest vahenditest kauneid asju kodu…

Kes või mis on eestlane?

  Anti Lillak, muuseumiõpetaja Fotod: Arp Karm Muuseum on hea koht, kus aeg korraks maha võtta ja mõtiskleda olulistel teemadel. ERMi muuseumitund „Kes või mis on eestlane?“ pakub näiteks võimalust arutleda selle üle, kes me oleme ja milliste sümbolite abil me loome oma minapilti. Osalejad saavad ülesandeks leida näituselt „Kohtumised“ viis eset või nähtust, mis…

Teejoomisest Peipsimaal

Ülle Jukk, kirglik toidublogija (http://peenrarott.blogspot.com/) ja toidukultuuri ajaloo huviline Peame iseenesestmõistetavaks, et Peipsi ääres juuakse teed. Arvestades rahvuste ja kultuuride kirevust, pole see siiski üheselt käsitletav. Vahet tuleb teha, kas teed joodi raviotstarbel või rituaalse toiminguna. Raviteena tuntakse Eestis hulgaliselt erinevaid taimi, põlvest põlve anti edasi õpetusi, kuidas üks või teine taim aitab erinevate tõbede…

“Tihvini jumalaema” ikooni uuringud, teine osa. Ikooni konserveerimine

Egle Mikko, Tartu Kõrgema Kunstikooli vilistlane Kui eelmises loos (https://blog.erm.ee/?p=10619) võidutses jutt, siis siin annan konserveerimistöö käiku edasi fotodega, et saaksite nautida seda imelist ikooni. Nagu mainitud, oli eesmärgiks ikoon konserveerida ja tagada selle säilimine, mis oli omakorda määrav konserveerimiskontseptsiooni paikapanekul. Eeldades, et ikoon paikneb edaspidi kontrollitud keskkonnas, lähtusin konserveerimisel minimaalse sekkumise põhimõttest. Seega tegin…

Mitu nisa on põhjapõdral ning I don’t want to go home ehk ERMi giidituuride toredad lood

Kaari Siemer, hariduskeskuse juhataja Eesti Rahva Muuseumi näitused räägivad lugusid: inimestest, esemetest, ajaloost. Lihtsaim viis lugude teada saamiseks on külastada näitusi koos giidiga. Statistika ütleb, et esimese aasta jooksul (kuni tänaseni) on meie uues majas jalutanud 4421 giidide poolt juhatatud gruppi. Neist suurema osa on läbi viinud meie lepingulised giidid, keda käesoleval hetkel on kokku…

Migratsioon, kodu ja kuulumine. ICOM ICME 2017 konverents

Agnes Aljas, teadussekretär Ameerikat avastamas Oktoobris kogunesid Rahvusvahelise Muuseumide Nõukogu (ICOM) etnograafia- ja kultuuride muuseumide esindajad ICME võrgustiku egiidi all Washingtonis ja New Yorgis Ameerika Indiaani Muuseumisse (National Museum of American Indian) konverentsile. Lisaks konverentsile külastati paljusid New Yorgi ja Washingtoni muuseume. Konverentsi võõrustas Smithsonian Institution ja see andis tugeva alatooni ka konverentsi teemale, mis…

Eksootiline eksperiment ERMi köögis: süüria maitsed

Aivi Ross, täiskasvanuhariduse koordinaator Fotod: Arp Karm Süüria on uudistes iga päev. Enamasti on neil uudistel mõru maik. Kuid selles pole süüdi süüria köök. Vaatamata uudistevoole, teame uskumatult vähe rikka ajalooga piirkonna hetkeolukorrast ja inimestest, veel vähem süüria toidukultuurist. Kuidas teile maitseb falafel? Aga sfiha või kobee? Pole kuulnudki? Süüria kööki iseloomustades kasutatakse sarnasuste ja…

“Tihvini jumalaema” ikooni uuringud, esimene osa

Egle Mikko, Tartu Kõrgema Kunstikooli vilistlane Paljudele tuleb tuttav ette koletu uudislugu 2016. aasta mais toimunud Piirissaare palvela põlengust. Põleng oli tõeline katastroof Eesti vanausuliste kultuuri jaoks. Tugevalt said kahjustada palvemajas olnud kultuurimälestised, neist kaheksa hävis täielikult. Kannatada sai ka 23 ikoonimaali, mis toodi 2016. aasta oktoobris Piirissaare kunstimälestiste avariitööde seminarile. Tartu Kõrgema Kunstikooli tudengina…

Ruhnu pulmakrooni konserveerimine

Tekst ja fotod: Silli Peedosk, konservaator 1936. aastal võttis Eesti Rahva Muuseum vastu Eesti Kunstimuuseumi kogudest pärineva Ruhnu pulmakrooni (A426:4201). Tegemist on paberlaternat meenutava esemega, mille pinda kaunistab noaga lõigatud ornament ja kiri ,,Marta Johan 1863“. Pulmakroon enne konserveerimist Pulmakroon enne konserveerimist Pulmakroon enne konserveerimist Selliseid pulmakroone Eestis teadaolevalt rohkem pole ja andmed nende kohta…