Nugade-kahvlite hoidja – Lembit Ulfsaki ja Leonhard Lapini koolitöö

Jaanika Jaanits, koostöövõrgustike koordinaator 27. veebruaril 2012 ilmus ERMi blogi esimene postitus. Tähtpäeva puhul räägime loo ühest esemest, mis kuulus Elle Mälbergile (1907–2015), kes oli aastatel 2014–2015 Eesti vanim inimene. Tegu on nugade-kahvlite hoidjaga, mille on 1959. aastal tööõpetuse tunnis valmistanud tollased 5. klassi õpilased, näitleja Lembit Ulfsak ning kunstnik, arhitekt ja luuletaja Leonhard Lapin.…

Rauast kiivritega mehed

Tekst: Külli Lupkin, projektijuht Fotod Tõrva Päästekomando arhiivist On linnas mitu kaminat ja ahju, kust alguse võib saada tulekahju, kuid rahvas täidab ohutuse nõudlust, ja Hömpstadis on harva tuleõudust. On tõrjujatel voolikud ja pritsid, kui tarvis neid, siis me ei ole kitsid, kui keegi soovib aialappi kasta, siis meil ei ole miskit selle vasta ……

Bisfenool A ja ftalaadid – igapäevaelus varitsevad potentsiaalsed kurjategijad

Tekst: Karoliine Korol, konservaator Usun, et nii mõnigi võib küsida, miks selline teema ERMi blogi konserveerimisrubriigis on avaldatud. Asi on väga lihtne: artikkel keskendub sellele, kuidas hoida enda ja oma laste tervist. Muidugi on see väga tihedalt seotud minu lemmikteemaga, plastmasside keemilise koostise ja selle lagunemisega. Seega, kui lugejal on vähegi uudishimu ja jaksu, siis…

Piilumine pole patt

Kaarel Tarand, avalike ja välissuhete juht Aastapäevad tagasi kergitas Eesti Rahva Muuseum oma lähitulevikult pisut katet fantaasiafilmiga „Eesti Rahva Muuseumi verdtarretav saladus“, mille finaalakord on näha ka siin: https://www.youtube.com/watch?v=suw0Q0g1E54 Nagu on selgunud, leidub rahva hulgas siiski veel Uskmatuid Toomaid, keda selle päeva tõde kogu tema alastuses ei veennud. Tõsi, toona oli uue muuseumimaja ehitus ka…

Küünlavalgel

Siret Saar, koguhoidja Elaval tulel olevat suur mõju inimesele, aga sugestiivne on see igal juhul: me kõik jääme ju vahel üksisilmi tuld vaatama, tunneme vajadust lõkkes kepiga sudida või näpuga küünlarasva jooksu suunata. Küünlad kuuluvad juba ammusest ajast kesksete elusündmuste juurde. Veel 19. sajandilgi süüdati küünal ja hoiti seda vastsündinu lähedal, et kaitsta teda õnnetuste…

Süüa on hea, aga hästi süüa on parem

Tekst:  Piret Koosa, teadur Fotod: Arp Karm Siinses blogis on juba olnud juttu ERMi uue maja soome-ugri püsinäitusega kaasneva toiduteemalise haridusprogrammi ettevalmistamisest – https://blog.erm.ee/?p=7026. Soov tulevasel näitusel komi köök võimalikult elavalt külastajate ette tuua andis kuraatoritele põhjuse veeta päev komi hõrgutisi vaaritades. Selles juhendas ja abistas meid udmurditar Ljudmila Ruukel, kel on Soome-Ugri Toidukultuuri Seltsi eestvedajana…

Mida toob aasta 2016 muuseumidele?

Mirjam Rääbis, muuseuminõunik Eesti Rahva Muuseumi uue hoone arhitektuurvõistluse näitus Rotermanni soolalaos 2006. aastal (ERM Fk 2911:1156) Kus siis veel kui mitte ERMi ajaveebis kirjutada selle aasta muuseumide arengutest ja tähtsündmustest. Kõige olulisem sündmus on tänavu kahtlemata Eesti Rahva Muuseumi uue hoone avamine! Nagu kõigi suurte objektide puhul oleme ka ERMi maja valmimist oodanud pikki…