Pühadetervitusi eelmise sajandi postipaunast

Tiina Tael, peaarhivaar Kuigi ka tänapäeval trükitakse igal aastal aina uusi ja toredaid jõulu- ja uusaastakaarte, läkitavad küllap paljud oma pühadesoovid sotsiaalmeedia suhtlusportaalide kaudu. Vahetult enne jõule heidame pilgu ERMi postkaardikogu pühadekaartidele. Tavaliselt kannavad need lihtsaid jõulutervitusi ja parimaid soove uueks aastaks, mõnikord ka pikemaid sõnumeid kaardi saatja käekäigust ning sajandi esimestel ja viimastel kümnenditel…

päikese väega, parema käega…

Tekst: Janika Turu, konservaator Külastasin suvel Ameerikas Virginia osariigis moodsa kunsti muuseumis MOCAs väga inspireerivat keraamikanäitust „Conversations in Clay“. Kunstnik Michelle Erickson õppis mitmes muuseumis residentuuris olles 17. ja 18. sajandi keraamika valmistamise tehnikaid. Inspireerituna vanast sidus kunstnik endisaegse tehnika tänapäeva poliitiliste ja sotsiaalsete teemadega, mille tulemuseks on tõelised meistriteosed. Kunstiarmastajana tekkis ka minul isu…

Kas siin majas häid lapsi ka on?

Kristi Ütt, digitaal- ja eriarhiivi hoiuhaldur Jõulud on kohe-kohe ukse ees. Kodudes on piparkookide ja mandariinide hõngu, tublid lapsed õpivad luuletusi ning päkapikud teevad usinasti luuret, et jõuluvana saaks kingikotti pakkima hakata.  Kui kellelgi on meelest läinud, milline see jõuluvana ja tema kolleeg näärivana täpselt välja näevad, siis siinkohal teile üks abistav fotogalerii. ERM Fk…

Kes peole ei lähe, sellel kasvavad (tantsu)jalad hauast välja

Siret Saar, koguhoidja Detsember on täis suuremaid ja väiksemaid pidusid. Sel puhul võtavad välimusega seotud teemad sageli hoopis teravama kuju kui tavaliselt. Siluett teab, kuidas värvida huuli, valida kleidikangast ning peita näiteks kõveravõitu sääri. Siin on mõned näpunäited, et saaksite igal peol särada. Siluett 1962/63, lk 40 Hele täht on laubal tal, / kuusirp kumab…

Inimene kohtub saarega

Tuuli Kaalep, vastutav toimetaja “Vanavara kogumisretkedelt 12. Ferdinand Leinbock”. Koostaja Piret Õunapuu Trükisoe uneraamat ootab. Kohtuvad Etnoloog ja  Ruhnu saar. Kohtumine ei alga sugugi sujuvalt – juba laeva ootamine Kuressaares võtab 10 päeva. Väljasõidupäev Ruhnu sõltub sellest, mil tuletorniülem Kihelkonnalt pulmast tagasi jõuab ja kodusaarele naasta soovib. Etnoloog ei istu ka ooteajal käed rüpes, vaid töötab ajutisel uurimisväljal. Ta…

Detektoristide argipäev

  Jaanika Jaanits, koostöövõrgustike koordinaator Video: Maido Selgmäe Eesti Rahva Muuseumi uues majas avatakse osalussaal, mille eesmärgiks on kaasata muuseumi tegevusse erinevaid inimesi, gruppe ja kogukondi pikemaks ajaks ja intensiivsemalt. See tähendab, et osalussaalis avatavate näituste autorid on inimesed, kelle igapäevane töö ei ole seotud näituste kureerimise ega muuseumitööga. Soovime pakkuda muuseumiruumi neile, kes tahavad…

APPI! Vitriinis õitseb hallitus!

Tekst: Mariliis Vaks, konservaator Fotod: Arp Karm, Anu Ansu Viimased aastad on konservaatorid teinud pingsat tööd Eesti Rahva Muuseumi uue püsinäituse saalide ja vitriinide eritingimuste koostamisega. Selle käigus on pidevalt vaja põhjendada ja tõestada, miks teatud esemed vajavad eksponeerimiseks ja säilitamiseks eritingimusi. Nii tekkis ERMi konserveerimisosakonna juhataja Kristiina Piirisillal mõte näitusest, mis teeks puust ja…