Artefaktide desinfitseerimine ERMi näitel

  Tekst: Janika Turu, konservaator Fotod: Anu Ansu, Nele Tammeaid Möödunud suvel vaatasime läbi kõik uuel püsinäitusel eksponeeritavad vaibad. Selgus, et üks oli väga täbaras seisukorras ja vajas põhjalikku lähenemist. Tugevate mehaaniliste kahjustuste kõrval esineb tekil ka tõsiseid keemilisi kahjustusi, millele viitab lõngade värvimuutus ja tekist eralduv spetsiifiline lõhn. Edasiste otsuste tegemiseks oli vaja teada…

Anna nelja tee ristil kolm tilka verd, küll siis näed…

Rein Kinkar, projektijuht Eks järgmise aasta 22. septembrist alates on kõigi pilgud pööratud eeskätt meie uuele majale ja sellele, mis seal toimub. Kas aga vana hea Raadi mõisasüda ja ennast vetepeeglist vaatav ümbritsev rohelus kipub sellele varju jääma? Ei, pigem vastupidi! Tõsi, uue hoone A- ehk peasissepääs on linna poolt, Muuseumi teelt. Valla poolt tulijatele…

Maailma etnograafiamuuseumid kogunesid Hanois

Agnes Aljas, teadussekretär 1946. aastal asutatud Rahvusvaheline Muuseumide Nõukogu ICOM (International Council of Museums) on suurim ülemaailmne muuseume ühendav organisatsioon, kuhu kuulub üle 30 000 liikme. ICOM koordineerib muuseumivaldkonna tööd ka läbi oma rahvusvaheliste alakomiteede, millel on oma tegevusvaldkond. Oktoobris käisin etnograafia- ja kultuurimuuseume ühendava alakomitee ICME konverentsil Vietnamis Hanois ning rääkisin ka Eesti muuseumides toimuvast.…

On tuled öös

Siret Saar, koguhoidja 2013. aastal alustas ERM kaastööde kogumist teemal „Linn ja maa nõukogude ajal“, kus on tähelepanu all maa ja linna seotus ning nende vastastikune mõju nõukogude ajal. Paaris töös on juttu ka sellest, kuidas 1960. aastatel saadeti kergemeelsed daamid Tallinnast välja maa-asulatesse. Mäletan, et esmakordselt lugesin sellisest karistusest eelpuberteedieas Arvi Siia luuletustest, kus…

Lubage tutvustada – polüuretaan!

Karoliine Korol, konservaator Pisut ajaloost 1930. aastad. Saksamaa lääneosas Reini-äärses Leverkuseni linnas asuvas keemiatööstuse laboratooriumis (I. G. Farben Laboratories) püüti natsistliku riigivalitsuse toetusel lisaks kemikaalidele (siit sai alguse kurikuulus Zyklon B) usinasti välja töötada uusi sünteetilisi materjale. 1934. aastal patenteeritud sünteetilise kummi (nitriilkummi) tootmismeetodi järel (Erich Konrad, Eduard Tschunkur) toimus järgmine oluline läbimurre 1937. aastal.…

Klassikud on tagasi, aga kes teeb edasi?

Kaarel Tarand, avalike suhete juht Oma esimesed rahvariided sain umbes 34 aastat tagasi, kui lastele rahvapillimängu õpetanud ja vastavat orkestrit juhendanud Toivo Luhatsil muidu kolistajate hulka üht keelpillidel viisipidajat tarvis läks ja ta mind ansamblisse viiuldajaks värbas. Rõivaid polnud muidugi kapist võtta, need pidid usinad lapsevanemad mingite ette antud mallide järgi ise kokku õmblema. Oli…

Kahekuu video nr 6. Lennuväljast jalgpalliväljakuks

Gerd Raassalu, audiovisuaalse kogu arhivaar Eesti Rahva Muuseumi filmimehed on käinud kaameratega läbi terve Eesti. Esimesed ekspeditsioonid toimusid 1960. aastate alguses ning sellest ajast peale on filmilindile jäädvustatud kohalikku eluolu, inimesi, kombeid, arhitektuuri, töövõtteid, sündmusi jne. Kui Eesti läänesaartele jõuti juba 1963. aastal, siis ida suunas Peipsile tublisti hiljem. 1990. aastate keskpaigas viibis muuseumi operaator…