Vadjalaste lugu Eestis

Anti Lillak, ERMi muuseumiõpetaja. Vadjalased on väike rahvakild, kelle põlised asualad jäävad Narva jõest itta Venemaa Föderatsiooni. Ajalooliselt kannab see piirkond Vadjamaa nime, viimaste aastasadade jooksul on see olnud halduslikult Ingerimaa või Peterburi kubermangu osa ning praegu kuulub Leningradi oblastisse. Vadjalased on elanud kõrvuti ning läbisegi isurite ja venelastega, alates 17. sajandist lisandusid naabritena ingerisoomlased.…

Pere pildid. Perekond Raua kunstikogu näitus ERMi B-fuajees

Reet Mark, näituste peaprodutsent. „Nad on mu silma ees varasest lapsepõlvest alates tänase päevani. Nad on rikkalikud ja rõõmsad värvilaigud seintel. Nad on õhtuvalguses isemoodi, hommikuvalguses hoopis teised. Nad on rõõmsamad selge ilmaga ja sordiini all sombusel päeval. Nad on seltsilised ja saatjad, kindel osa kodust.“ Nii kirjutab Anu Raud piltidest, mis asuvad tema kodus…

Raadi loss margil ja postkaardil

Eesti Rahva Muuseum margil ja ümbrikul. Eve Aab, produtsent. Tervikasja esitlus on Eesti Rahva Muuseumis 13. mail 2023. Sada aastat tagasi, 13. mail 1923 avas Eesti Rahva Muuseum esimese püsinäituse Raadi lossis. Päewaleht (15. mai 1923) kirjutas: „Minewik ja olewik ühinewad ja need kokku loowad nüüdsest Raadi mõisast igale eestlasele armsa huwitawa wiibimise paiga. Eesti…

Kuninganna Silvia Eesti Rahva Muuseumis

Reet Piiri, kuraator. Aasta oli 1992, kui Eesti Rahva Muuseumit külastas Rootsi kuninganna Silvia. ERM oli selleks ajas küll oma nime tagasi saanud, kuid uus maja oli siis veel helesinine unistus… tegelikult polnud veel näitusemajagi. Aga vaatamata kitsastele oludele võtsime kuninganna ja tema kaaskonna vastu nii pidulikult ja väärikalt, kui me sel ajal oskasime. Tekstiilirestauraatorid…