Märkeid ekspeditsioonilt Moskva eestlaste juurde

Liina Soosaar, Eesti Kunstiakadeemia, arhitektuur ja linnaplaneerimine, magistriõpe Johanna Rannula, Eesti Kunstiakadeemia, urbanistika magister Eesti Kunstiakadeemia XXXIX soome-ugri ekspeditsioon Moskva eestlaste juurde toimus 2016. aasta suvel. Kolme nädala jooksul tehti 40 intervjuud, korraldati mõned kohtumised vetšerinkade näol ning ees ootab veel ekspeditsiooni viimane vaatus ehk näituseprojekt. Nii jõudis kunstnikest uurimisgrupp lähemale teadmisele, mida tähendab eestlus…

Kabina mõisatooli konserveerimine

Tekst ja fotod: Mariliis Vaks, konservaator 2015. aastal jõudis ERMi kogusse kaunis mõisatool või õigemini selle detailid, mis legendi järgi pärinesid kunagisest Kabina rüütlimõisast Tartu-Maarja kihelkonnas Tartumaal. Nüüdisajal jääb mõisa ala Tartu maakonda Luunja valda, hoone ise on aga paraku hävinud. Klassitsistlikus stiilis puidust härrastemaja paar interjöörivaadet on säilinud Eesti Rahvusarhiivis. Ühel neist võime ära…

Ristmeedianäitus „Unenägude mosaiik“

Agnes Aljas, teadussekretär Konkurss „Oma näitus 2017“ on lõppenud. Rahvahääletusel valiti lemmikuks fantaasiarikas ning ristmeediaplatvorme kasutava näituse idee „Unenägude mosaiik. Puzzle of Dreams“, mis räägib unenägude rollist meie igapäevaelus. ERMi blogimeeskond uuris Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi (BFM) ristmeedia teise kursuse tudengitelt ja idee loojatelt, millega tegu. Mida põnevat sisaldab endas transmeediaprojekt; mida…

Rahvaspordipäev

Kristi Ütt, arhivaar Suur kevad on väljas ja lausa kutsub õue liigutama. Kas minna jooksuvõistlusele või rattamatkale? Visata oda või palli? Või võimelda niisama? Kuna rööprähklemine on meil lausa rahvusspordiala, siis jõuavad kõik kõigega tegeleda. Marss õue sportima! Algklasside võimlemistund Torma kooli õuel 1931, õpetab Hugo Reimets. Fotograaf teadmata. ERM Fk 2973:355 Tõkkejooksjad Tööjõureservide IX…

Palju õnne, Eesti Rahva Muuseum!

Marleen Metslaid, teadur Eesti Rahva Muuseum saab 14. aprillil 108-aastaseks. See on esimene sünnipäev, mida muuseum saab pidada uues majas, uues kodus. Seekord ei tähistata seda kuigi suurejooneliselt, muuseumi uksed on sel päeval lausa suure reede tõttu külastajatele suletud, kuid eks kahe aasta pärast siis seda võimsamalt! Sünnipäevajuttu kirjutama asudes mõtisklesin selle üle, et kuigi…

Eined murul

Siret Saar, koguhoidja Piknike korraldamise algus ulatub väidetavalt keskaegse Inglismaani: vahetult enne jahti toimus bankett, kus inimesi kostitati liharoogade ja küpsetistega. Piknikust võib teha tõelise kunsti, alates portselannõudest ja lõpetades trühvlipasteediga. Aga saab ka lihtsamalt, peaasi et on mõnus. Rodari „Telefonilugudes“ on linnaliinibuss nr 75, mis sõitis ühel tööpäeva hommikul vaatamata juhi vastupanule linnast välja…

Lihtsad asjad

Siret Saar, koguhoidja Meie argielu kulgeb asjade keskel, elutud esemed on iseseisvad tegelased kultuuri toimimises. Ja see, kes on peaosatäitja või kõrvategelane, on juba iseküsimus. Valisin ühe argise eseme – kirve – ning palusin headel kolleegidel sellest rääkida. Kaarel Tarand, avalike ja välissuhete juht Kui kirves majja tuleb, siis ikka eluks ajaks. Tähtis on ainult…

Heimtali muuseumi kõige tolmusem nädal

Tekst ja fotod: Anna Liisa Regensperger, ERMi Heimtali koduloomuuseumi juhataja Vahel ikka keegi küsib, mida ma Heimtali muuseumis teen. Vastus „kõike mida vaja“ ei paista inimesi rahuldavat. Aga minu enda jaoks sai see vastus taas kord kinnituse märtsi viimasel nädalal. Nimelt ootasid muuseumi lubjatud laed juba pikemat aega puhastamist ja soodapritsiga said need ka puhtaks.…