Nõukogude aja ja 1990.-2000. aastate reisikogemused biograafilises perspektiivis

Hanna Muldma, etnoloog Uurisin oma magistritöö raames nõukogude aja ja 1990. ning 2000. aastate reisikogemusi biograafilisest perspektiivist lähtuvalt. Viisin läbi biograafilis-temaatilised intervjuud inimestega, kes on sündinud 1940. ja 1950. aastatel, ning uurisin informantide reisimispraktikaid lapsepõlvest kuni tänapäevani. Ühtlasi analüüsisin, millised on turistide reisimuljed ning kas esile kerkivad pigem ootamatustega seotud või argielulise kogemusega lood. Fookuses…

Ratastele!

Kristi Ütt, arhivaar Viimane aeg on jalgrattad talvekorteritest välja ajada ja jälle uljalt kilomeetreid mõõtma hakata. Mitmesuguseid stiilinäiteid leiad muuseumi fotokogust. Jalgrattasõitja isetehtud jalgrattaga Tarvastus Viljandimaal. Foto: Johannes Pääsuke, 1912. ERM Fk 213:118 Saaremaa mees jalgrattal kahe lapsega. Foto: Viktor Salmre, 1974. ERM Fk 2644:10791 Seltskond jalgratastega väljasõidul Karastovitsa järve ääres Peterburi kubermangus 1917. a.…

Kaardi konserveerimine 2

Tekst: Silli Peedosk, konservaator Veebruarikuu postituses oli juttu konserveerimislaborisse jõudnud kaardist aastast 1866, mis kinnitab Nõo kihelkonda (Niggenschen Kirchspiele) kuulunud Vastse-Nõo (Neu-Niggen) ja Meeri mõisa (Meyershof) vahelise maade ostu-müüki. Selles postituses jätkub kaardi konserveerimise lugu. Märgtöötlus                         Kaardi kuivpuhastuse järel jõudis järg märgtöötluseni. Juba…

Uitmõtteid muuseumimaastikul – kogumine ja säilitamine

Eve Kasearu, kogude hooldustalituse juhataja Muuseumidel on voli ja võim otsustada selle üle, mida inimesed ja ühiskond mäletavad või unustavad. Muuseumide kogud on viimasel ajal jõudsalt kasvanud, nii et paratamatult tekib küsimus, mida ja kui palju koguda ja kas on ruumi ning ressursse kogutud esemete säilitamiseks. Kinnisvarale tehtavad kulutused kasvavad ja muuseumide kogude suurenemine tõstab…

Vot selline hirvepildiga album

Tiit Sibul, näituste korraldaja Oli küll selline aeg ja selliseid kodusid, et kui sa olid külalisena koridoris sobilikud sussid jalga saanud, juhatati sind edasi elutoa diivanile istuma ning siis asetati põlvedele perekonnaalbum. Kõigepealt esimene, siis teised. Noh, neil võõrustajatel olid albumid muidugi piinlikult korras. Ei olnud nii, et vanatädi matuste, kartulivõtu ja võõraste tittede pildid…

Lihtsad asjad II

Eelmine kuu rääkisid ERMi töötajad kirvest (https://blog.erm.ee/?p=9743), selle loo argiseks esemeks on aga sokid. Kadri Vissel, koguhoidja Suurem osa minu lapsepõlvemängudest leidsid aset „Võrukivi“ tellisetehase hoonete kompleksis. 1930ndatel ehitatud ja 1990ndate alguses suletud tehasehooned asusid minu kodutänava lõpus ja kuna meie tänaval elas väga palju samaealisi lapsi, oli, kellega ja kus seigelda ning mis seal…

Kuidas hinnata asjade väärtust?

Tiina Vint, Tartu Ülikooli muuseumi peavarahoidja Elada tuleb meil siiski inimmaailmas, mis sunnib meile peale valikupiinad, vältimatud vead, suurema vastutuse, kuid annab see-eest südametunnistuse, geniaalsuse ja kõik selle, mis teeb inimesest inimese. (Juri Lotman) Kuidas hinnata asjade väärtust? See küsimus vaevab mind ja mu kolleege pidevalt. Kas meie hindamiskriteeriumid on õigustatud? Kas me oleme asjadele…