Volbriinspiratsiooni: nõianukud Ida Laidi kogust

Mariliis Vaks, konservaator Ida Laidi (1904–1991) nukukollektsioonist on ERMi blogis ka varem juttu olnud (vt Ida Laidi mänguasjade kollektsioon). Seekordne postitus pakub inspiratsiooni volbriööks! ERM C 83:18 mänguasi: nukk “Nõid”. Austraalia. ERM C 83:17 mänguasi: nukk “Nõid”. Austraalia. ERM A 826:185 kaltsunukk, nõid muinasjutust “Hansuke ja Greteke”. ERM A 826:246 suveniirnukk, nõid. ERM A 826:247…

Pahatahtlikud plastikud

Tekst: Karoliine Korol, konservaator Paljudes muuseumides täheldati juba 1990. aastal, et teatud plastikud vananevad teistest plastmassidest palju kiiremini ning eritavad kahjulikke gaasilisi ühendeid, mis mõjutavad muude materjalide (nt paberi, metalli ja tekstiili) säilivust. Peale selle on eralduvad ühendid tihtilugu ka inimorganismile kahjulikud, nii et siin välja toodud plastmassidesse tuleb suhtuda kõrgendatud tähelepanuga. Juttu tuleb viiest…

ERMi uue maja tekstiilihanke töödest

Tekst: Eva Jakovits, tekstiilikunstnik ja Tartu Kõrgema Kunstikooli kaasaegse tekstiilikunsti õppejõud Fotod: Anu Ansu ERMi näitusemaja teisel korrusel on välja pandud uue hoone kunstihanke konkursile laekunud konverentsi- ja kinosaali lavafooni tekstiilide kavandid. Nn protsendiseadus võimaldab muuseumil tellida ja kunstnikul luua mastaapse tekstiilikunstiteose, mille mõõtmed on tänapäeval harjumatult suured. Teostatav tekstiil jääb oma mõõtmetelt (6×12,9 m)…

Ekspeditsioonid itta. Miks?

Indrek Jääts, teadur Eelmisel suvel, enne järjekordset uurimisretke Vepsamaale, lugesin läbi Aleksei Petersoni omaaegsete Vepsa välitööde päevikud. Mulle avanes omamoodi maailm, 15 ekspeditsiooni kõrvalistesse vepsa küladesse alates 1960. aastate keskpaigast kuni 1980. aastate alguseni. Probleemid transpordiga, viletsad teeolud, vahel nappus toiduainetest, suhted kohalike võimude ja kohalike inimestega, omavaheline läbisaamine, esemete kogumine, pildistamine, filmimine. Pidi ikka…

Karu, Õ, Joškin kot ja meedikud

Fotod: Arp Karm Aprilli esimestel päevadel võis trehvata Tartu Kõrgema Kunstikooli esimese aasta meedia- ja reklaamikunsti tudengeid ehk kõnekeeles meedikuid toimetamas läbivaatust soome-ugri brändinäituse „Karu, Õ ja Joškin kot“ kallal. Kollokvium kogunes ja patsiendikaart täideti. Alljärgnevalt väljavõtteid erinevatest märkmeblokkidest. MÄRKMEBLOKK 1 Näitusesaali sisenedes olin pisut skeptiline – eestlaste soome-ugri olemisest on ikka räägitud, meie rahvaste…

Muuseumireisil Amsterdamis. I osa

Tekst: Jane Liiv, ERMi peakunstnik Fotod: Jane Liiv, Merike Tamm, Sirje Madisson Märtsikuu alguses oli mul võimalus käia koos ERMi kolleegidega Amsterdamis sealsete muuseumidega tutvumas. Külaskäik oli ütlemata huvitav ja õpetlik, kuna nägin mitmeid erinevaid kujunduslahendusi, sain häid mõtteid ja nippe muuseumide tegevuses üldisemalt. Amsterdam on tõeline muuseumide linn, olles nii nende arvu kui ka…

Mis loom on virtuaalnäitus?

Tekst: Kaarel Tarand, avalike ja välissuhete juht Kõigepealt mõistest. Kui miski on „virtuaalne“, siis ta seletava sõnaraamatu järgi on „võimalikuna käsitatav, põhimõtteliselt võimalik, kuid tegelikult mittetoimuv; arvutiga tekitatav, tegelikkust reaalselt jäljendav v. kujutluslik, näiv-.“ Ja näitus teadagi, kui arhailine sõnakasutus kõrvale jätta, on „vaatamiseks, tutvumiseks, millestki ülevaate andmiseks väljapandud esemed (tooted, kunstiteosed jne.), avalik väljapanek,…