Eesti Rahva Muuseumi näituse ”Karu, Õ ja Joškin Kot” 05.05.2015 külastuse retsensioon

Tekst: Patrick O’ Rourke, TÜ eesti ja soome-ugri keeleteaduse üliõpilane Fotod: Arp Karm Eesti Rahva Muuseumi näitusemajas algas 17.10.2014 soome-ugri brändinäitus „Karu, Õ ja Joškin Kot”, mis tutvustab tänapäeva soome-ugri rahvaid ja nende kultuuriidentiteeti kaubamärgistamise kaudu. Näituse esemed on kogutud välitööde käigus peamiselt Marimaalt, Komimaalt, Karjalast ja Udmurtiast, aga eksponaate on laenatud ka Tartus elavate…

Muuseum ja vaikuse mets

Helena Tulve, helilooja Kokkuvõte seminaril „Müra ja muusika muuseumis“ peetud ettekandest 11. mai 2015 Eesti Ajaloomuuseumis Huvitav, et muusika ja muuseumi kui termini algtähenduses leiame nii mõndagi ühist. Muusika (kreeka mousikḕ) on muusade kunst – see, mida muusad oskavad, ja muuseum (kreeka mouseîon) on muusade asupaik. Nii võiks arvata, et muusikat tehakse just muuseumis või…

Muuseumireisil Amsterdamis II

Tekst: Jane Liiv, ERMi peakunstnik Fotod: Kristjan Raba, Jane Liiv, Sirje Madisson, Merike Tamm   Jätkan järjejuttu Amsterdami muuseumidest, kus märtsikuus koos ERMi kolleegidega käisime. Oma 7. aprilli postituses tutvustasin (küll väga põgusalt) Rembrandti majamuuseumi, Juudi muuseumi ja lastemuuseumi ning Amsterdami linnamuuseumi. Need olid kõik pigem väikesed muuseumid. Nüüd aga on järg tõeliselt suure muuseumi…

50. aastate stiilis kreemjasvalge sametise lillemustriga õhuline kleit A1023:1/1-4.

  Tekst: Janika Turu, konservaator Tavaliste tööpäevade kõrval väärivad erilist äramärkimist need, mil konserveerimislabori lauale saabuvad tulmekastid (tulme on uus kogum objekte, mis on muuseumi kogudesse vastu võetud). Veebruaris saabus meile 12 kleiti, mille läbivaatuse käigus selgus üks eriliste kahjustustega erilähenemist vajav artefakt. See oli väga hästi ja ilusti kokku pakitud pitskleit, mis sai endale…

Välikohvikud

Siret Saar, koguhoidja Kohvikutega seoses tekib lisaks mälestustele ka hulganisti assotsiatsioone: kohvikustseenid on raamatutes, filmides, muusikavideotes ja lavastustes pea sama asendamatud kui helistamine, autosõit, söömine ja suudlemine. Mõnes säravas teoses (nt Jim Jarmuschi filmis „Kohv ja sigaretid“ ja Madis Kõivu tekstis „Lõputu kohvijoomine“) saab kohvikust kirgede, sündmuste ning lugude keskpunkt. Esimese kohvimaja avas Eestis 1702.…

Muuseum sai kosmilised mõõtmed

Tekst: Kaarel Tarand, avalike ja välissuhete juht Fotod: Kuukulgur Film OÜ Pärast viimast sõda levisid laste hulgas hirmu ja õuduse jutud sellest, kuidas mingites puruks pommitatud keldrites tegutsevad röövitud lapsi toorainena tarvitavad seebi- ja vorstivabrikud. Hiljem, kui nõukogude tegelikkus aastakümnetega end me argipäevas kinnistas, asendusid tooraine poolel lapsed rottidega. Igal juhul oli tegu lugudega sarjast…

Kahekuu video nr 3. Peetri kiriku kell

Gerd Raassalu, audiovisuaalse kogu arhivaar Üks Tartu Peetri kiriku üle saja aasta vanustest kelladest oli mõrane juba 1944. aasta pommitamistest saati. Õiget heli kellast enam kätte ei saadud ja ka taastamine polnud võimalik. Mõtted uuest kellast hakkasid tekkima 2011. aasta sügisel koos kiriku torni remondiga, mida toetas soojaettevõtja Tiit Veeber. Toad ei saa hakkama soojata…