Rāmājana

Teet Toome, orientalistika teadur Fotod: Nele Tammeaid Marginäitus „Inspireeriv India – India inspiring!“ keskendub india eepose „Rāmājana“ ja laiemalt india kultuuri tutvustamisele. Näitusel on väljas margid Briti Debi kogust – pool näitusest on pühendatud „Rāmājana“-teemalistele markidele kõige erinevatest maailma riikidest ja teine pool üldiselt india kultuuri tutvustavatele markidele. Kõik margid ja margiseeriad on varustatud põhjaliku…

Etno à la finno-ougrienne

Piret Koosa, teadur Nii üksikisikute kui kogukondade edukus tänapäeva maailmas sõltub paljuski võimest end ning oma eripära nähtavaks ja meeldejäävaks teha. Ka erinevad soome-ugri maad ja kogukonnad tegelevad aktiivselt kohalike “kaubamärkide” otsimise ja arendamisega. Soome-ugrilikke elemente ja traditsioone kasutatakse üsna erinevalt: kes otsib neis teadlikult vastukaalu kas lääneliku või vene kultuuri domineerimisele (ka mõned venelased…

Mine metsa!

Kristi Ütt, digitaal- ja eriarhiivi hoiuhaldur Siret Saar, koguhoidja Eesti on üks metsarikkamaid riike – metsaga on kaetud ligi pool maismaast. Võib-olla on see üks põhjustest, miks paljud eestlased naudivad korilust. Lisaks korjamisvajadusele on eestlaste nõrkuseks ka saagi säilitamine. MARJAD Kodukandis läksime vanaemaga metsa marjule. Vanaema kõneles, et need, kes rebivad marjad ühes okste, varte…

Rakendusantropoloogia – elu võimalikkusest väljaspool ülikoole

Ehk konverentsimuljeid Tallinnas toimunud Euroopa Sotsiaalantropoloogide Assotsiatsiooni kongressilt Ehti Järv, teadur Mis saab siis, kui antropoloog/etnoloog otsustab akadeemilise maailma asemel “päris” maailmas valitud elukutsega toime tulla? On see võimalik? EASA kongressile Tallinnas kogunes palava kesksuvise juulikuu lõpupäevadel 1100 antropoloogi üle maailma. Käputäis neist nimetas end rakenduslikeks antropoloogideks, kes pidasid ettekandeid paneelettekannete sessioonil Applied anthropology as…

Koostööst sündis konserveerimisprojekt

Tekst: Mariliis Vaks, konservaator Fotod: Nele Tammeaid Montaaž: Maido Selgmäe Eesti Rahva Muuseumi näitusemaja loengusaalis võis augustikuu kahe viimase nädala jooksul jälgida 1948. aastal valminud Eesti esimest laulupidu ja Toomemäe vaateid kujutava triptühhoni konserveerimistöid. Projekti eesmärgiks oli pannoo kolme maali seisundi dokumenteerimine ning stabiliseerimine edaspidiseks hoiustamiseks. Nii suur formaat – ainuüksi pannoo keskmine, Elmar Kitse maalitud…

Keskkonnaajaloo ekspert maakera kuklapoolelt

Liisi Jääts, teadur-kuraator Fotod: Arp Karm 3. septembril oli Eesti Rahva Muuseumis töisel visiidil keskkonnaajaloolane Libby Robin. Külaskäigu põhjuseks oli see, et ERMi uues hoones on kavas pühendada üks näitustest Eestimaa looduse ja siin elavate inimeste vahelistele suhetele. Näitust valmistame ette koostöös Keskkonnaajaloo Keskusega (KAJAK). Libby Robin on tegus daam. Ta töötab Austraalia Rahvusmuuseumis vanemteadurina,…

Kui sarikad on püsti

Kaarel Tarand, avalike suhete juht Fotod: Arp Karm Augusti lõpul toimus Eesti Rahva Muuseumi uue hoone ehitusel sarikapidu. Ja pidu oli lahe ka maja tulevaste kasutajate jaoks, ehkki traditsiooniliselt on sarikapidu just ehitaja ja tulevase majaomaniku (kelleks on teatavasti Riigi Kinnisvara AS) vaheline asi. Kui majal on sarikad peal, ERMi hoone puhul eriti see viimane,…

Ida Laidi mänguasjade kollektsioon

Siret Saar, koguhoidja Lapsepõlvele mõeldes ei meenu edukas olümpiaad ega laulukooris käimine, vaid hetked, kui sai mängida ning olla lihtsalt niisama. Vaba, eelnevalt planeerimata aeg on kõige lahedam. Mängides oled enesekindel, suur ning tugev. Ja kõik on võimalik. ERM Fk 2644:12303 Viktor Salmre 1975–85. Lapsed lasteaias. Ida Laidi kogu andmete sisestamine MuISi oli tõeline nostalgialaks…