Esemed ja allikad. Ühe jalgratta lugu

Tiina Tael, peaarhivaar Igal muuseumis oleval esemel on oma lugu – tõsi, mõne asja andmed on väga napid, kuid enamasti on ikkagi teada, kelle käest ja kust kohast on ese kogutud. Need andmed pannakse kirja korjamispäevikutesse (lühend k/r) ja vastuvõtuaktidesse (v/a). Kui on võimalik, siis jäädvustatakse ka eseme saamislugu: kes, millal ja kus on eseme…

Kes see kõnnib kõrta mööda, astub aia ääri mööda?

Tekst: Maarja Vaikmaa, sisuturunduse spetsialist Fotod: Arp Karm, fotograaf / ERM Tänasest said avapaugu 2019. aasta Riigikogu valimised – algas elektrooniline hääletamine ja eelhääletamine. Valijate nimekirjad on lukus, poliitiline välireklaam on keelatud ja debatid eri kanalites käivad. Samuti kohtab avalikus ruumis või koduukse taga avala naeratusega kandidaate, kes jagavad möödujatele head-paremat. ERM kogub ja talletab…

“Truu puhas süda ilma peal on kõige kallim wara”

Eve Aab, produtsent Helve Schasmin, koguhoidja Maarja Vaikmaa, sisuturunduse spetsialist Ehkki paavst Gelasius nimetas 14. veebruari valentinipäevaks ja Valentini armastajate patrooniks juba 496. aastal, jõudis sõbrapäev Eestisse tähtpäevana alles 1980ndate lõpul Soomest. Armastusavalduste saatmine posti teel pole aga aega ega tähtpäeva põhjuseks küsinud. Allpool armuavaldusi – mõni kelmikam, mõni lüüriline – Vabadussõja päevilt. Neiu Adele!…

Ja siis hüüti esimene proosit! Sada aastat Eesti sünnipäevi

Tekst: Anu Kannike, teadur Lõhe, suitsuangerjas, terve põrsapõngerjas. Suitsusingid, kanasalat, keedusingid, peedisalat, vähjakaelad, kanasalat. Silgud marineeritud, võrratult garneeritud… Nõnda algas naabri sünnipäev (Olaf Kopvillem, „Klunker“) Talurahva elus olid tähtsad kollektiivsed tähtpäevad ja peod, moodsas maailmas aga pöördus tähelepanu üksikinimese elukaarele. 20. sajandi algusest hakati laiemalt tähistama nii sünnipäevi, pulma-aastapäevi kui ka tööjuubeleid. Veel 1920. aastatel…

Elada nagu siga kartuhvliaias

Tekst: Maarja Vaikmaa, sisuturunduse spetsialist Täna algab Hiina kalendri kaheteistkümnendale ehk viimasele tähemärgile pühendatud Kollase Maa Sea aasta. Siga on väga olulisel kohal ka eestlaste rahvapärimuses, alustades seaohvrist ja viljakuse sümbolist ning lõpetades rahvaravi ja heledahäälsete sigu kutsuvate taluperenaistega kirjandusklassikas. Keegi ei taha „põrsast kotis osta“ ega olla iseloomustatud kui „paha siga, mitu viga“. Kõva…