Admiral Johan Pitka portfell. Ajalooline tõde või museaalne legend?

27. veebruaril 2012 ilmus esimene ERMi blogilugu. Tänase sünnipäeva puhul pala salapärase päritoluga portfellist. ERM A 1011:18 portfell Riina Reinvelt, peavarahoidja: 1944. aasta augustis-septembris olid Eestis segased ajad: nõukogude väed tungisid peale, saksa väed taganesid. Ka need, kel ei lahkuvate ega pealetungivate armeedega mingit otsest tegemist ei olnud, olid liikvel. Kel vähegi võimalik, liikus kas…

Pilte kodumaast

Nele Tammeaid,fotograaf Kodumaa piltide kogumise võistlus on lõppenud ning 23. veebruaril avalikustati parimateks tunnistatud fotod. Ligi 2000 foto seast tegi žürii oma valiku. Küsisin kolme žüriiliikme käest, mis neile pilte vaadates silma jäi ning mida nad piltidel vaatavad ja oluliseks peavad. Kodumaa piltide võistluse parim foto: Teepaus. Kihnu neiu naudib teed Kihnu tuletorni tipus. Pärnumaa,…

Ennekuulmatud helid ERMi seinte vahel

Madis Vasser, helikoosoleku püsikunde Ligi neli aastat tagasi, märtsis 2010 Tartusse kolides seisin probleemi ees – linn oli minu jaoks tundmatu ning inimesed võõrad. Ülikooli astumine terendas aga alles poole aasta kaugusel, seega tuli uute ja huvitavate kontaktide ning kogemuste saamiseks leida esialgu mingi alternatiivne lähenemine. Juhuse tahtel sattusin lugema ühe alustava üritustesarja reklaami, mis…

Topograafiliste kaartide kogu konserveerimine

Tekst: Tea Šumanov ja Triinu Siilbek, konservaatorid Fotod: Nele Tammeaid Selle aasta plaanide kohaselt on paberikonservaatori laual pikaajaline töö, mille algus ulatub eelmisse, 2013. aastasse. Nimelt on käsil Eesti topograafiliste kaartide kogu konserveerimine, mis koosneb 1010 säilikust. Kaardid on Eesti Rahva Muuseumi raamatukogus 1930. aastatest, kui need muuseumile soetati. Inventariraamatutesse on märgitud, et kaardid osteti…

Maailm koduõuel: viis vaadet 11. Maailmafilmile

Siim Angerpikk, programmijuht ja Maailmafilmi koordinaator Maailmafilmi tänavune kinorännak Tartu Elektriteatris toimub 15.–22. märtsini. Festivali põhiprogrammis linastub üle poolesaja dokumentaalfilmi kõikjalt maailmast, lisaks eriprogrammid spordifilmidest ning kaks soome-ugri temaatilist retrospektiivi. Et festival on kirev nagu maailm, tasub ehk viidata võimalikele teekondadele, mida mööda maailma kultuuride ja filmihuvilised minna saavad. 1.      Uus ja vana visuaalne antropoloogia…

Õlletegu

Tekst ja fotod: Piret Õunapuu, teadur-kuraator Õlu on põline jook kogu maailma teraviljakasvatusaladel. Eestis on õlut tehtud arvatavalt vähemalt poolteist tuhat aastat. Vanaeestlane tegi õlut nii pulmadeks, jõuluks, talguteks kui igaks olulisemaks sündmuseks. Lisaks janu kustutamisele on õllel ka teisi olulisi väärtusi. Õlu kui kahi ehk joogiohver aitas selles maailmas paremini hakkama saada, lepitas teispoolsuses…

Kuu foto nr 2 ehk 90 aastat tagasi veebruaris

Kristi Ütt, digitaal- ja eriarhiivi hoiuhaldur ERM Fk 2191:80 Vabadussõjast osa võtnud Riisa küla mehed vabariigi aastapäeval umbes 1924. aastal. I rida vasakult: Möldre Andres – Andres Riis, Adu Jaan – Jaan Riis, Jüritoa Tõnis – Tõnis Riis. II rida vasakult:  Hoolmiku Mihkel – Mihkel Riis, Nurga Andres – Andres Riismann,  Neeruti Jaan – Jaan…