Soome-ugri sugulusest

Nikolai Kuznetsov, keeleteadlane, ERMi uue maja soome-ugri püsinäituse töögrupi liige Kuigi ERM asutati 1909. aastal eesti rahvateaduse igakülgseks edendamiseks, on muuseumi üheks ülesandeks juba algusaegadest saadik olnud soome-ugri kultuuri kajastava materjali kogumine, säilitamine, uurimine ja vahendamine. Nii avatigi juba 1928. aasta lõpus Raadi mõisas ka ERMi esimene soome-ugri püsinäitus. Praeguseks on ERMi soome-ugri kogud ühed…

Miks kaasav õppimine on muuseumidele kasulik?* / Why inclusive learning works for museums?

Kirsty Marsh, Londoni Linnamuuseumi kaasamisprogrammide juht Minu arvates on muuseumide jaoks praegu vastuoluline aeg. Ühelt poolt areneb kaasav õppimine suure kiirusega, üle maailma on loodud palju kõrgekvaliteedilisi sotsiaalselt olulisi projekte. Esimesena meenuvad suurepärase rahvusvahelise orjandusmuuseumi programmid Liverpoolis, Dar Es Salaami rahvusmuuseumi albinismi ja leseks olemist käsitlevad haridusprogrammid ning Chicagos Hull-House’i muuseumis loodud innovaatiline piire ületav…

Jälle Pääsukesest. Ehk vanadest fotodest Muisis ja mujal. 1. osa

Vahur Puik, fotopärandientusiast Alljärgneval kirjatööl oli kaks lähtepunkti: Muis* ja ajaloolised fotod. Neist esimene oli ette antud, teine mu enda valitud. Teadsin, et mul nende teemadega seoses ühtteist südamel on, aga kirjutama hakates ei aimanud päriselt isegi, kui palju on sellist, mida käsitlemata ei saa jätta. Sestap juhtuski, et tänaseks, postituse avaldamise päevaks on see…

Muuseumide veebivärava hetkeseis – positiivne pool

Mirjam Rääbis, Kultuuriministeeriumi kultuuriväärtuste osakonna peaspetsialist,viimased 6 aastat MuISiga ninapidi koos MuISi ja Eesti Muuseumide Veebivärava näol on tegemist väga positiivse, maailmas lausa ainulaadse nähtusega. Mõlemad on pälvinud palju kriitikat ning see teema ei kaota kunagi oma värskust. Püüan järgnevalt välja tuua asjasse puutuvad isikud ja Veebivärava tänase olukorra. Mainin meelega palju nimesid, sest MuISi…

Kudujate paradiis MuIS

Kristi Jõeste, rahvusliku tekstiili lektor ja kindameister Hellitlevalt nimetan muuseumiinfoportaali www.muis.ee-d MuISiks, oma sõbraks, kellega puutun käsitööpraktiku ja –uurijana nädalas kokku mitmeid kordi. Nagu sõprade puhul ikka, keskendun ma MuISi puhul tema headele külgedele ja nõrkuste suhtes pigistan silma kinni. Tean, et temaga nähakse vaeva ja küll ta paraneb. Olles võtnud endale pikaldase ja töömahuka…

Mõrsjakroonid – Setumaalt kingitud

Tiit Sibul, näituste korraldaja Fotod Anu Ansu Kujutluspildid, milline peaks välja nägema üks kroonitud pea või kroonikandja ning milline tema keskkond, on ilmselt üsna vastupidised võrreldes nendega, mis meid valdaksid, kujutades ette üht 18. sajandi setot oma suitsutares. Ometi on võimalik, nii veider, kui see ka ei tundu, et neil kujutluspiltidel on ühisosa täiesti olemas,…

Kuu foto nr 1 ehk 58 aastat tagasi jaanuaris

Kristi Ütt, digitaal- ja eriarhiivi hoiuhaldur Eesti Rahva Muuseumi ajaveebis hakkab saabunud aasta igal kuul ilmuma üks foto muuseumi fotokogust, mis on pildistatud just samal kuul, ent aastakümneid tagasi. Pakkugu need ülesvõtted kõigile põnevust, äratundmisrõõmu ja uusi teadmisi kogu aastaks! ERM Fk 2884:111 Tartu Riikliku Ülikooli kehakultuuriteaduskonna II kursuse üliõpilane suusatamas Kääriku spordibaasi talvelaagris 1956.…

Pidustused ja pikad lauad

Head 2014ndat aastat! Nele Tammeaid, fotograafERM Fk 2133:4023  Neli naist viina joomas.Jakob Bockmann ERM Fk 2942:230 Grupp inimesi peolauas. 1960ndad ERM Fk 2942:72 Seltskond peolauas . 1960ndad ERM Fk 2942:43 Kolm naist peolauas klaase kokku löömas. 1970ndad ERM Fk 2942:43 Seltskond peolauas. 1970ndadERM Fk 2908:229  Jooming. 1963 ERM Fk 2905:301 Tartu EPT aastavahetuse pidu Tartu Näidissovhoosi võimlas…