40 aastat EKA soome-ugri ekspeditsioone

Svetlana Karm, teadur Maarja Vaikmaa, sisuturunduse spetsialist 17. juulist 3. augustini 1978 toimus ENSV Riikliku Kunstiinstituudi (praegune EKA) ja ENSV Riikliku Etnograafiamuuseumi (praegune ERM) ühisekspeditsioon Murmanski oblasti Lovozero asulasse saamide juurde. Sellega sai alguse tänaseni kestev EKA soome-ugri suviste ekspeditsioonide traditsioon. Paralleelselt Veljo Tormise regivärsilistest rahvalauludest tõukuva loomingu ning Lennart Meri reisikirjade ja dokumentaalfilmidega läänemeresoome…

Salakamber: Kunst – Vaesevõitu on siin, aga puhas

Tekst: Siret Saar, koguhoidja Kaamera ja montaaž: Ange Vosman, vanemkoguhoidja Anekdoot räägib loo üleöö rikkaks saanud pintsaklipslasest, kes külastab Pariisis Louvre’i muuseumi: ”Vaesevõitu on siin, aga puhas!” Lisaks puhtusele on Eesti Rahva Muuseumi kunstikogus ka muud head tingimused olemas ning ligikaudu 3000 teost on hästi hoitud. ERMis pole kunsti kogutud ajastute või autorite kaupa, palju…

20. sajandi koitõrjevahendid

Janika Turu, konservaator Jätkan sealt, kus 2015. aastal  ühe postitusega „Artefaktide desinfitseerimine ERMi näitel“ pooleli jäin. Nii nagu juba tookord aimasin, kasvaski konserveerimisosakonna ajaloo uurimisest välja minu magistritöö. Hakkasin uurima ERMi kogude säilitamiseks kasutatud keemilise tõrje meetodeid ja vahendeid aastatel 1913-1992. Kui 20. sajandi alguses alustati materiaalse rahvakultuuri esemete kogumisega Eesti Rahva Muuseumis, tuli seda…