Kilekoti lugu – tõusude ja mõõnadega romaan

Karoliine Korol, konservaator ERMi uuel püsinäitusel on väljapaneku seas kümmekond välismaist kilekotti 1980. aastatest, mis olid nõukogudeaegses Eestis kõrges hinnas. Seoses sellega tekkiski idee kirjutada pisut kilekottidest. Kilekoti tähendus on kümnenditega märkimisväärselt muutunud. Kui 1980. aastatel oli väga popp käia linna peal jalutamas, koolis, pidudel ja isegi teatris kilekotiga (kuhu pandi otse loomulikult võimalikult vähe…

Nõelasilmast muuseumisse

Tiina Tael, peaarhivaar Selle aasta võistlusteema „Kolimine“ tõi koos kirjapandud mälestustega muuseumisse ka ühe eseme. Kaaskirja lugedes selgus, et tegemist on soolaleivakingitusega Eesti Rahva Muuseumile uude majja kolimise puhul. Vaip. ERM A 1031:141. Vaiba valmistas ERMi kirjasaatja Helgi Täht (s 1934) Tallinnast, kes ütles, et ta lõpetas tikkimise alles juulikuus. Nii et tegemist on tõepoolest…

Põgus tutvus ERMi fotokogudega: Edasi fotokorrespondent Leopold Matt

Tiina Tael, peaarhivaar Leopold Matt sündis 11. jaanuaril 1911 (vkj 29.12.1910) Elvas puutöölise perekonnas. Pärast Elva algkooli lõpetamist jätkas ta õpinguid Tartu Tehnikagümnaasiumis, kuid oli sunnitud vanemate majandusliku olukorra tõttu koolitee 4. klassis pooleli jätma. Sõjaeelsetel aastatel tegi Matt juhutöid nii äris, elektrimontööride juures kui ka puutööstuses ning oli paar aastat ametis paljundusbüroos. 1940–1948 töötas…

Soome-ugri lüümus

Art Leete, Tartu Ülikooli etnoloogia professor Teadlased on aina arvanud, et soomeugrilased on klaasist või veest, igatahes läbipaistvad. Kui meid teadusele avastati, nähti meid läbinisti, üleni ja korraga. Hiljem, kui teadus killustus sajaks haruks, hakati soomeugrilasi käsitlema tuhande üksikasja kaudu. Ühed uurisid, kui pilusilmsed me oleme, teised meie tööriistu ja riideid ning kolmandad maadlesid meie…