Heli Läätse pulmakleidi lugu: Tule, mu arm, las ühinevad tantsus me käed!

Terje Anepaio, teadur ERMi blogil täitub 27. veebruaril järjekordne aastaring ning sünnipäevalugu tutvustab jällegi üht tuntud inimese museaali ERMi kogus – Heli Läätse pulmakleiti. Laulatuskleit – lavakleit (ERM A 1023:1) muuseumi restauraatorite poolt korrastatuna. Foto: Anu Ansu Mitu põlvkonda teab suurepärast muusikutepaari, mitmekülgset dirigenti Peeter Sauli ja kaunist lauljannat Heli Läätse, kellel on eriliselt heliseva…

Segastel aegadel päästetakse varad muuseumisse

Riina Reinvelt, peavarahoidja Vabariigi aastapäeva eel tagastas Eesti Rahva Muuseum Eesti Kaitseväele ühe Vabadussõja mälestustahvli. Vabadussõja mälestusmärkide ja -tahvlite taastamine on olnud taasiseseisvunud Eestis üks olulisi mäletamise ja mälestamise teetähiseid. Nii on ka selle tagastamise põhjuseks soov paigutada tahvel oma algsele asukohale. Täna asub selles majas Valga Keskraamatukogu, aga enne 1940. aastat kuulus hoone Valga…

Head lamba-aastat!

Siret Saar, koguhoidja Taat laotas vaiba keset tuba, tõstis oina sinna peale ja ütles: „Raputa ennast, oinake!“ Oinas raputas ennast ja kasukast sadas kuldmünte. („Laudlina, oinas ja paun. Kuldseid lugusid laiast ilmast. Vene muinasjutud ja bõliinad“, 2003, lk 144) ERM Fk 139:30 Lambapügamine Oinatoome talus. Foto: Bernhard Kangro, 1913. Tavaliselt pole lambad mingi jutukas rahvas.…

Areen – teadusteater muuseumis

Triin Siiner, Eesti Ajaloomuuseumi muuseumipedagoog ja Luguteatri näitleja 9.veebruaril toimus Eesti Rahva Muuseumis järjekordne MusKul{A}tuuri konverents. Seekord oli teemaks teadusteater muuseumis – kuidas õppida ja õpetada teatrimeetodil. Päevasel konverentsil tutvustasid ettekandjad oma kogemusi teatrimeetodite kasutamisest erinevate ajaloo ja teadusega seotud teemade tutvustamisel. Tuleb välja, et Eestis on teater tähtis meetod külastajatega suhtlemisel ja nende inspireerimisel.…

Plastikartefaktide konserveerimine.

Tekst: Karoliine Korol, konservaator 30. jaanuaril oli mul rõõm Eesti Muuseumide Aastaauhindade konverentsil teha ettekanne oma Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise eriala magistritööst (kevad 2014) „Plastikartefaktide konserveerimine“, mis nomineeris aasta konserveerimisauhinnale. Kuna kindlasti on palju neid, kes konverentsil viibida ei saanud, kuid on plastikute konserveerimisest huvitatud, kirjutasin ka ERMi blogisse sellest väikese tutvustuse.    Uurimuse tutvustus Enne…

Väike Balti narratiiv

Tekst: Kaarel Tarand, avalike ja välissuhete juht Fotod: Arp Karm „Raske käsi pandi tema õla pääle, madal hääl ütles: „Teie olete mõrtsukas!“ Nagu piksest rabatud vahtis … ümber. Tema ees seisis pikk musta mantliga mees. „Teie olete mõrtsukas,“ kordas võõras tumedalt.“ Nii oleks järgnevat lugu alustanud sotsiaaldemokraat Eduard Vilde (ja oma jutustust „Musta mantliga mees“ ta…

Kurisoo mõisa käsitöölaua konserveerimine, vol. 2

Tekst: Indrek Tirrul, konservaator Fotod: Anu Ansu, Merilyn Suve Video: Maido Selgmäe Esimeses teemakohases postituses sai lubatud, et annan järgmisel aastal teada, kuidas töö edeneb. Järgmisest sai üle-ülejärgmine aasta. Tark ei torma. Kurisoo mõisa käsitöölaud enne ja pärast konserveerimist. Jätkan siis sealt, kus pooleli jäi ehk küsitluse tulemustest. Osavõtjatelt küsiti: 1. Kas konserveerida see, mis…