Baškortostani udmurtide palvused 3. Vukogurti külapalvus

Eva Toulouze, soome-ugri uuringute professor INALCO (Pariis), TÜ teadur Me polekski tegelikult saanud Vukogurti (vene k Urazgõldõ) palvuses osaleda, sest külapalvused toimuvad kõik ühel päeval, reedel ning sel reedel, 6. juunil 2014 olime Balzjuga külapalvusel. Aga meie kohalik tugisõber Anna Baidullina, Tartu ülikooli keeleteaduse doktorant, on ise Vukogurtist pärit ja elaski sellal seal. Tema tahtis,…

Keelepuu varjus

Kristi Salve, folklorist Keelepuust ei saa kuidagi mööda, kui kõnelda ERMi näitusest „Uurali kaja“. Eks oli ka soome-ugri ja uurali keelesuguluse avastamine ja uurimine aluseks nende rahvaste laiemale uurimisele. Kui jätta kõrvale teaduslik uralistika selle alusepanijate ja arendajaga, siis tuleb märkida, et keelesuguluse avastamist ja tõestamist tuleb ette ka tänapäeval – muidugi mitteakadeemiliselt. Minul on…

Plastikud kehahooldusvahendites (peaosas Polüetüleen)

Karoliine Korol, konservaator Olen plastmassidest vaimustuses olnud juba viimased viis aastat. Näen neid põhimõtteliselt kõikjal. Ühel päeval jäin aga pikemalt mõtlema, miks on polüetüleen minu kehakoorija koostisosade nimekirja ära eksinud. Polüetüleen on tuntud kui plastik, millest valmistatakse kilet, samuti toodetakse sellest näiteks kelkusid ja kemikaalide pudeleid. Tärkav uudishimu pani mind läbi lugema ka teiste kapis…

Põgus tutvus ERMi fotokogudega: fotomehaanik Eduard Sellekese pilte Tartu käsitööliste töökodadest

Tiina Tael, peaarhivaar Enam kui pool sajandit fotograafina leiba teeninud Eduard Sellekese pilte on ERMi fotokogus tuhandeid, arvukalt on neid ka teiste mäluasutuste ja kollektsionääride kogudes ning kindlasti leidub neid eraisikute pildialbumiteski. Eduard Sellekese loomingu näitena esitleme tema fotosid Tartu käsitööliste töökodadest, mis pildistatud 1940. aastal – ajal, mil ühiskonnas toimusid suured muutused, mis kajastuvad…

Vepslaste maa muutumine

Indrek Jääts, teadur Meile väga lähedast rahvast, kelle keeles kirves on kirvez, ader adr ja leib leib, ähvardab hääbumine. Kõik vepsa sõnad muidugi meie omadega nii sarnased ei ole, aga eks ole ka juba üle 1000 aasta lahus elatud. Viimase rahvaloenduse andmeil oli vepslasi alles vaid 6000. Kas meie saame nende heaks midagi teha? Mitte…

Pildirüüstest Eesti Rahva Muuseumis

Tekst: Kristel Rattus, näituse „Kohtumised“ üldjuht Fotod: Berta Vosman Varsti on pea nädalajagu päevi kirgi kütnud reformatsiooni ühe tahu – pildirüüste käsitlemine Eesti Rahva Muuseumi äsjaavatud Eesti kultuurilugu tutvustaval näitusel „Kohtumised“. Inimesi ärritab eksponaadi väline vorm, mida on nimetatud agressiivsusele kutsuvaks ja blasfeemiliseks. Näitusel purunev pühakuju pole originaalobjekt, vaid tegu on pildirüüste teema kunstilise tõlgendusega.…

Baškortostani udmurtide palvused 2. Külapalvus – Balzjuga

Eva Toulouze,soome-ugri uuringute professor INALCO (Pariis), TÜ teadur Balzjuga külapalvus oli esimene, kus me juunis 2014 koos Liivo Niglase ja Laur Vallikiviga osalesime. Elasime esimestest välitöödest alates Balzjugas ühe väga meeldiva perenaise juures ja kohtusime seega paljude külaelanikega, naabrite ja pererahva sugulastega. Nii et me ei olnud siis enam tundmatud võõrad, vaid pigem omad inimesed.…