Kevadekuulutajad

Kristi Ütt, digitaal- ja eriarhiivi hoiuhaldur Aastaring on jõudnud jälle ajani, mil tänavatele ilmuvad mängivad lapsed, miniseelikutes daamid, kaherattalised sõidukid ja muidugi armunud paarid. Jah, õhus on kevadet! Noormees ja neiu kurameerimas. Foto: Rudolf Tamm, 1920. aastate II pool. ERM Fk 2959:72 TRÜ kehakultuuriteaduskonna neiud Käärikul kevadisi päikesekiiri püüdmas. Teadmata fotograaf, märts 1957. ERM Fk…

“Meie jaoks on oluline osa festivalist külalistega toimuv suhtlus” – intervjuu Eva Toulouze’iga

Siim Angerpikk, Maailmafilmi festivali koordinaator ja programmitoimkonna liige Fotod: Aivo Põlluäär Eva Toulouze on üks Maailmafilmi alustaladest. Ta on olnud festivali juures algusest peale ning kehastab mõnes mõttes festivali olemust. Eestiga tihedalt seotud maailmakodanikuna ühendab ta endas loomulikul ja endastmõistetaval moel sügavad kultuurilised teadmised praktilise maalähedusega. Ta hoiab väga oma sõpru, teeb hästi süüa ja…

Rõõm lihavõttekaartidest

Tiina Tael, peaarhivaar Ju õhus lõõrib lõolind Oh tule, arm, ma ootan sind Meil pühad on ju alganud Ja munad ammu keedetud Kui wibid sa siis ilma jaed Ning leiad eest mu tühjad käed Sellise sõnumi sai läinud sajandi algul Valgu vallas Haliperes elanud Jaan meile tundmatult austajalt. Küllap rõõmustaksid kõik, kui leiaksid postkastist pühadetervituse…

Maailmafilmi köögis ehk „Oled sa enne festivali mõnda filmi ise näinud ka?“

Pille Runnel, festivali direktor Maailmafilmi festival jõuab kätte juba kolmeteistkümnendat kevadet järjest. Nagu suurte reiside puhul ikka, on selja taga ligi kolmveerand aastat põhjalikku ettevalmistustööd. Viimaks saabki publik ette võtta maailmareisi enam kui viiekümne filmi vahendusel. 27. märtsist kuni 2. aprillini saab reisida Eestist Peruuni ja Fääri saartest Uus-Meremaani ning kaasaegsetest suurlinnadest vähekäidud kohtadeni. Ma ei…

ERM kolib. Tekstiilihoidla pakkimise köögipoolelt

Tekst: Eve Kasearu, kogude hooldustalituse juhataja Fotod: Anu Ansu, Arp Karm Esemete pakkimine tekstiilihoidlates algas 5. oktoobril 2015 ja viimased tekstiilid said banaanikastidesse 2. veebruaril 2016. Selline nägi hoidla välja enne pakkimist: ERM-i buss on alates mullu oktoobrist käinud järjekindlalt kaks korda nädalas Tartu toidupoodides banaanikastide jahil. Oleme tänulikud kõikidele inimestele, kes on sellel ajavahemikul…

ERMis on Hiinat

Urmas Pappel Hiina on popp. Umbes kümme aastat tagasi hakati Eesti avalikkuses rääkima meie majanduslikest võimalustest Hiina Rahvavabariigis. Samal ajal tegi omakorda Pekingi esindus Eestis esimesi samme, et eestlastele hiina kultuuri ja ajalugu tutvustada. Sedasi on Hiina muutunud pea märkamatult meie igapäevaelu osaks ja kipub ununema, et veel kümmekond aastat tagasi kuulsime me sellest kaugest…

Suurte surnute eeskujulik elu

Kaarel Tarand, avalike ja välissuhete juht Mart Laar Rahvuse sünd Eesti Rahva Muuseumi kirjastus Tartu, 2016, 408 lk Toimetanud Tuuli Kaalep, Karin Kastehein ja Toivo Sikka Küljendanud Tuuli Kaalep Kaane kujundanud Jane Liiv Kas eestlaste rahvusliku ärkamise kohta on veel üldse midagi uut öelda? Tegu on ju rahvusliku minapildi ehitamise seisukohalt kaalukaima perioodiga ajaloos, mida…

Kolimine on alanud!

Fotod Arp Karm ja Berta Vosman 5. märtsil toimus Eesti Rahva Muuseumi kolimine Raadil asuvasse uude koju. Meile tulid appi kaitseliidu Tartu maleva liikmed, et toimetada esimesed kastid uude majja. Päev oli toimekas, edukas ning väga lõbus.

Tõsine retro Põhjamaade muuseumis

Tekst: Kristiina Piirisild, konserveerimisosakonna juhataja Hiljuti külastatud näitus „Rejält Retro“ Stockholmi Põhjamaade muuseumis (Nordiska museet) on heaks põhjuseks, et rääkida lähemalt rootslaste talupojamööblist, mis on tuntud ka Lääne-Eesti rannikualadel eestirootslaste kultuuripärandina. Kahjuks on selle värvikaid eksemplare tänaseks kahetsusväärselt vähe säilinud. Näitus keskendub rootsi talupoja mööblile, mis pärineb aastatest 1750–1850. Ajaline määratlus on oluline, kuna 19.…

1 tool ja 50 lugu. Kaasaja kogumine ja kommunikatsioon TAKO seminari näitel

Agnes Aljas, teadussekretär Soome Rahvusmuuseumis toimunud kogumisalase koostöövõrgustiku TAKO seminaril „Digitaalsed kogud – avatum Põhjala“ üllatas mind ehk kõige enam veendumus, millega Soome muuseumide esindajad rääkisid kogudest kui ühtsest kultuuripärandist. Ka Eestis ja paljudes teistes riikides on sõnastatud muuseumides hoitav pärand kui ühtne tervik. Samuti sõnastab Eesti muuseumistrateegia kultuuripärandi laiemalt, mäluasutuste võrgustikuna. Aga TAKO-l räägiti…