Ku hää tali, sis hää sui kah (Häädemeeste)

Kristi Ütt, digitaal- ja eriarhiivi hoiuhaldur Ehkki ilm on vahepeal sulale pööranud, ei ole talv kaugeltki läbi ja loodetavasti tuleb veel võimalusi talverõõme nautida. Kellel sobivatest ideedest vajaka, leiab meie fotogaleriist mitmesuguseid soovitusi, mida lume ja jääga peale hakata. Kui talvest rõõmu leida, küllap tuleb siis vahva suvi ka. Poisid talvel. Foto: Viktor Salmre, 1965.…

Konservaatori tööpäev ehk mitutuhat museaali ja loetud päevad

Tekst: Mariliis Vaks, konservaator Foto: Janika Turu, konservaator ERMi uus hoone avatakse külastajatele 1. oktoobril, mistõttu käib praegu kibe töö uue püsinäituse ettevalmistamise nimel. Kuna näitusesaalis eksponeeritakse originaalesemeid, tuleb esmalt veenduda nende stabiilses seisundis. Järgnev postitus põikab konservaatorite tegemistesse, kel on lõpule jõudmas SUPNi ehk soome-ugri püsinäituse „Uurali kaja“ esemete läbivaatus. Soome-ugri püsinäitusest on varem…

Mis on pildi taga? „Unistuste Raadi“ sünniloost

Ingrid Sahk, Tartu Ülikooli kunstimuuseumi kuraator Kindlasti leidub iga muuseumitöötaja või muidu kunstihuvilise tegevuses hetki, mil adrenaliinitase tõuseb just pildi, olgu maali, graafika või skulptuuri taha vaadates, ning kunstniku kätetöö ja teosel kujutatu jääb tähelepanuta. Selliseid pildi taha vaatamise heureka-hetki leidus rohkesti nende aastate jooksul, mil toimus uurimistöö Liphartite kunstikogu Eestisse jäänud osa väljaselgitamiseks. 2008.…

Betooni valatud aastaraamat

Lauri Laanisto, ökoloog Juba mõnda aega on mind väga leebel viisil vaevanud küsimus, millega õigupoolest ERMi teadlased tegelevad. Kõik teaduslikumad elemendid on justkui aja jooksul ju muuseumi küljest lahti haagitud ning välja veetud. Kuigi tegelemispotentsiaal on tänu rahva- ja rahvusteaduste paduinter- ja transdistsiplinaarsele olemusele laiematest laiem, pole ERMi teadustegevusest justkui eriti kuulda olnud (pean ikka…

Magada ahjul kahe kasuka vahel ja süüa sularasva…

Tiit Sibul, näituste korraldaja Vanasti oli ikka kogu toredus ja külluslikkus otse käe-jala juures. Muidugi olid asjad üldse paremini. Külm oli käredam. Tuli oli valusam. Ja peaaegu kõik oskasid joonistada. Kummiga ahi. Matti Ruljand. Jõhvi khk, Jõhvi vald, Vasavere küla, Jõelõpe talu. 1960. ERM EJ 219:25 Parksepa talu, reheahi. Põlva khk, Vanaküla & Niitsiko talu, reheahi.…

Male tagasitulek avalikku ruumi … ja miks see ERMi asi on

Tekst: Kaarel Tarand, avalike ja välissuhete juht Fotod: Sirje Madisson Paul Kerese 100. sünniaastapäeva laialdane, lausa globaalne tähistamine on vähemasti aasta alguses olnud üsna spordikeskne. Malest räägitakse üle aegade taas just spordisaadetes ja vastavad on ka rõhuasetused. Jah, muidugi ilmus Paavo Kivise raamat Keresest ja nii mõnegi n-ö spordivälise lause on sõna saamise korral saanud…

Enne töö, siis lõbu

Anu Ansu, Berta Vosman Fotogalerii 17. detsembrist, mil meie tööruumid leidsid hoopis teistsugust rakendust. Päev algas ruumide kaunistamisega, õhtu avas etendus, kus laval ERMi töötajad ning päädis lõbusa jõulupeoga.

Valgustuslikud tikud

Siret Saar, koguhoidja Tikud on väärt kaup, mis panevad sageli inimese fantaasia ja näpud tööle. Jaburate alla klassifitseeruvatest uudistest on meelde jäänud üks sakslane, kes ehitas kuue aastaga tikkudest vormel 1 auto mudeli, ning britt, kes kulutas 15 aastat, et teha tikkudest naftaplatvormi koopia. Tikutoose võib ka niisama koguda. 1999. aastal võeti näiteks ERMi vastu…